Dabai draudzīga zobu higiēna
Piesakies konsultācijaiAtbildīgs un dabai saudzīgs dzīvesveids mūsdienās kļūst aizvien aktuālāks. Daudzi vēlas ne tikai uzlabot savu veselību un dzīves kvalitāti, bet arī saudzēt dabu, tāpēc meklē zaļākus risinājumus savām ikdienas vajadzībām. Populārākie noteikti ir zināmi arī Tev! Plastmasas maisiņa vietā uz veikalu ņemt līdzi daudzkārt lietojamu auduma somu. Mazgājoties dušā, izslēgt ūdeni, kamēr ziepējies. Izslēgt apgaismojumu, kad tas nav vajadzīgs. Izvēlēties sertificētu dabīgo kosmētiku vairākkārt lietojamā iepakojumā.
Vai zināji, ka arī mutes dobuma higiēnas preču plauktos atrodamajiem līdzekļiem ir dabai saudzīgas alternatīvas? Dažas no tām mēs aplūkosim šajā rakstā par mutes dobuma higiēnu un alternatīvajiem zobu kopšanas līdzekļiem. Tas tapis kopā ar zobārstniecības klīnikas “Medical Group Dens” speciālistēm – sertificētu zobārsti Līvu Lapši un sertificētu zobu higiēnisti Inetu Novikovu –, kā arī beziepakojuma preču veikalu “Bodnīca” (www.bodnica.com).
Kas ikdienā nepieciešams Taviem zobiem?
Dr. Līva Lapše:
“Lai pabarotu zobus un uzņemtu vajadzīgās minerālvielas, ir būtiski pievērst uzmanību ne tikai ikdienā uzņemtajai pārtikai, tās uzturvērtībai, vitamīnu apjomam un cukura daudzumam, bet arī ik dienu izdzertajam ūdens daudzumam. Jāņem vērā, ka, uzņemot ūdeni, siekalas kļūst šķidrākas, tādējādi uzlabojot zobu pašatīrīšanās spējas.”
Siekalas ir izcils palīgs mutes dobuma veselības uzturēšanā. Tās skalo mutes, rīkles un barības vada gļotādu, palīdz sakošļāt ēdienu, uztur normālu pH līmeni un veicina zobu remineralizāciju. Siekalām piemīt arī pretmikrobu darbība.
Ikdienā ieteicams veidot veselīgu un sabalansētu ēdienkarti, iekļaujot tajā kvalitatīvas olbaltumvielas, dārzeņus un labos taukus. Svarīgi ir arī ar kalciju bagāti produkti, piemēram, siers, soja, brokoļi, pākšaugi, nātres, melnās sezama sēklas, magoņu sēklas, mandeles, kā arī zivis. No uztura bagātinātājiem zobiem visvērtīgākie ir tie, kuru sastāvā ir kalcijs un D vitamīns.
Neaizmirsti, ka liela nozīme ir arī pareizai zobu kopšanai!
Kā pareizi tīrīt zobus?
Dr. Līva Lapše uzskata: “Ikdienā zobu bojājumu un slimību novēršanai svarīgāka ir ne tikai saldumu un saldinātu dzērienu samazināšana uzturā, bet arī pareiza zobu kopšana. Ir jātīra gan zobu gludās virsmas un kožamās šķautnes, gan starpzobu spraugas, kur patiesībā visvairāk uzkrājas baktērijas. Netīrītās vai nepietiekami iztīrītās zobu starpās palikušās baktērijas veicina zobu bojāšanos (kariesu) un var izraisīt smaganu iekaisumu (smaganas stipri asiņo), kas savukārt var pāriet nopietnākā slimībā – periodontītā. Iesaku pacientiem ne tikai veikt starpzobu spraugu tīrīšanu ar zobu diegu, bet arī izmēģināt efektīvāku efektīgāku alternatīvu – starpzobu birstītes.”
Kādu zobu pastu izvēlēties?
Dr. Līva Lapše: “Tikai ar zobu pastu vien zobus nevar pabarot, toties gādāt par to reminalizāciju – pavisam noteikti. Viens no zināmākajiem ķīmiskajiem elementiem zobu pastu sastāvā ir fluors, par kura lietošanas nepieciešamību mūsdienās noris lielas diskusijas, un katram zobu speciālistam ir savs viedoklis. Maziem bērniem līdz divu gadu vecumam iesaku tīrīt zobus ar fluoru nesaturošu zobu pastu, jo tajā vecumā bērns vēl nemāk izspļaut zobu pastu un izskalot muti. Ja bērniem ir augsta kariesa intensitāte, tad 2–5 gadu vecumā es rekomendēju izmantot fluoru saturošas zobu pastas ar 500 ppm*, bet no sešu gadu vecuma – zobu pastu ar ne mazāk kā 1000 ppm.
Zobu pastu sastāvā bieži mēdz būt abrazīvas vielas. Abrazivitāti apzīmē ar RDA, kas norāda, cik agresīva šī zobu pasta ir pret zobu emalju un audiem kopumā. Lai gan šo lielumu būtu nepieciešams norādīt uz katras zobu pastas, tas ne vienmēr ir redzams. Parasti zobu pastas ir vidējas (RDA = 60–100) vai augstas (RDA > 100) abrazivitātes. Visbiežāk vidēja abrazivitāte ir baltinošajās zobu pastās. Vēlos uzsvērt, ka zobu pastas ar vidēji augstu un augstu abrazivitāti būtu ieteicams izmantot reizi nedēļā, paralēli izmantojot citu zobu pastu, jo šāda veida pastas nav ieteicamas ikdienas lietošanā. Ja zobi kļūst jutīgi, pacients abrazīvas pastas lietot nedrīkst. Šobrīd ir pieejamas zobu pastas, kuras satur aplikumā esošās olbaltumvielas šķeļošus enzīmus. Šīs pastas var lietot biežāk nekā reizi nedēļā, tomēr ir nepieciešams vērot zobu jutīgumu – ja tas parādās, zobu pastu nepieciešams nomainīt.
Zobu pastās sastopamās abrazīvās vielas: kalcija karbonāts, silīcija dioksīds, hidrēts silīcija dioksīds, kalcija fosfāta dihidrāts, kalcija pirofosfāts, alumīnija oksīds, nātrija bikarbonāts.”
Alternatīvie zobu kopšanas līdzekļi
#1 Sāls šķīdums
No dabīgajiem līdzekļiem Dr. Līva Lapše rekomendē sāls šķīdumu, iesakot ar to skalot zobus stipra mutes dobuma iekaisuma gadījumā – divas reizes dienā divas dienas pēc kārtas. Tas palīdz ārstēt asiņojošas un iekaisušas smaganas, iztīrīt ēdiena paliekas no zobu starpām un noņemt zobu aplikumu, uzturēt neitrālu pH līmeni, atbrīvoties no kakla sāpēm un novērst zobu sāpes. Sāls šķīdumu vari pagatavot, izšķīdinot tējkaroti sāls glāzē silta ūdens.
#2 Augu tējas
Paaudžu paaudzēs kā antibakteriāls līdzeklis vienmēr ir izmantota kumelīšu tēja, bet kliņģerīšu tējas spējas mēdz būt vēl iedarbīgākas. Jāatceras gan, ka šie dabīgie līdzekļi var vienlaikus arī veicināt pigmenta veidošanos uz zobu emaljas, tāpēc tos ieteicams lietot ar mēru.
#3 Sertificēti dabīgie zobu kopšanas līdzekļi
Tie sastopami ne tikai kosmētikas preču veikalos un aptiekās, bet arī bioloģisko un “zero waste” produktu tirdzniecības vietās, un izvēle ir diezgan plaša. Šoreiz mēs kopā ar “Medical Group Dens” zobu higiēnisti Inetu Novikovu ielūkojāmies beziepakojuma preču veikala “Bodnīca” plauktos un izpētījām dažus te pieejamos dabīgos zobu kopšanas līdzekļus.
“Ben&Anna” zobu pasta “White” ar fluoru ieteicama ikdienas lietošanai. Tās sastāvā esošais ananasa enzīms saudzīgi iedarbojas uz zobu emalju, padarot to gaišāku, savukārt fluors un antioksidanti aizsargā zobus no bojāšanās un brīvo radikāļu iedarbības. Patīkamu svaigumu elpai sniegs pievienotā piparmētru eļļa. Tiem, kas labāk dotu priekšroku zobu pastai bez fluora, šis produkts nebūs piemērots. Nesatur parabēnus, EDTA, ftalātus, triklozānu, SLS, formaldehīdu, peroksīdu un mikroplastmasas daļiņas!
Avots: www.bodnica.com
“Ben&Anna” zobu pastai “White” ir patiesi labs sastāvs. Augu ekstrakti – salvijas, kumelīšu un smiltsērkšķu – nodrošina antiseptisku, pretmikrobu un pretiekaisuma iedarbību, savukārt alvejas lapu sula – nomierinošu un antibakteriālu iedarbību. Ananasa ekstrakts lieliski palīdz šķīdināt aplikumu un pigmentu, kas laika gaitā veidojas uz zobu emaljas. Turklāt zobu pasta ir bez parabēniem, EDTA, ftalātiem, triklozāna, SLS, formaldehīda, peroksīda, fluora un mikroplastmasas!
Šo zobu pastu droši var izmantot ikdienas tīrīšanā, un tā ir piemērota arī tiem pacientiem, kas lieto homeopātiskus līdzekļus, un bērniem jau no divu gadu vecuma.
Avots: www.bodnica.com
Zobu pulveris “Black”. Aktivētās melnās ogles daļiņas šajā novatoriskajā zobu pulverī maigi atbrīvo zobu emalju no krāsojuma. Tā kā šo var pieskaitīt pie abrazīviem līdzekļiem, tad, uzsākot zobu tīrīšanu, jāseko līdzi savām sajūtām – ja netiek novērots zobu jutīgums vai nav defektu zobu kakliņu rajonā, tad to droši var lietot arī ikdienā. Ja zobu jutīgums parādās, lietošanu iesakām pārtraukt, savukārt pacientiem ar paaugstinātu zobu jutīgumu vai redzamām plaisām zobu emaljā jāapsver kāda cita zobu baltināšanas alernatīva. Nesatur parabēnus, EDTA, ftalātus, triklozānu, SLS, formaldehīdu, peroksīdu un mikroplastmasas daļiņas!
Avots: www.bodnica.com
“Monk Island” zobu pulveris ir izgatavots no četrām dabīgām sastāvdaļām, kas palīdz tīrīt, remineralizēt, pulēt un atdzīvināt zobus. Tas labi tiek galā ar zobu mīksto aplikumu un tādā veidā nodrošina zobu baltinošu efektu. Tai pašā laikā tā sastāvā esošās kalcija karbonāta daļiņas ir diezgan liela izmēra un ilgākā laikā var izraisīt emaljas noberšanos, tāpēc šo pulveri varam ieteikt periodiskai, ne ikdienas lietošanai. Nesatur fluoru, SLS un konservantus!
Avots: www.bodnica.com
Ja esi atvērts zaļākam un videi saudzīgākam dzīvesveidam, tad iespēju ir daudz – Tev atliek tikai izvēlēties sev visvairāk piemēroto. Un atceries – pamatlietas, kas palīdzēs Tev uzturēt skaistu un veselīgu smaidu, ir sabalansēts uzturs un regulāras rūpes par zobiem, tostarp arī zobārsta un zobu higiēnista apmeklēšana!
Piesakies vizītei pie sava smaida eksperta!
*ppm - fluora koncentrācija zobu pastā jeb parts per million (no angļu val.)
Piesakies konsultācijai