Intraorālā skenēšana – ātri, precīzi un ar komfortu!
Piesakies konsultācijai21. gs. tehnoloģiju attīstība notiek ļoti strauji, krietni atvieglojot ne tikai ikdienas, bet arī profesionālo dzīvi daudzās nozarēs, tostarp zobārstniecībā. Viena no šābrīža aktualitātēm ir intraorālā skenēšana – tehnoloģija, kas būtiski samazina zobārsta apmeklējumu skaitu un paātrina protezēšanas, implanta ievietošanas un zobu korekcijas procesu. Intraorālais skeneris noskenē mutes dobumu un ļauj to saglabāt, lietot vai nosūtīt tā attēlu digitālā veidā, tādējādi simulējot un prognozējot rezultātu vēl pirms ārstēšanas sākšanas un piedāvājot gan pacientam, gan ārstam dažādus ārstēšanas scenārijus.
Ja vēlies uzzināt vairāk par šo inovatīvo metodi, tās izmantošanu un priekšrocībām, turpini lasīt šo rakstu, kas tapis sadarbībā ar zobu protēzisti Dr. Baibu Spriņģi (Stomatoloģijas institūta Implantoloģijas klīnika) un mutes, sejas un žokļu ķirurgu Dr. Antonu Vostroilovu (Stomatoloģijas institūta Mutes, sejas un žokļu ķirurģijas klīnika).
Foto: www.3shape.com
Kas ir nospiedums zobārstniecībā
Dr. Baiba Spriņģe: “Pirms ķeramies pie lietas, der noskaidrot, kas tad ir nospiedums zobārstniecībā. Tā ir zobu un tiem apkārt esošo mutes dobuma audu veidne, kurā var atliet trīsdimensiju ģipša modeli, ko savukārt izmanto zobu tehniskajā laboratorijā, piemēram, zobu protēžu (zobu kroņi, zobu venīri, porcelāna plāksnītes, zobu aizsargkapes, nakts kapes u.c.) izgatavošanai.
Zobu protezēšanā jebkuru netiešu restaurāciju (jebkāda veida izņemamas vai neizņemamas zobu protēzez) nav iespējams izgatavot bez nospieduma ņemšanas etapa. Ja nospiedums iegūts konvencionālā veidā, zobārsts izvēlas atbilstoša materiāla un izmēra nospieduma karoti, ko piepilda ar nospieduma materiālu un ievieto pacienta mutē uz pāris minūtēm, līdz nospieduma materiāls būs sacietējis. Šis process prasa ļoti rūpīgu un precīzu zobārsta darbu, jo šķietami pat visniecīgākā un ārpus ārsta kontroles esošā nianse, piemēram, siekalu klātbūtne, mēles pieskaršanās nospieduma masai utt., var radīt neizbēgamu kļūdu virkni. To rezultātā nav iespējams izgatavot kvalitatīvu un precīzu restaurāciju, turklāt nospieduma ņemšanas laikā pacienti nereti jūt diskomfortu vai pat vemšanas refleksu.
Pateicoties tehnoloģiju attīstībai zobārstniecībā, ir rasts unikāls risinājums, proti, intraorālais skeneris. Šajā gadījumā nav nepieciešams konvencionāls nospiedums ar plūstošajām masām un tā atlējums, proti, nav jāveic pacienta mutes klīnisko situāciju imitējoša ģipša modeļa izgatavošana un jāiesaista zobu tehniskās laboratorijas darbs. Skenējot tiek iegūts digitāls fails, kuru var pārsūtīt zobu tehniskajai laboratorijai un nepieciešamības gadījumā izprintēt ar 3D printeri, iegūstot taustāmu modeli.”
Foto: www.3shape.com
Kas ir intraorālais skeneris, un kā notiek intraorālā skenēšana
Intraorālais skeneris ir ierīce, kuru zobārstniecībā izmanto, lai radītu mutes dobuma trīsdimensiju attēlu. To mēdz dēvēt arī par digitālo vai optisko nospiedumu. Skenera gals, ko ievieto pacientam mutē, projicē gaismas avotu uz skenējamās zonas. Pēc tam ar attēlveidošanas sensoriem tiek uzņemti tūkstošiem attēlu, kurus uzreiz apstrādā speciāla programmatūra, skenera ekrānā izveidojot precīzu trīsdimensionālu virsmas modeli. Tajā redzams viss noskenētais mutes dobuma rajons – gan zobi, gan implanta balsti, gan smaganas.
Dr. Baiba Spriņģe:
“Skenēšanas gaitā zobārsts var nekavējoties aplūkot iegūto attēlu, analizēt un novērtēt skenējamos rajonus un pēc nepieciešamības tos koriģēt. Rezultātā īsā laikā (vienā apmeklējuma reizē) tiek iegūts augstas kvalitātes digitāls trīsdimensiju attēls, kuru uzreiz var izmantot digitālu vai konvencionālu restaurāciju izgatavošanas procesā zobu tehniskajā laboratorijā jebkurā pasaules valstī.
Ja nospiedumu iegūst konvencionālā veidā, kļūdu iespējamība ir krietni lielāka, jo ģipša modeļa izveidošanai nepieciešama virkne klīnisku un laboratorisku soļu, no kuriem katrā var rasties kāda neprecizitāte, bet kļūdu analīzi iespējams veikt tikai tad, kad modelis atliets – ātrākais pēc aptuveni 45 minūtēm, ja nospiedums nav jātransportē uz zobu tehnisko laboratoriju. Šajā gadījumā intraorāla skenēšana ļauj ietaupīt gan ārsta, gan pacienta laiku un, protams, arī naudu.
Laika ziņā skenēšanas process ir ļoti individuāls un atkarīgs no skenēšanas indikācijas un skenējamā rajona lieluma, tomēr galvenā nozīme ir zobārsta pieredzei darbā ar skeneri, kā arī klīniskās situācijas sarežģītības pakāpei. Procesa ilgums var variēt no dažām līdz pat aptuveni 45 minūtēm.”
Kādos gadījumos lieto intraorālo skeneri
Intraorālo skeneri var izmantot dažādās klīniskās situācijās un pat dažādās zobārstniecības apakšspecialitātēs:
- ārstēšanas plānošanai, pacienta izglītošanai un motivēšanai;
- mutes, sejas un žokļu ķirurģijā, piemeram, implantu pozīcijas plānošanai. Šajā gadījumā tiek ieskenēts pacienta mutes dobums, kā arī veikts trīsdimensiju rentgena izmeklējums attiecīgajā žoklī, kurā tiks ievietots implants. 3D rentgena attēlu speciālā datorprogrammatūrā uzslāņo intraorālajam skenam un, ņemot vērā kaula apjomu, dažādas nozīmīgas anatomiskās struktūras, pacienta sakodienu, protezēšanas iespējas un citus faktorus, izplāno ideālo implanta pozīciju. Pēc tam digitāli izmodelē un izprintē unikālu implantu pozicionēšanas kapi, ko lieto implanta ievietošanas operācijas laikā. Tā pacientam pieļauj tikai vienu konkrētu implanta ievietošanas pozīciju;
- zobu protezēšanā (dažādu fiksētu vai izņemamu konstrukciju izgatavošanā). Arī te mūsdienās darba plūsma kļūst arvien vairāk digitalizēta. Piemēram, zobārsts pēc visiem sagatavošanas darbiem noskenē mutes dobumu, lai zobu tehniskajā laboratorijā izgatavotu zoba vai zoba implanta kroni. Kad laboratorija saņem šo failu, speciālā datorprogrammā, ņemot vērā pacienta sakodienu, estētiskās prasības un citas nianses, digitāli uzmodelē vēlamā zoba (kroņa) formu. Pēc tam failu nosūta uz frēzēšanas iekārtu vai 3D printeri, kur zoba kronis tiek izfrēzēts vai izprintēts, apstrādāts un nogādāts pie zobārsta un attiecīgi – pacienta;
- ortodontijā, kur intraorālos skenus izmanto dažādu korekcijas kapju izgatavošanai u. c.
Foto: www.3shape.com
Intraorālās skenēšanas priekšrocības
Salīdzinot ar konvencionālo nospiedumu, intraorālajai skenēšanai ir daudz priekšrocību:
- lielāks pacienta un zobārsta komforts;
- uzskatāma vizuāla komunikācija ar pacientu;
- iespēja pacientu izglītot, informēt, motivēt un padarīt procesu aizraujošu;
- digitālas darbplūsmas iespējas;
- iespēja ātri sadarboties un komunicēt dažādiem speciālistiem visā pasaulē;
- prognozējami ārstēšanas rezultāti ar augstu precizitāti;
- mazāks laika patēriņš;
- nav nepieciešami specifiski nospieduma uzglabāšanas apstākļi vai transportēšana.
Dr. Antons Vostroilovs: “Savā ķirurģiskajā praksē intraorālo skenēšanu izmantoju jau kopš 2015. gada, veicot to pacientiem, kuriem plānoju operāciju virtuāli. Sākumā tie bija pacienti ar skeleta sakodiena anomālijām un plānotu ortognātisko operāciju, bet ļoti drīz intraorālo skenēšanu sāku izmantot arī zobu implantu pozīcijas gidu izgatavošanai.
Uzreiz pamanīju, ka žokļu un implantu pozīcijas kapes kļuvušas daudz precīzākas, salīdzinot ar iepriekš izmantoto modeļu skenēšanu, pēc kuras tās bieži nācās pārtaisīt vai pielāgot. Procedūru var viegli veikt arī pacientiem ar ortodontisku aparatūru uz zobiem, to nenoņemot, kas agrāk nebija iespējams.
Man kā ķirurgam patīk iespēja veikt digitālo skenēšanu, pēc operācijas nekontaminējot svaigi operēto brūci ar nospieduma materiālu, piemēram, gadījumos, kad nepieciešams iegūt nospiedumu uzreiz pēc implanta ielikšanas.
Savukārt pacientam parasti ļoti patīk tādas tehnoloģijas izmantošana un uz monitora labi pārskatāmais rezultāts. Tas palīdz izskaidrot viņam ārstēšanas nianses un uzlabo komunikāciju un pacienta iesaisti, atvieglojot manu darbu.”
Dr. Baiba Spriņģe: “Neraugoties uz daudzajām priekšrocībām, joprojām pastāv vairākas sarežģītas klīniskas situācijas, kur, pamatojoties uz pierādījumos balstītu zinātnisko literatūru, intraorālās skenēšanas vai pilnīgi digitālas darbplūsmas vietā joprojām jāizvēlas konvencionāls nospiedums un konvencionāla vai kombinēta darbplūsma. Lēmums vienmēr paliek zinoša speciālista ziņā, individuāli izvērtējot katra pacienta situāciju.”
Uztici rūpes par savu mutes dobumu mūsu zinošajiem smaida ekspertiem un izvēlies speciālistu, kurš izmanto mūsdienīgu pieeju ārstēšanai: www.smaidaeksperti.lv/eksperti!
Piesakies konsultācijai