Zobu implanti

Vai zobu implanti ietekmē ēšanas paradumus?

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Zobu implanti, pretēji citām mākslīgajām konstrukcijām mutē, kas aizvieto iztrūkstošus zobus, saglabā un nodrošina pilnīgi dabīgu košļāšanas funkciju. Ar zobu implantiem nav nekādu ierobežojumu ēdot, sportojot, - tie nerada diskomfortu, "svešķermeņa" sajūtu mutē. Tie dod Jums iespēju pārliecināti smaidīt! Vienīgie ierobežojumi, kas attiecināmi uz ēšanas paradumiem ir jāievēro uzreiz pēc zoba implanta ievietošanas. Kā pēc jebkuras ķirurģiskas operācijas, ir jāievēro daži nosacījumi, lai netraumētu brūci smaganās un veicinātu tās dzīšanu.

Viens no pirmajiem jautājumiem, kuru uzdod pacienti pēc zobu implantācijas: “Kā man nepieciešams par tiem rūpēties?” Kaut arī uz implanta balstīts mākslīgais zobs pēc izskata ne ar ko neatšķiras no īstā zoba, to nepieciešams kopt daudz rūpīgāk nekā dabīgos zobus, citādāk var izveidoties kariess.

Citiem vārdiem sakot, implantu kopšana ietver rūpīgu mutes dobuma higiēnu, it īpaši implanta dzīšanas fāzē, kā arī sekošanu līdzi dažiem ieteikumiem, lai saudzētu un veicinātu brūces dzīšanu.

Pirmais un vissvarīgākais noteikums, kas jāievēro pirmajās nedēļās pēc operācijas - lieto mīkstu pārtiku, lai saudzētu brūces vietu ap implantu, netraumētu to ēšanas laikā pirmās nedēļas pēc operācijas. Lielākā daļa pacientu parasti atveseļojas 10-14 dienu laikā.(1)

Kāpēc labāk izvairīties no cietas pārtikas? Tas ir pavisam vienkārši - cieti pārtikas produkti var pastiprināt diskomfortu operētajā vietā, kur tika ievietots implants, smaganās būs uzliktas šuves. Ja tomēr nevari atturēties no nedaudz cietāka ēdiena, centies košļāt ar pusi, kurā nav veikta operācija. Cieti pārtikas produkti radīs slodzi ēdot, košļājot pārtiku, kā rezultātā brūces vieta var asiņot, var paildzināties dzīšanas process.(2)

Mīksts uzturs ne vienmēr ir tikai putras, smūtiji. Ir daudz citu produktu, kurus droši vari ēst, lai uzņemtu sabalensētu, vitamīniem un uzturvielām bagātu uzturu laikā pēc operācijas. Tev nebūt nav jāievēro īpaša diēta, bet gan jāseko līdzi vien tam, lai uzturu viegli būtu sagremot. Arī cieti, grūti sagremojami produkti kā rieksti, gaļa - tos nav azliegts ēst, ja vien jūs variet tos padarīt viegli sakošļājamus - piemēram, sablenderējiet tos! Taču, ja tas Jums šķiet apgrūtinoši un tam nav laika, lūk, daži produkti, kas būs gan veselīgi, gan viegli sagremojami.

1. Olas

Tā kā gaļa ir visai grūti sakošļājama, olas ir ļoti laba alternatīva. Olu kultenis, "vēršacs" papildinājumā ar sieru vai dārzeņiem būs sātīga olbaltumvielu maltīte.(3)

2. Siers

Arī siera mīkstajai struktūrai ir priekšrocības. Izvēlies galvenokārt mīkstos sierus, piemēram, brī vai kausēto sieru, un pievieno tos jebkuram ēdienam.(4)

3. Augļi un dārzeņi

Ar augļiem un dārzeņiem pēc zobu implantācijas nekad nekļūdīsies. Protams, lieto tikai mīkstus un viegli sakošļājamus. Tos sablenderējot, sanāks gardi smūtiji un biezzupas. Piemēroti būs arī konservēti augļi un dārzeņi.

Cietos dārzeņus, piemēram, burkānus, ķirbjus, kartupeļus, brokoļus un citus vari vārīt vai tvaicēt, pagatavojot gardus sautējumus.(5)

4. Graudaugi

Protams, kā gan bez putrām! Ir tik daudz putru veidu, ka dažādība būs katru dienu. Labākai garšai vari pievienot ogas, ievārījumu, kanēli, un medu. Neaizmirsti arī par rīsiem un griķiem. No tiem iespējams pagatavot veselīgas un daudzveidīgas maltītes.

Un, lūk, pārtikas produkti, no kuriem uz kādu laiku nepieciešams atteikties pēc zobu implantācijas:

  1. čipsi, rieksti, cieti āboli;
  2. popkorns;
  3. pikanti pārtikas produkti, kuri var radīt diskomfortu.
Piesakies konsultācijai

Citi raksti