Kas ir zobu implanti un kāds ir to ievietošanas process?
Piesakies konsultācijaiPēdējo 25 gadu laikā mūsdienu zobārstniecība ir strauji attīstījusies. Varētu pat teikt, - notikusi īsta revolūcija estētiskajā zobārstniecībā. Līdz šim trūkstošos zobus atjaunoja ar zobu tiltu un protēžu palīdzību - kas mutē tika nostiprināti uz blakus esošajiem zobiem. Tagad zobu implantoloģija ir kļuvusi par ērtu un pievilcīgu veidu, kā atgūt smaidu estētiskā veidā - tikai Jūs un Jūsu zobārsts zinās, ka Jums ir kāds iztrūkstošs zobs, kas aizvietots ar zobu implantu.
Kas tad īsti ir zobu implants? Un kāds tieši ir zobu implantu ievietošanas process? Sniegsim atbildes uz šiem jautājumiem.
A attlēls - lai aizvietotu iztrūkstošu zobu ar implantu, nav nepieciešams noslīpēt blakus esošos zobus.
B attēls - klasisks protezēšnas veids - “tiltiņš”, lai aizvietotu 1 zobu, nepieciešams noslīpēt blakus esošos zobus, lai balstītu šo protēzi mutē.
Attēlu avots: DENTSPLY Sirona Implants
Kas ir zoba implants?
Daudzi uzskata, ka zobu implanti ir mākslīgie zobi - savā ziņā tieši tā arī ir. Taču, atšķirībā no citiem zaudētu zobu aizstāšanas veidiem, tas ir vienīgais, kas dod pilnīgi dabīgu sajūtu mutē, nav nepieciešamas papildu konstrukcijas, kas traucē mutē - uz implanta veidots zobs nav pamanāms ne jums, ne kādam citam. Būtībā zoba implants ir zoba mākslīgā sakne, kas parasti tiek izgatavota no ķirurģiskā titāna, kuru ievieto žokļa kaulā. Pēc implanta ievietošanas un tā sadzīšanas, uz tā tiek balstīta jaunā zoba “redzamā daļa” tilts vai kronis.
Vai pastāv ierobežojumi, lai varētu veikt ārstēšanu ar zoba implantiem?
Būtībā jebkurš cilvēks, kuram iztrūkst viens vai vairāki patstāvīgie zobi, var tos aizvietot, izmantojot zobu implantus. Ja pusaudža vecumā ir gūta trauma sportojot, kuras rezultātā ir zaudēts zobs, tad risinājums ar implantiem būs pieļaujams tikai tad, ja ir pilnībā izveidojies, izaudzis un nostiprinājies žokļa kauls. Vislabāk to varēs novērtēt tikai zobārsts!
Vēlos atjaunot smaidu ar zobu implantiem - ar ko sākt?
Pirmais solis, kas ir jāizdara - jāpierakstās uz konsultāciju pie zobārsta, kas strādā ar implantiem - mutes, sejas un žokļu ķirurgs. Konsultācijas laikā speciālists novērtēs Jūsu mutes dobumu, veiks rtg izmeklējumu un pēc pārbaudes varēs pateikt, vai zobu implantēšana ir iespējama un piemērota.
Pēc mutes dobuma diagnostikas, saņemsiet rentgena vai datortomogrāfijas datus, kas sniegs pilnu informāciju par mutes dobuma stāvokli, augšžokli, apakšžokli - gan cietajiem, gan mīkstajiem audiem. Tikai šādā veidā ārsts varēs noteikt žokļa kaula apjomu - vai tas ir pietiekams, lai tajā ievietotu implantu. Ārsts detalizēti pastāstīs par procedūru, ārstēšanas etapiem, to norisi, izmaksām. Izvērtējot pacienta vēlmes, vajadzības, tiks sastādīts ārstēšanās plāns.
Kā notiek implanta ievietošanas process?
Ārstēšanas procesu, lai zobu atjaunotu ar implantu, var sadalīt vairākos posmos.
Pirmais posms - zoba implanta ievietošana
Daudzi šo procedūru dēvē par operāciju, jo implanta ievietošanu veic mutes, sejas un žokļu ķirurgs, citkārt šo posmu sauc arī pār ķirurgisko etapu vai implantāciju. Nosukums varbūt ir gana sarežģīts un biedējošs, bet patiesībā tā ir pavisam vienkārša procedūra - 1 vizītes laikā zobārsts jūsu žokļa kaulā ieliek mazu titāna elementu, kas būs jaunā zoba sakne. Procedūra vidēji aizņem 30-45minūtes - akarībā no sarežģītības. Šī procedūra mūsdienās ir parasta standarta manipulācija jebkurā klīnikā, kas strādā ar implantiem. Vietējā anestēzija pilnībā novērš jebkādas sāpes vai diskomfortu. Implanta ievietošanas brīdī jūs sajutīsiet vibrāciju, vieglu spiedienu, bet ne sāpes. Pēc tam ārsts aizvietos iztrūkstošā zoba redzamo daļu - ar pagaidu zoba kroni.
Otrais posms - dzīšana un smaganas formēšana
Dzīšanas process parasti ir ātrs, implanti pilnībā ieaug/integrējas žokļa kaulā dažu mēnešu laikā - augšžoklī pēc 6 mēnešiem, bet apakšžoklī pēc 3 mēnešiem. Jūsu ārsts indviduāli noteiks integrācijas laiku, kā arī sniegs rekomendācijas, kā kopt mutes dobumu u.c. norādījumus, lai sekmētu dzīšanas procesus.
Pēc implanta integrēšanās, 2. vizītē - zobārsts implanta vietā - smaganā izdarīs mazu iegriezumu un tajā ievietos elementu, kas palīdzēs smaganām izveidot pareizo formu.
Trešais posms - protezēšana
Kad viss ir sadzijis un smaganas ir izveidojušas vajadzīgo formu, var veikt pēdējo posmu - zobu protezēšanu.
Šeit Jums ārstēšanās ir jāturpina pie zobārsta, kas nodarbojas ar protezēšanu uz implantiem. Dažkārt ir zobārsti, kas veic gan ķirurģiju, gan protezēšanu, bet dažkārt katru posmu veic cits speciālists - viss atkarīgs no klīnikas pakalpojumu klāsta, zobārsta profesionalitātes un viņa darbības profila.
Kad ir pagājis noteiktais laiks un ir izveidojusies smaganu forma - 3. vizītes laikā, zobārsts noņem nospiedumu, kuru zobu tehniķis lieto kā pamatu jūsu jaunā zoba kroņa izgatavošanai. Šis prasa zobu tehniskās laboratorijas darbu - tiek piemeklēts materiāls, saskaņota jaunā zoba krāsa - tas tiek pielaikots Jums mutē un pārbaudīts līdz niansei tā, lai zobs Jums netraucētu un izskatītos dabīgi. Ja viss ir perfekti - zobu protezēšanas speciālists jaunā zoba kroni piefiksē pie implanta.
Ja arī tu esi apsvēris implantācijas iespējamību, un meklē savu speciālistu, piedāvājam tev plašu ekspertu sarakstu, pie kuriem vari griezties ar saviem jautājumiem. Viņi tev palīdzēs atgūt skaisto smaidu un pašpārliecinātību. https://www.smaidaeksperti.lv/eksperti/saraksts
Piesakies konsultācijai