Zobārsta ieteikumi: ko darīt pēc zobārsta apmeklējuma?
Piesakies konsultācijaiMēs visi jūtam atvieglojumu un lielu prieku, izejot no zobārsta kabineta. Veselīgi zobi un skaists smaids ir labs iemesls, lai priecātos, vai ne? Bet daudzi aizmirst, ka ar ārsta vizīti process nebeidzas. Praksē zināmas dažas rekomendācijas, kuras ieteicams ņemt vērā uzreiz pēc zobārsta kabineta atstāšanas.
Pirmie soļi, protams, atkarīgi no tā, kādu procedūru tavs zobārsts ir veicis: zoba plombēšanu, kanāla tīrīšanu, mutes dobuma higiēnu vai ko citu. Tomēr ir vispārīgas rekomendācijas, kuras būtu vērts iegaumēt. Pirmās stundas pēc vizītes zobi ir jutīgi, kas, protams, var ietekmēt pārtikas lietošanu uzturā. Ja tev ir tikko ielikta plombe:
1. Dažas stundas centies neēst: ja veikta anestēzija, zobārstam noteikti tevi jābrīdina par to, cik stundas pēc procedūras nav ieteicams lietot pārtiku. Tas nepieciešams piesardzības nolūkos, jo brīdī, kad mute ir zaudējusi jutību, vari savainot mēli, vaigus vai lūpas. (1) Ja esi ļoti izsalcis, mēģini ēst viegli košļājamu pārtiku, kā arī centies nekost ar zobu, kurš tikko piepildīts ar plombi.
2. Izvairies no cietiem pārtikas produktiem: riekstiem, karameles, ledus. Labāk pāris stundas pagaidi, jo lieks spiediens uz zoba var mainīt tikko ieliktās plombes formu. Īpaši tas attiecas uz sudraba plombēm, jo tās sacietē nedaudz lēnāk. (3)
3. Izvairies no ļoti karsta vai auksta ēdiena/dzērieniem: šāda pārtika var ietekmēt plombes pildījuma un zoba savienojuma vietu. To izskaidro vienkāršs fizikas likums: materiāls, it īpaši sudraba plombe, var izplesties vai sarauties pie krasām temperatūras svārstībām. Lai kompozītmateriāls pilnībā nostiprinātos, nepieciešamas aptuveni 24 stundas. (5)
4. Izvairies no lipīgiem ēdieniem: arī šāda pārtika var ietekmēt jauno plombi. Esi īpaši uzmanīgs, ja tavam zobam ārsts izmantojis sudraba pildījumu, jo, kā jau pirmīt minēts, šim materiālam nepieciešams ilgāks laiks, lai sacietētu. (6)
5. Košļā lēni un kod uzmanīgi: pirmās stundas pēc vizītes, košļāšana spiediena dēļ var sagādāt nelielu diskomfortu. Mēs iesakām ēst uzmanīgi un košļāt lēnāk nekā parasti, turklāt nedari to tajā žokļa pusē, kur tikko veikta procedūra. (7;8)
6. Nebruksē (negriez) zobus: varbūt izklausās smieklīgi, taču dažiem cilvēkiem tas ir kā pieradums. Tieši tāpēc reizēm plombes, kā arī zobi šādas darbības rezultātā var tikt ietekmēti. Bieži vien zobu griešana notiek neapzināti - miegā guļot, nakts laikā. Šādos gadījumos zobārsti reizēm iesaka saviem pacientiem lietot īpašas kapes.
Nagu un citu lietu graušana arī ir ļoti slikti ieradumi, par kuriem jācenšas aizmirst uz visiem laikiem. Tie var negatīvi ietekmēt ne tikai labotus zobus, bet arī veselus.
Piekritīsi, ka šos sešus ieteikumus izpildīt ir visai vienkārši? Tomēr ilgstošas un pastāvīgas rūpes par zobiem ir vēl svarīgāka loma veselīga mutes dobuma saglabāšanā. Kas tam ir nepieciešams? Protams, ka galvenie rīki ir zobu birste un zobu diegs. Par pārējo parūpēsies tavs zobārsts vai higiēnists, un regulāras vizītes pie šiem speciālistiem palīdzēs tev uzturēt zobus veselus.
Šeit lasi rakstu: Kāpēc zobārstu vajag ieplānot biežāk, nekā tev liekas
Piesakies konsultācijai