Cik dažādi ir zobārsti?
Piesakies konsultācijaiDomājot par zobārstniecību, Tu visdrīzāk iedomājies par savu ģimenes zobārstniecības kabinetu, kuru regulāri apmeklē, lai pārbaudītu savu mutes dobuma veselību un veiktu zobu higiēnu. Taču reizēm nākas saskarties ar nopietnākām mutes dobuma veselības problēmām un rodas jautājums, pie kura eksperta vislabāk vērsties. Šajā rakstā iepazīsies ar dažādām zobārstniecības jomām zobu un mutes dobuma ārstēšanā.
Zobārsti ir augsti apmācīti medicīnas pakalpojumu sniedzēji, kas specializējas zobu un mutes dobuma ārstēšanā. Mutes veselība ir būtiska cilvēka vispārējai veselībai. Mutes dobuma kaites var veicināt dažādas slimības, tostarp: endokardītu, sirds un asinsvadu slimības, grūtniecības un dzemdību komplikācijas, kā arī pneimoniju.
Vispārējais zobārsts
Vispārējais zobārsts ir zināms arī kā ģimenes zobārsts, kurš regulāri rūpējas par mutes veselību. Šo zobārstu ir visvairāk, un viņu darba lielākā daļa ir saistīta ar svarīgu profilaktisko mutes dobuma aprūpi. Tas ietver regulāru zobu tīrīšanu, zobu rentgena veikšanu un pacientu izglītošanu par pareizu mutes dobuma kopšanu mājās. Vispārējie zobārsti ir atbildīgi arī par atjaunojošu mutes dobuma kopšanu, piemēram, zobu bojājuma ārstēšanu, aizstājot to ar mākslīgo plombēšanu, ieplaisājušu, noslīpētu vai trūkstošu zobu labošanu un dažādiem balināšanas pakalpojumiem.
Vispārējie zobārsti sniegs rekomendāciju, pie kura zobārstniecības speciālista labāk vērsties dažādu nopietnāku problēmu gadījumos.
Ortodonts
Pacientu nosūta pie ortodonta, ja vispārējais zobārsts konstatē nepieciešamību uzlabot sakodienu – speciālists var palīdzēt ar nepareizi novietotu zobu, žokļu kaulu un citu sejas atbalsta struktūru labošanu gan kosmētisku, gan funkcionālu iemeslu dēļ. Atkarībā no individuālā gadījuma speciālists iesaka izmantot breketes, kapes, mutes aizsargus, fiksatorus, lai novērstu problēmas un atjaunotu mutes dobuma estētiku un funkcionalitāti.
Mutes, sejas un žokļu ķirurgs
Mutes, sejas un žokļu ķirurgi koncentrējas uz cietajiem un mīkstajiem audiem, kas atrodas mutē un ap to – smaganām, vaigiem, lūpām, cietajām un mīkstajām aukslējām, mēli un sejas audiem. Šie ķirurgi pēc zobārstniecības izglītības iegūšanas ir apmācīti veikt nopietnākas operācijas, piemēram, sarežģītas zobu ekstrakcijas, ķirurģisku žokļa korekciju vai izlīdzināšanu mākslīgo zobu pamatam. Viņi arī veic rekonstruktīvas operācijas, aukslēju vai lūpu šķeltnes operācijas un dažkārt biopsijas, vēža audu ekstrakciju, sejas infekciju vai pat miega apnojas ārstēšanu.
Protēzists
Kā liecina to nosaukums, protezēšanas speciālisti ir atbildīgi par mutes protēžu nodrošināšanu, lai aizvietotu bojātus vai trūkstošus zobus. Mutes protēzes ir dabīgos zobus aizstājošas konstrukcijas, kas ietver kroņus, tiltus, protēzes, zobu implantus un venīrus. Šie zobu aizstājēji bieži vien ir gan kosmētiski, gan funkcionāli, jo tie var ievērojami uzlabot spēju košļāt, sakost un runāt efektīvi un pat pārliecināti.
Apzīmējums “smaida pārvērtības”, ietvert pat pilnīgu pacienta smaida pārmaiņu, kas var tikt veikta gan kosmētisku iemeslu dēļ, gan traumatiskas rekonstrukcijas gadījumos. Protēzisti cieši sadarbojas ar zobārstniecības laboratorijām, kurās tiek radīti mutes dobumu koriģējoši elementi, lai nodrošinātu, ka protēzes, ar kurām viņi strādā, ir ideāli piemērotas katram pacientam.
Periodontologs
Periodontoloģijas uzmanības centrā ir smaganas, un periodontologi nodarbojas ar dažādu smaganu problēmu diagnostiku, novēršanu un ārstēšanu. Tas var ietvert smaganu iekaisuma un sāpju ārstēšanu, nopietnu smaganu slimību (pazīstamu arī kā periodontīts) diagnostiku un ārstēšanu, un smaganu kosmētisku audu transplantāciju. Periodontologi bieži konsultē vispārējos zobārstus par profilakses un ārstēšanas plāniem, kas būs piemēroti pacientu dzīvesveidam.
Endodontologs jeb endodontists
Zoba iekšējā daļa, ko aizsargā cietā emalja un iekšējais dentīna slānis, atrodas zem smaganu līnijas, un to sauc par pulpu. Tā ir mīksta, sastāv no jutīgiem dzīviem audiem. Un uz šo zobu daļu koncentrējas endodontologi. Zoba mīkstums var būt bojāts, iekaisis vai sapuvis traumas vai slimības rezultātā, tāpēc tas ir jāārstē vai jāizņem. Ja to var ārstēt un saglabāt, speciālists to dara, jo pulpa uztur zobu dzīvu. Bet, ja to nevar saglabāt, veic zoba sakņu kanālu ārstēšanu, kas, iespējams, ir biežākā procedūra, ko endodontologi veic savā darba ikdienā.
Bērnu zobārsts
Ir zobārsti, kuri strādā tikai ar bērniem. Liela daļa šo speciālistu sagatavošanas procesa ir vērsta uz pozitīvas asociācijas ar zobārstniecību un saiknes veidošanu ar mazo pacientu, tāpēc tiek padziļināti apgūta bērnu psiholoģija. Viens no uzdevumiem šo speciālistu darbā ir labas mutes veselības aprūpes ieraduma izveide.Savu īpašo prasmju dēļ daudzi bērnu zobārsti strādā arī ar pacientiem, kuriem ir īpašas vajadzības.