Laužam 5 mītus par zobārstniecības rentgenu
Piesakies konsultācijaiRentgens tika atklāts salīdzinoši nesen, 1895. gadā, un ātri kļuva par spēcīgu faktoru medicīnas attīstībā. Pateicoties šim atklājumam, pasaulē parādījās pavisam jauna zinātnes joma - radioloģija. Precīzāk sakot, ar rentgenstaru palīdzību ārsti varēja sākt diagnosticēt dažādas slimības. Zobārstniecībā rentgenu izmanto, lai diagnosticētu dažādas slimības un noteiktu vispārējo mutes dobuma stāvokli.
Tas palīdz:
1. Savlaicīgi atklāt iekaisumus;
2. Atrast kariesa veidošanās sākuma posmus;
3. Pētīt patoloģijas;
4. Novērtēt zobu kanālu un sakņu stāvokli;
5. Atrast apslēptas problēmas smaganās un kaulu audos. (5)
Kāpēc radušies šie kļūdainie uzskati? Tas saistīts ar radiāciju. Daudzi uzskata, ka rentgena stari iedarbojas uz cilvēku ar lielu starojuma devu. Tomēr patiesībā radiācijas deva, kas atrodama rentgena staros, ir tik niecīga, ka nespēj ietekmēt cilvēka veselību. Papildu aizsardzībai pacientam tiek uzlikts īpašs svina priekšauts, kas aizsargā citas ķermeņa daļas. Tāpēc vari būt mierīgs pirms nākamā rentgena izmeklējuma.(1;2)
Daudz bīstamāk ir iegūt saules dūrienu, nevis doties uz rentgena izmeklējumiem!
Lūk, tipiskākie mīti par rentgenu zobārstniecībā:
1. mīts: Rentgena starojums palielina iespējas saslimt ar vēzi
Risks saslimt ar vēzi no rentgena stariem ir niecīgs jau augstāk minētā iemesla dēļ - pārāk neliela radiācijas deva. Daudzi nezina, ka gada laikā tiekam pakļauti lielākai radiācijas ietekmei no ikdienišķām lietām, par kurām pat neiedomājamies, piemēram, saules. Iemesls, kāpēc vārds “vēzis” un “radiācija” bieži vien tiek lietoti kopā, ir kodolkatastrofas, kuru dēļ cilvēki tiek pakļauti tūkstotis reižu lielākai radiācijas iedarbībai. (3;4)
2. mīts: Zobu rentgens kaitē bērniem
Šits mīts ir aplams. Rentgena stari negatīvi neietekmē ne pieaugušos, ne bērnus. Tieši otrādi - jo agrākā vecumā bērnam tiks veikts rentgena izmeklējums, jo ātrāk būs iespējams atklāt dažādas apslēptas problēmas un patoloģijas. Zobārsts vienmēr ņems vērā pacienta vispārējo veselības stāvokli pirms jebkādas izmeklēšanas, tas attiecas arī uz bērniem un grūtniecēm. (4;6)
3. mīts: Mātēm, kuras baro ar krūti, jāizvairās no rentgena
Radiācija zobu rentgena laikā nekādi neietekmē mātes pienu un arī bērnu nepakļauj riskam, tāpēc jaunās māmiņas var droši barot bērnus un doties veikt izmeklējumus pie zobārsta.(3;4;2)
4. mīts: Rentgenu zobiem nepieciešams veikt reizi gadā
Nē, ne visos gadījumos tas ir nepieciešams. Zobārsti veic rentgena uzņēmumus tikai tad, kad tas ir nepieciešams, piemēram, lai noteiktu precīzu diagnozi.(4)
5. mīts: Zobārstniecībā veiktais rentgens ir visbīstamākais, jo tas tiek veikts vistuvāk smadzenēm
Tā nav taisnība. Tas tiek veikts, iesaistot ļoti mazu daļu cilvēka ķermeņa, tāpēc starojuma deva ir pārāk niecīga, lai ietekmētu smadzenes. Starp citu - neskatoties uz to, ka plaušu rentgens tiek veikts izmeklējumā iesaistot lielāko daļu ķermeņa, tas nav kaitīgs veselībai.(3;2)
Piesakies konsultācijai