Zobi

Viss, kas Tev jāzina par sniegbalta smaida iegūšanu

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Ikviens no mums sapņo par skaistu un žilbinoši baltu smaidu. Diemžēl bieži vien kafijas, tējas, sarkanvīna, tabakas, kā arī antibiotiku lietošana ietekmē zobu emalju, un zobi vairs nav tik balti, kā gribētos. Ko Tev iesākt?

Vairāk par to, kā tikt pie sniegbalta smaida, stāsta mūsu smaida eksperte un sertificēta zobārste Dr. Anete Rēvalde (zobārstniecības klīnika “ReDent”)!

Balināt vai baltināt? 

Zobu balināšana un baltināšana ir divi dažādi jēdzieni. Zobu balināšana ir process, kad ar ķīmiskām vielām (visbiežāk ar ūdeņraža peroksīdu vai karbamīda peroksīdu) caur zoba virsējo slāni emalju, vielai nonākot zoba nākamajā slānī jeb pamatmasā dentīnā, tiek izšķīdināti dzīves laikā uzkrātie pigmenti, padarot zobu krāsu krietni gaišāku. Savukārt zobu baltināšana ir zobu dabiskās krāsas atgūšana, noņemot uzkrāto pigmentu tikai no zobu virsējā slāņa – emaljas. To parasti veic ar speciālām zobu pastām, kuru sastāvā ir abrazīvas vielas (enzīmi).

To, kura metode būs piemērotāka tieši Tev, ieteiks zobārsts vai zobu higiēnists, izvērtējot Tavu zobu esošo krāsu, struktūru un veselības stāvokli.

Kādas ir populārākās zobu balināšanas metodes?

Zobu balināšanas metodes var iedalīt divos veidos – balināšana zobārsta kabinetā un balināšana mājās. Jāņem vērā, ka aptuveni 2 nedēļas pirms jebkuras izvēlētās balināšanas metodes ir ieteicams veikt zobu higiēnu pie sertificēta speciālista.

Balināšana zobārsta kabinetā

Šo procedūru veic speciālists – zobārsts vai zobu higiēnists. Pirms zobu balināšanas parasti tiek fiksēts esošais zobu tonis, lai vēlāk to varētu salīdzināt ar iegūto efektu. Mutes dobumu sagatavo procedūrai, izolējot mutes mīkstos audus - smaganas. Zobu balināšanai izmanto augstas koncentrācijas ūdeņraža peroksīda gelu, kas tiek uzklāts uz zobiem un pēc tam aktivizēts ar speciālu iekārtu – lāzeru vai intensīvu zilās gaismas (UV) lampu, lai paātrinātu balinošo iedarbību. Latvijā balināšanai visbiežāk izmanto UV staru lampu iekārtas. Pats balināšanas process parasti ilgst 1 stundu (tiek aktivizēti četri cikli, katrs 15 minūtes garš). Profesionālajā balināšanā izmantotā ūdeņraža peroksīda gela ieteicamā koncentrācija saskaņā ar ES direktīvu ir 6%. Augstāks ūdeņraža peroksīda saturs balinošajos līdzekļos var negatīvi ietekmēt mutes dobumu, radot zobu jutīgumu vai smaganu apdegumus, tāpēc pašrocīgi lietot līdzekļus ar palielinātu ūdeņraža peroksīda koncentrāciju noteikti nav ieteicams.

Plusi:

Mīnusi:

Balināšana mājās

#1. Balināšana ar kapēm

Dr. Rēvalde:

“Pacients pats mājās var balināt zobus ar kapēm, kas nāk komplektā ar balināšanas gelu un detalizētu instrukciju. Ir iespējams iegādāties standarta kapes, taču, tā kā mūsu žokļa izmērs un forma, kā arī zobu novietojums atšķiras, tās visbiežāk ir neprecīzas un nederēs visiem. Tāpēc es iesaku iegādāties individuālas zobu kapes. To iegādei nepieciešama vizīte pie zobārsta, kur tiek noņemti zobu nospiedumi un īsā laika posmā izgatavotas individuālas, pacientam pielāgotas balināšanas kapes.”

Šāda veida balināšanai visbiežāk izmanto divas vielas ‒ ūdeņraža peroksīda gelu, kam ir ātrāka iedarbība un kuru mutē drīkst turēt ne ilgāk kā 1 stundu,  vai karbamīda peroksīda gelu, kas vairāk domāts balināšanai nakts laikā, pacientam guļot, jo tas jātur mutē vismaz 5 stundas. 

Šo balināšanu parasti veic 7 dienas, balinot katru dienu. Ja balināšanas procesa laikā zobi kļūst ļoti jutīgi un pacientam rodas diskomforts, to iespējams veikt 2 nedēļu laikā, vienu dienu balinot, otru – izlaižot.

Plusi:

Mīnusi:


#2. Balināšana ar balinošām zobu pastām

Svarīgi ir atšķirt baltinošas zobu pastas no balinošām. Kā jau minēts, baltinošas zobu pastas nesatur ķīmiskas vielas, bet uz zobu virsmas uzkrājušos pigmentu šķīdina ar enzīmiem jeb fermentiem. Savukārt balinošās zobu pastas satur tās pašas ķīmiskās vielas (ūdeņraža peroksīds vai karbamīda peroksīds), kas tiek izmantotas profesionālajos balināšanas gelos, kā arī tajās ir vairāk abrazīvu vielu. Līdz ar to šādas zobu pastas nevajadzētu lietot ilgāk par 2 nedēļām, jo pārmērīga to lietošana var bojāt zobu audus. Zobus ar šādām pastām tīrīt ieteicams 1 reizi dienā, otru tīrīšanas reizi aizstājot ar kādu citu zobu pastu. 

Galvenais mīnuss – balinot ar zobu pastām, netiks sasniegts tāds zobu krāsas uzlabojuma efekts kā ar citām minētajām balināšanas metodēm.

#3. Internetā iegādājami balināšanas produkti

Viens no populārākajiem produktiem ir balināšanas plāksnītes jeb strips. Tās ir izgatavotas no polietilēna un piesūcinātas ar ūdeņraža peroksīdu. Parasti tās jālieto 1–2 reizes dienā, turot mutē 30–60 minūtes. Pēc populārāko ražotāju ieteikumiem, lai sasniegtu vēlamo efektu, tās jālieto līdz 20 dienām. Tā kā pacientam pašam plāksnītes jāuzklāj uz priekšzobiem, bieži vien tās nepielīp, kā nākas, vai tiek piestiprinātas nepareizi, radot mutes audu (biežāk smaganu un lūpu) bojājumus. Tāpat tās var radīt alerģiskas reakcijas, jo to sastāvā bieži sastopamas dažādas smaržvielas.

Arvien populārāki kļūst balināšanas komplekti, kuros iekļautas mini lādējamas vai vienreiz lietojamas LED staru lampas un balinošās vielas gela vai  flomāsteru veidā. Pirms šo brīvi pieejamo un nopērkamo balināšanas sistēmu lietošanas vienmēr jākonsultējas ar savu zobārstu, pretējā gadījumā cilvēks var nodarīt neatgriezenisku ļaunumu mutes dobumam un zobiem.

Pirms jebkuras zobu balināšanas procedūras Tev ir jākonsultējas ar savu zobārstu vai zobu higiēnistu! 

Zobu balināšanas drošums un balinošā efekta noturīgums

Ja, konsultējoties ar zobārstu, gūts apstiprinājums, ka mutes dobums un zobi ir veseli, balināšanai tiek izmantoti profesionāli balināšanas līdzekļi, ievērotas instrukcijas un nepārsniegtas ieteiktās balinātāju koncentrācijas devas, kā arī balināšanas veikšanas biežums, tas nekaitē zobiem un ir droši. 

Pārsvarā visu zobu balināšanas metožu izplatītāji nodrošina balinošā efekta saglabāšanos vismaz uz 1 gadu, bet vidēji efekts redzams aptuveni 2 gadus. Tā noturība katram cilvēkam ir ļoti individuāla. Te jāņem vērā pacienta uzturā lietoto produktu īpatnības, kafijas un tēju lietošanas daudzums un biežums, kā arī – vai viņš ir smēķētājs. Jo vairāk tiks lietoti produkti, kas iekrāso zobus, jo mazāk noturīgs būs balināšanas efekts. Tāpat pēc balināšanas nedrīkst aizmirst arī par regulāru un pareizu zobu tīrīšanu un higiēnu, kas noteikti paildzinās balināšanas efekta noturību.

Vai zobus balinošās procedūras ir piemērotas visiem?

Kad jāizmanto estētiskā protezēšana – venīri, kronīši u. tml.?

Estētiskā protezēšana ir piemērotākais risinājums tad, kad paredzams, ka balināšana nesniegs vēlamo rezultātu vai nebūs efektīva:

Kas jāņem vērā pēc zobu balināšanas?



Ikviens no mums ir pelnījis satriecošu smaidu. Ja vēlies tādu iegūt, pieraksties konsultācijai pie kāda no speciālistiem!

www.smaidaeksperti.lv

Piesakies konsultācijai

Citi raksti