Zobi

Mīti un patiesība par mutes skalojamajiem līdzekļiem

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Ir cilvēki, kas lieto mutes skalojamo līdzekli kā daļu no savas mutes dobuma aprūpes ikdienas rutīnas. Tomēr liela daļa cilvēku neko daudz nezina par šo produktu, izņemot to, ka tie ir dažādās krāsās un ar dažādu garšu.

Šajā rakstā kopā ar Dr. Zandu Zadiņu (zobārstniecības klīnika “Zobārstniecība 3Z”) īsumā pastāstīsim par mutes skalojamajiem līdzekļiem un principiem, kas jāņem vērā, tos lietojot!

Kā darbojas mutes skalošanas līdzeklis

Mutes skalojamais līdzeklis ir šķidrums, kas var palīdzēt uzlabot mutes dobuma veselību. Ir divu veidu līdzekļi:

Mutes skalojamie līdzekļi ir arī uz ūdens bāzes, taču visbiežāk – uz spirta pamata. To uzdevums ir iznīcināt visas baktērijas mutē – gan labdabīgas, gan tās, kas izraisa sliktu elpu. Tiesa, sastāvā esošais alkohols pēc mutes izskalošanas var veicināt nepatīkamu sajūtu.  

UZSKATS #1 Mutes skalojamais līdzeklis – zobu tīrīšanas aizvietotājs 

Kļūdains! Nekas nevar aizstāt zobu tīrīšanu un diegošanu. Atceries zobus tīrīt vismaz 2 minūtes ne mazāk kā 2 reizes dienā. Mutes skalojamo līdzekli iekļaujot ikdienas mutes dobuma kopšanas rutīnā, var uzlabot mutes vispārējo tīrību un palīdzēt novērst smaganu iekaisumu, taču tas ir papildinājums, nevis zobu birstes un zobu diega aizvietotājs. Jā, mutes skalojamais var palīdzēt brīžos, kad darba dunā nav iespējams iztīrīt zobus pēc pusdienām vai kāda kāruma – izskalojot zobus, sekmīgi var atbrīvoties no nelabvēlīgām baktērijām, zobu aplikuma un skābēm, kas rodas, uzturā lietojot dažādus pārtikas produktus. 

Dr. Z. Zadiņa: “Mutes skalojamais līdzeklis var būt noderīgs papildinājums ikdienas mutes dobuma higiēnas pasākumiem, ja to lieto pēc zobu tīrīšanas ar zobu birsti un  zobu diegu. Pēc mehāniskas aplikuma noņemšanas skalojamais līdzeklis palīdz aizskalot atlikušās aplikuma daļiņas, papildus stiprinot zoba emalju, kā arī reducējot nelabvēlīgo baktēriju skaitu, ja tā sastāvā ir antibaketriālas vielas.”

Mēdz būt situācijas, kad pēc nopietnākām ķirurģiskām procedūrām ārsts var ieteikt neilgu brīdi izmantot mutes skalojamo līdzekli zobu birstes vietā, lai mehāniski netraumētu vai nekairinātu skartās vietas. Tas būs īslaicīgi un drīz atgriezīsies pie ierastās mutes kopšanas rituāla. 

UZSKATS #2 Mutes skalojamais līdzeklis izārstē sliktu elpu

Kļūdains! Mutes skalojamais līdzeklis var īslaicīgi novērst sliktu elpu, taču tas nebūs ilglaicīgs vai pastāvīgs risinājums. Halitoze jeb slikta elpa rodas sliktas mutes higiēnas, medikamentu, infekciju vai veselības problēmu dēļ. Mutes skalojamais līdzeklis var maskēt sliktu elpu tikai uz brīdi. Problēma saglabāsies, kamēr nebūs novērsts sliktas elpas cēlonis.


UZSKATS #3 Mutes skalojamais līdzeklis ir pilnīgi nekaitīgs

Kļūdains! Daudzi mutes skalojamie līdzekļi satur daudz alkohola. Tas var izraisīt mutes sausumu, kas savukārt var kļūt par sliktas elpas iemeslu, palielināt kariesa risku, kā arī kairināt mutes audus. Dažiem cilvēkiem alkohols var izraisīt zobu sakņu virsmas jutīgumu. Ir mutes skalojamie līdzekļi, kas nesatur spirtu, tomēr arī citas sastāvdaļas var izraisīt blaknes. Atceries – mutes skalojamais līdzeklis nav paredzēts norīšanai. Turklāt parasti tas nav ieteicams bērniem līdz 6 gadu vecumam.

UZSKATS #4 Pietiek ar ātru mutes izskalošanu

Kļūdains! Alkohola saturs mutes skalojamajā līdzeklī var radīt vēlmi to izspļaut jau pēc dažām sekundēm. Tomēr, lai iegūtu vēlamo rezultātu, mutes skalojamajam līdzeklim ir jābūt saskarē ar smaganām un zobiem apmēram 30 sekundes. Skalošanas līdzeklis jālieto, kā norādīts lietošanas instrukcijā.

Dr. Z. Zadiņa: “Mutes skalojamais līdzeklis būtu jālieto saskaņā ar ražotāja instrukciju, lai izvairītos no dažādām nevēlamām blaknēm, piemēram, vielas zobu pastā var veidot savienojumus ar mutes skalojamā līdzekļa fluora joniem, tādējādi mazinot skalojamā līdzekļa efektivitāti.”

UZSKATS #5 Mutes skalojamais līdzeklis palīdz cīnīties ar smaganu slimībām

Patiesība! Baktērijas, kas paliek uz zobiem, var izraisīt gingivītu, kas, ja to neārstē, var izraisīt periodontītu (zobu saknes un apkārtējo audu iekaisums). 

Dr. Zanda Zadiņa: “Periodontīta ārstēšanai papildus izmanto mutes skalojamo līdzekli, kura sastāvā ir hlorheksidīns – spēcīgs antibakteriāls līdzeklis. Tomēr, tā kā hlorheksidīns iznīcina gan iekaisumu izraisošās, gan labās baktērijas, šā līdzekļa lietošana notiek tikai pēc zobārsta vai zobu higiēnista ieteikuma.”

Izmantojot mutes skalojamo līdzekli, iespējams novērst baktēriju veidošanos,tādējādi uzlabojot smaganu un zobu veselību.

Dr. Zanda Zadiņa: “Skalojamā līdzekļa lietošana veicina dažādu mutes gļotādas bojājumu dzīšanu.”

UZSKATS #6 Mutes skalojamais līdzeklis cīnās ar zobu aplikumu

Patiesība! Lai gan šis līdzeklis ne vienmēr noņem visu aplikumu, tas efektīvi novērš aplikuma uzkrāšanos. Mutes skalošanas līdzekļa izmantošana ir lieliska metode, lai saglabātu zobus veselus, taču tas ir jāapvieno ar zobu birstes un zobu diega atbilstošu lietošanu, lai pilnībā noņemtu aplikumu.

UZSKATS #7  Mutes skalojamais līdzeklis palīdz aizkavēt kariesa veidošanos

Patiesība! Skalošana ar fluoru saturošu līdzekli ir lieliska metode, kas palīdz cīnīties ar kariesa veidošanos. Tas stiprina zobu emalju, ļaujot novērst zobu bojāšanos. Tāpēc skalojamais līdzeklis var būt noderīgs mutes veselības saglabāšanā.

UZSKATS #8  Grūtnieces drīkst lietot mutes skalojamo līdzekli

Patiesība! Mutes skalojamais līdzeklis ir ļoti ieteicams grūtniecēm. Zobu problēmas, piemēram, gingivīts un kariess, var radīt grūtniecības komplikācijas. Rūpīga mutes dobuma kopšanas rutīna visiem, it īpaši grūtniecēm, ir ļoti būtiska. 

Dr. Z. Zadiņa: “Siekalas darbojas kā dabīgs mutes dobuma skalojamais līdzeklis, palīdzot aizskalot bakteriālo aplikumu, kas rada sliktu elpu, izraisa kariesu un smaganu slimības. Ikdienas mutes dobuma higiēnas pasākumiem būtu jāietver rūpīga zobu tīrīšana ar zobu birsti un pietiekamas fluorīdu koncentrācijas zobu pastu, kā arī diegošana. Ieteicamas regulāras vizītes pie zobārsta un zobu higiēnista. Papildus mutes skalojamā līdzekļa lietošana lielākoties nepieciešama, ja ir indikācijas.”

Ja esi uzzinājis, ko jaunu un vēlies mutes skalojamo līdzekli iekļaut savā ikdienas mutes kopšanas rutīnā, bet nezini, kurš Tev būtu visvairāk piemērots, mūsu profesionālie smaida eksperti ar prieku Tev sniegs atbildes par Tavu smaidu un zobu veselības stāvokli. Izvēlies savējo www.smaidaeksperti.lv/eksperti! 

Piesakies konsultācijai

Citi raksti