Zobi

Pasargā zobus no kariesa – ar silantiem

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Mutes dobuma veselības pamatā ir gan laba zobu aprūpe mājās, gan pie speciālista regulāri veiktas higiēnas procedūras un, protams, veselīgi ieradumi, tāpēc ļoti svarīgi ir jau agrā vecumā pieradināt bērnu pie pareizas zobu tīrīšanas tehnikas. Bet vai ar to ir gana, un kādas metodes vēl iespējams izmantot? Mūsu atbilde – uzklāt uz zobiem silantus! 

Kas tie tādi, un ko tie dara? Par visu vairāk pastāstīsim šajā rakstā, kas tapis sadarbībā ar zobārstniecības klīnikas “SIROWA Rīga” higiēnisti Initu Čeiri un bērnu zobārsti Zani Lazdu!

Kožamā virsma ir viena no visvairāk apdraudētajām mūsu zobu daļām. Uz to virsmas pauguriem ir rieviņas un bedrītes jeb fisūras. Ja tās ir lēzenas, zobu birste var sasniegt fisūru pamatu un notīrīt no zoba aplikumu un baktērijas. Taču visbiežāk fisūrām ir dziļas spraugas, kurās zobu birste neiekļūst un attiecīgi nevar iztīrīt baktērijas un netīrumus. Te var lieti noderēt silanti. 

Kas ir silanti

Dr. Inita Čeire: 

“Silanti ir unikāls profilaktisks līdzeklis pret pastāvīgo zobu bojāšanos, ko lieto tikai profesionāli zobārstniecības klīnikā, lielākoties uzklājot uz lielo un mazo pastāvīgo dzerokļu kožamajām virsmām.  Tas ir plastisks, fluoru saturošs, gaismā cietējošs līdzeklis pasargāšanai no kariesa.”

Silanti aizpilda zobu virsmās esošās dziļās rieviņas un bedrītes, kuras nevar iztīrīt ar zobu birsti un kurās bieži uzkrājas un vairojas dažādas kariesu izraisošas baktērijas. Tie ir kā aizsargbarjera starp zobu un nelabvēlīgu vidi, piemēram, skābēm un cukuriem, samazinot kariesa attīstīšanās risku un iespēju baktērijām pieķerties zobam, turklāt izdala fluoru. Pateicoties silantiem, zobu tīrīšana kļūst vieglāka, jo uz gludā materiāla neveidojas aplikums. Tas gan nenozīmē, ka nu zobus varēs tīrīt retāk vai mazāk rūpīgi bez pienācīgas higiēnas kariess var parādīties citviet, piemēram, zem kontaktvirsmas starp vairākiem zobiem. 

Silanti var būt caurspīdīgi, balti vai krāsaini. Bērnu zobiem visvairāk piemēroti ir krāsainie silanti, kas ļauj vecākiem pašiem laikus pamanīt izmaiņas pārklājumā, piemēram, poru parādīšanos.

Silanti turas uz zobiem pat desmit gadu atkarībā no pacienta sakodiena, zobu higiēnas un uztura paradumiem. 

Kam tie piemēroti

Silanti vienlīdz labi palīdz aizsargāt gan bērnu, gan pieaugušo zobus.

Dr. Inita Čeire: “Statistika pierāda, ka dzīves laikā vismaz 50% pacientu ir laboti vai ekstrahēti sestie dzerokļi. Katram ceturtajam bērnam vecumā no 12 gadiem ir vismaz viens bojāts dzeroklis. Diemžēl liela daļa vecāku nemaz nezina par mūsdienu zobārstniecības iespējām, lai laikus pasargātu sava bērna zobus no kariesa. Aptuveni sešu gadu vecumā vienlaikus ar augšējiem un apakšējiem priekšējiem zobiem šķilas arī sestie lielie pastāvīgie dzerokļi. To lokalizācijas dēļ pašā zobu rindas galā, it sevišķi augšžoklī, ir apgrūtināta to tīrīšana, līdz ar to šiem zobiem ir tendence vairāk bojāties.”

Tā kā bērniem vēl nav nepieciešamo iemaņu, izpratnes un pacietības kārtīgi notīrīt zobus, vecākiem līdz pat 10–12 gadu vecumam ieteicams pārraudzīt bērnu zobu kopšanas procesu un veikt to pārtīrīšanu. Vecāku kontrole un zobu silanti ir lielisks profilaktisko pasākumu tandēms zobu veselības saglabāšanai pēc iespējas ilgāk.

Gadījumos, kad pastāv augsts kariesa risks, paaugstināts cukura lietošanas biežums un sausa mute no medikmentu lietošanas vai apstarošanas, silanti būs piemērots risinājums arī pieaugušajiem. Ja zobos ir agrīnas bojāšanās pazīmes, tad, pārklājot attiecīgo vietu ar silantu, var novērst tālāku zobu bojāšanos un vienlaikus izvairīties no zobu urbšanas. Ne velti regulāras vizītes pie zobārsta ir svarīgas tās palīdz konstatēt zobu bojājumus jau sākuma stadijā. 

Kā uzklāj silantus

Dr. Zane Lazda: “Silantus parasti liek uz pilnīgi veseliem sānu zobiem. Bet ir situācijas, kad silantu var likt uz iniciāla (sākuma stadijā) bojājuma. Šādos gadījumos gan jāizmanto īpašs fluoru izdalošs materiāls. Vispirms zobu, kam plāno uzklāt silantu, nopulē ar speciālu pastu, noskalo ar ūdeni un kārtīgi nosusina. Pēc tam zobam uzliek fosforskābi, lai virsmai būtu labāka mehāniskā saķere, atkal noskalo, nosusina un tad jau klāj silantu, aizpildot katru rieviņu zobā. Tas sacietē pārdesmit sekunžu laikā, izmantojot speciālu lampu.”

Silantu uzklāšana ir ātra, ērta un nesāpīga. Kamēr ārsts darbojas, mazajam vai lielajam pacientam atliek vien saglabāt pacietību un turēt muti pietiekami plaši vaļā, lai zobu, kuram tiks uzklāts silants, varētu ērti izolēt no siekalām.

Kas vēl jāņem vērā

Lai kādi arī būtu mūsdienās izgudrotie palīglīdzekļi zobu veselības saglabāšanai, viens ir skaidrs – tie neatceļ normālu mutes dobuma higiēnu ikdienā. Ja Tev ir kādi jautājumi par zobu kopšanu mājās, nevilcinies jautāt mūsu smaida ekspertiem piesakies vizītei www.smaidaeksperti.lv/eksperti.

Mēs esam te, lai palīdzētu Tev iegūt skaistu un veselīgu smaidu! 

Piesakies konsultācijai

Citi raksti