Kas Tev jāņem vērā, lai zoba implantācija būtu veiksmīga
Piesakies konsultācijaiTrūkstoša zoba aizvietošana ar zobu implantu ir pavisam vienkāršs process zobārsta kabinetā, ko veic lokālā anestēzijā (ar “špricīti” pret diskomfortu), un tas būtiski neatšķiras no citām zobārstniecības procedūrām vai ārstēšanas. Tieši zobu implanti ir labākais un mūsdienīgākais risinājums, lai atjaunotu ne tikai trūkstošu zobu, bet arī savu pārliecību droši smaidīt. Lai gan ir daudz dažādu mītu par zobu implantiem, to ievietošanu (ķirurģiju) un tāpat par protezēšanas posmu (tā laikā mutē tiek aizpildīts tukšums un uz implanta balstīts jaunais zoba kronis), to visu var paveikt veiksmīgi, ātri un bez lieka stresa. Kā? Varam atbildēt vienā teikumā – jāizvēlas labs, pieredzējis zobārsts, kas strādā tieši ar zobu implantiem (mutes, sejas un žokļu ķirurgs vai zobu protēzists), un kvalitatīva implantu sistēma. Par visu plašāk izvaicāsim mutes, sejas un žokļu ķirurgs Antonu Vostroilovu (Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūts).
Ar ko sākt
Pirms implanta ievietošanas Tev jādodas uz konsultāciju pie zobārsta, kas strādā ar implantiem (implantologs vai mutes, sejas un žokļu ķirurgs), lai novērtētu mutes dobuma stāvokli, veiktu tā mīksto un cieto audu diagnostiku un saņemtu informāciju par ārstēšanas posmiem, to norisi un izmaksām.
Nosacījumi veiksmīgai zoba implantācijai
Ja vēlies, lai Tavs implants veiksmīgi integrētos žokļa kaulā un kļūtu par stabilu balstu jaunajam zoba kronim, ir jāņem vērā daži svarīgi nosacījumi:
- pietiekams žokļa kaula apjoms un blīvums;
- veseli cietie (žokļa kauls) un mīkstie (smaganas) mutes dobuma audi;
- nav kaitīgu ieradumu vai dzīvesveida, kas varētu ietekmēt kaula dzīšanu (piemēram, smēķēšana, medikamenti, uzturs – saldumi);
- laba mutes dobuma higiēna;
- nav nopietnu hronisku slimību;
- zinātniski pārbaudīti zobu implanti (piemēram, Ankylos zobu implantu sistēma) un to kvalitāte, kā arī pieredzējis speciālists, kas veic zobu implantu ievietošanu. Zobu implantu sistēmu izvēlas speciālists, taču pacientam vienmēr ir tiesības zināt, ar kādu sistēmu strādā ārsts, jo tas ir viens no faktoriem, kas nosaka zobu implanta ievietošanas procedūras cenu. Netici lēto sistēmu cenas valdzinošajam piedāvājumam un jautā zobārstam, ar kādiem implantiem viņš strādā!
Avots: www.smilebrightperio.com/services/
Pietiekams žokļa kaula apjoms – absolūta nepieciešamība
PIetiekami liels un blīvs kaulaudu daudzums ir viens no būtiskākajiem nosacījumiem veiksmīgai implantācijai. Kaulaudu zudumu var ietekmēt vairāki faktori:
- zoba infekcija vai trauma;
- smaganu un kaula audu dabīga uzsūkšanās laika gaitā pēc zoba izraušanas;
- traumatiska zoba izraušana;
- iedzimti plāni kaulu un smaganu audi, kas ir pietiekami, lai zobs turētos smaganā, bet nav pietiekami, lai ilgtermiņā ievietotu vai noturētu implantu.
Tā kā implanta ievietošana un veiksmīga ilgtermiņa funkcionēšana nav iespējama, ja nepietiek smaganu un kaulaudu tā balstam, vispirms jāpielāgo pamatā esošais kauls, izmantojot kaula pieaudzēšanas procesu. To veic mutes, sejas un žokļu ķirurgs, ievietojot kaula transplantāta materiālu dobumā un aizšujot smaganu. Pirms implanta ievietošanas transplantātam dzīšanai nepieciešami vairāki mēneši.
Dr. Antons Vostroilovs:
“Implanta ieaugšana kaulā ir lielākoties garantēta, tomēr jāņem vērā, ka, visticamāk, uz šāda implanta, kas ievietots un ieaudzis nepietiekama kaulaudu un smaganu gļotādas apjoma un kvalitātes gadījumā, nebūs iespējams izgatavot kvalitatīvu zoba kroni. Kāpēc? Visbiežāk implants būs ievietots nepareizā pozīcijā attiecībā pret sakodienu un smaganu, radot problēmas ar uz implanta balstīta zoba (vai zobu) higiēnu, ilgtermiņā radot iekaisumu ap implantiem, nepatīkamu elpu un agrāk vai vēlāk – pat implanta zudumu. Estētiskajā zonā (priekšzobu rajonā) nepareizi ievietots implants radīs nedabīgu zoba izskatu – tas var izskatīties garāks vai nepareizas formas, starp to un blakuszobiem var būt spraugas, kā arī būt melna sprauga tajā vietā, kur ap dabīgo zobu jābūt rozā smaganai. Lai gan kaulaudu un smaganu mīksto audu pieaudzēšanas procedūras parasti pacientam nozīmē ārstēšanas laika, izmaksu un operāciju skaita palielināšanos, ilgtermiņā tas visbiežāk ir pareizais laika un līdzekļu ieguldījums.”
Kā zobu implants integrējas žokļa kaulā?
Atbilde ir oseointegrācija – kaulaudu saaugšana ar implantu. Tā kā zobu implantus klāj sīkas rieviņas, tie vizuāli atgādina skrūves. Sākotnēji šīs rieviņas palīdz implantiem nostiprināties kaulā, tomēr tā nav to ilgtermiņa stabilitātes atslēga. Zobu implantus parasti izgatavo no titāna – metāla, kas ir saderīgs ar cilvēka organismu un laika gaitā spēj pilnībā integrēties. Pēc ievietošanas atlikušais zobu kauls lēnām pieaug pie implanta virsmas, un šo saplūšanas procesu sauc par oseointegrāciju. Procesam nepieciešams 3–6 mēnešu atveseļošanās periods ar minimālu dzīstošā implanta stimulāciju. Oseointegrācijas procesa beigās implants balsta zoba kroni ne sliktāk kā dabīga zoba sakne.
Dr. Antons Vostroilovs:
“Ne vienmēr kaulu vai smaganu audu pieaudzēšana pagarina un sadārdzina ārstēšanu – ļoti bieži var izmantot biomateriālus, nevis paša pacienta audus, kā arī ievietot implantus vienlaikus ar audu apjoma palielināšanu, neradot papildu operācijas nepieciešamību. Šajā gadījumā gan implanta, gan kaulaudu pieaugšana pie tā notiek vienlaikus, un uzreiz pēc tās noslēgšanās var sākt zoba protezēšanu. Savukārt neliela kaulaudu apjoma palielināšana minimāli sadārdzina procesu un nepadara ārstēšanu un dzīšanu komplicētāku par parastu zoba implanta ievietošanas procesu.”
Kas jāievēro implanta dzīšanas laikā
Kā pēc jebkuras ķirurģiskas operācijas, arī pēc implanta ievietošanas ir jāievēro daži nosacījumi, lai netraumētu brūci smaganās, veicinātu tās dzīšanu un nodrošinātu veiksmīgu implanta ieaugšanu:
1. rūpīga mutes dobuma higiēna, kas būs svarīga arī pēc dzīšanas procesa noslēgšanās. Tas nozīmē pareizu zobu tīrīšanu ar zobu suku, kurai ir maigi sariņi, zobu diegošanu vismaz reizi dienā, speciālu, implantiem paredzētu kopšanas līdzekļu lietošanu un, protams, regulāras vizītes pie zobārsta un zobu higiēnista, lai pārbaudītu mutes dobuma veselību un implanta stāvokli.
Vairāk ieteikumu mutes dobuma kopšanai pēc zobu implantācijas atradīsi TE!
2. mīkstas pārtikas lietošana pirmajās pēcoperācijas nedēļās, lai saudzētu brūces vietu ap implantu un netraumētu to ēšanas laikā. Cieti pārtikas produkti var pastiprināt diskomfortu operētajā vietā un radīt slodzi ēdot, kā rezultātā iespējama brūces asiņošana un dzīšanas procesa paildzināšanās. Pārāk liels spiediens uz implantu var padarīt to vaļīgu vai pat izraisīt tā nobīdi, tāpēc šo nosacījumu ievērot ir būtiski.
Par ēšanas paradumu maiņu implanta dzīšanas laikā lasi arī TE!
3. smēķēšanas atmešana. Smēķēšana ietekmē mikrocirkulāciju smaganās un kaulaudos (sašaurinās un aizaug mazie asinsvadi), rezultātā pazeminās audu spēja efektīvi cīnīties ar iespējamām infekcijām. Pasliktinās arī oseointegrācijas process un audu dzīšana pēc jebkura veida operācijām, tostarp arī kaulu un smaganu audu pieaudzēšanas.
Vai implants var neieaugt?
Ja implants ievietots pareizi un tiek kopts saskaņā ar ārsta norādījumiem, iespēja, ka tas neieaugs, ir niecīga. Daudzi zinātniski pētījumi apstiprina, ka pacientiem ar labu mutes dobuma higiēnu un bez nopietniem riska faktoriem, piemēram, cukura diabēts vai ielaista periodontīta, implanta veiksmīgas sadzīšanas rādītāji ir tuvu 100%. Jāņem vērā arī ārsta pieredze un implanta kvalitāte, līdz ar to ieteicams izvēlēties kvalitatīvu, rūpīgi izstrādātu un pārbaudītu zobu implantu sistēmu, nevis lētāku alternatīvu, jo ilgtermiņā ieguldītā nauda atmaksāsies. Atceries – atbilstoši aprūpēti, zobu implanti var kalpot Tev visu mūžu!
Ja esi nolēmis veikt viena vai vairāku zobu implantāciju, mūsu smaida eksperti ar lielāko prieku Tev palīdzēs. Izvēlies sev atbilstošāko speciālistu www.smaidaeksperti.lv/eksperti!
Piesakies konsultācijai