SVARĪGĀKAIS PAR ZOBU IMPLANTIEM
Piesakies konsultācijaiDzīvē notiek neparedzamais. Katrs no mums kādu iemeslu dēļ var piedzīvot neatgriezenisku viena vai vairāku zobu zaudēšanu un tās radīto diskomfortu. Dažkārt ir apgrūtināta ēšana, bet visbiežāk problēmas sagādā komunikācija ar līdzcilvēkiem, jo nevienam negribas atklāt smaidu, kurā trūkst kāds zobs.
Ja viens no taviem šāgada mērķiem ir pašpārliecības atgūšana un dzīves kvalitātes uzlabošanazobu implantācija tev palīdzēs aizmirst par kautrību smaidot. Šajā rakstā tu uzzināsi vairāk par zobu implantiem - mūsdienīgu un lielisku risinājumu trūkstošu zobu aizstāšanai!
1. Kas ir zobu implanti?
Zobu implants ir dabīgās zobu saknes aizstājējs, uz kura tiek balstīts mākslīgā zoba kronis. Implantam ir unikāla mikrostrukturēta virsma, kas palīdz tam ātri integrēties žokļa kaulā. Implantus gatavo no ķirurģiskā titāna - biosaderīga materiāla, kuru pieņem cilvēka organisms. Zobi, kas veidoti uz implantiem, ir identiski īstajiem zobiem un ne tikai nodrošina pilnīgi dabīgu sajūtu mutē, bet arī izskatās kā īsti - neviens nesaredzēs atšķirību, ja vien pats neizlemsi par to pastāstīt. Ar implantiem iespējams aizvietot gan vienu iztrūkstošu zobu, gan veselu zobu rindu.
2. Vai zobu implanti ir tev piemēroti?
Lai noskaidrotu, vai zobu implants ir tev visvairāk piemērotais risinājums, un pieņemtu lēmumu par trūkstoša zoba vai vairāku zobu aizvietošanu ar implantu, vispirms tev jādodas uz konsultāciju pie zobārsta, kas strādā ar implantiem, - mutes, sejas un žokļu ķirurgs vai sertificēts zobu protēzists. Konsultācijas laikā speciālists novērtē tava mutes dobuma stāvokli un veic pilnu mīksto un cieto audu diagnostiku, lai varētu pateikt, vai zobu implantēšana ir iespējama un piemērota. Zobārsts detalizēti pastāsta par procedūru, ārstēšanas etapiem, to norisi un izmaksām. Izvērtējot tavas vēlmes un vajadzības, tiek izveidots ārstēšanas plāns.
Attēla avots: DENTSPLY Sirona Implants
3. Zobu implantācija
Ja esi izlēmis par labu zobu implantam, tālākais process notiek 3 posmos:
- implanta ievietošana, ko veic kvalificēts implantologs vai mutes, sejas un žokļu ķirurgs;
- smaganas formēšana, ko veic ķirurgs vai implantologs;
- protezēšana jeb jaunā zoba kroņa izgatavošana, ko sadarbībā ar zobu tehnisko laboratoriju veic zobārsts protēzists.
Zoba implants tiek ievietots vienas vizītes laikā, un procedūra aizņem aptuveni 30-60 minūtes. Pirms implanta ievietošanas zobārsts sagatavo implanta vietu, veicot mazu iegriezumu smaganā, caur kuru arī ievieto implantu. Vietējā anestēzija novērš jebkādas sāpes, un vienīgais, ko tu varētu sajust, ir vibrācija vai viegls spiediens implanta ievietošanas brīdī. Smaida redzamajās vietās zobārsts pēc iespējas aizvieto iztrūkstošā zoba redzamo daļu ar pagaidu zoba kroni. Pēc ievietošanas žokļa kaulā implants lēnām saaug ar to/integrējas kaulaudos.
Dzīšanas process parasti ir ātrs, un implanti pilnībā ieaug/integrējas žokļa kaulā dažu mēnešu laikā - augšžoklī pēc 4-6 mēnešiem, bet apakšžoklī pēc 2-4 mēnešiem (no zinātniskās literatūras). Katrā individuālā gadījumā integrācijas laiku nosaka zobārsts, vienlaikus sniedzot rekomendācijas mutes dobuma kopšanai un citus norādījumus dzīšanas procesa sekmēšanai.
Pēc ieaugšanas zobārsts ievieto implantā elementu, kas palīdzēs smaganām ieņemt pareizo formu, ja implantācijas brīdī jau netika izveidots pagaidu kronis. Šajā posmā arī tiek noņemts jaunā zoba kroņa izveidei nepieciešamais nospiedums. Apmēram 2 nedēļu laikā zobu tehniskā laboratorija izgatavo jauna pastāvīgā zoba karkasu.
Nākamajā posmā tiek pielaikots zoba kronis un precīzi pārbaudīta un saskaņota jaunā zoba krāsa, kam seko zoba kroņa piestiprināšana pie implanta. Pēc procesa pabeigšanas tu esi atjaunojis savu smaidu un pašpārliecību un vari vairs nekautrēties smaidīt!
4. Zobu implantu kopšana
Zobu implantu stāvoklim ir regulāri jāseko līdzi un par tiem cītīgi jārūpējas. Implantu aprūpe un kopšana ir tāda pati kā īstajiem zobiem. Tev ne tikai jāveic regulāra zobu higiēna gan mājās, gan pie zobu higiēnista, bet ieteicams arī doties uz regulārām pārbaudēm pie zobārsta, lai nodrošinātu implantiem ilgu mūžu. Ņem vērā, ka ap implantiem zobu aplikums mēdz uzkrāties ātrāk nekā ap dabīgajiem zobiem. Tīrot pievērs īpašu uzmanību vietām ap smaganām un zobiem, kā arī zobu starpām, kurās uzkrājas pārtika un veidojas kariess. Ja tās netiek kārtīgi iztīrītas, baktērijas var izraisīt iekaisumu un ietekmēt zobu implanta kalpošanas ilgumu.
5. Zobu implantu priekšrocības
Zaudējot vienu zobu, viens no vispopulārākajiem zobu aizstāšanas veidiem līdz šim bija zobu protēzes vai tilts - konstrukcija, kas sastāv no viena vai vairākiem mākslīgiem zobiem, kuri ir piestiprināti (balstīti) pie blakus stāvošiem dabīgiem zobiem, tos noslīpējot vai fiksējot ar skavām. Atšķirībā no tiltiem zobu implantiem ir vairākas priekšrocības:
- nav nepieciešams noslīpēt nevienu veselu zobu;
- perfekts vizuālais izskats – atšķirību nepamanīsi pat tu;
- implants saglabā dabīgo žokļa kaula formu un apjomu;
- nav svešķermeņa sajūtas mutē;
- nav nekādu ierobežojumu nedz ēdot, nedz smaidot, nedz aktīvi sportojot!
Iztrūkstot vairākiem zobiem, līdz šim kā viens no labākajiem risinājumiem tika izmantota daļēji izņemamā protēze. Tās trūkumi ir līdzīgi pie tiltiem minētajiem, bet papildus jāpiemin iespējama kaula atkāpšanās jeb atrofija, laika gaitā radot vizuāli pamanāmu defektu, tālākas mutes dobuma veselības problēmas un mazinot tavu vēlmi smaidīt.
Ja esi izlēmis par labu zobu implantācijai un meklē savu speciālistu, ieskaties mūsu ekspertu sarakstā: https://www.smaidaeksperti.lv/eksperti.
Mēs tev palīdzēsim atgūt skaistu smaidu un pašpārliecību!
Piesakies konsultācijai