Zobi

Rūpes par mutes dobuma higiēnu Covid-19 laikā

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Covid-19 ir radījis lielas pārmaiņas mūsu dzīvē un mainījis daudzus ikdienas ieradumus. Aizvien vairāk cilvēku darbu veic attālināti, līdz ar to mainās ne tikai viņu dienas aktivitāšu daudzums, bet arī ēšanas paradumi. Fizisku aktivitāšu trūkumam nav tiešas ietekmes uz mutes dobuma veselību, taču to nevar apgalvot par izmaiņām uzturā. 

Nav noslēpums, ka stresa situācijās ēdienreizes mēdz vadīt emocijas, nevis izsalkums, līdz ar to, iespējams, arī Tu esi sācis ēst vairāk un biežāk uzņemt neveselīgu uzturu un dzērienus. Šīs izmaiņas var ievērojami ietekmēt Tava mutes dobuma veselību. 

Katru reizi, kad Tu lieto saldus pārtikas produktus vai dzērienus, tajos esošās baktērijas no cukura ražo skābi, kas uzbrūk zobiem. Noteikts cukura daudzums uzturā notur nemainīgu skābju līmeni siekalās, bet, tam paaugstinoties, var rasties problēmas, piemēram, zobu kariess ⎼ viens no biežāk sastopamajiem zobu bojājumu veidiem. 

Tikpat postoši uz zobiem iedarbojas arī skābi ēdieni un dzērieni. Tādi C vitamīnu saturoši augļi kā apelsīni, greipfrūti un citroni ir ļoti noderīgi imunitātes stiprināšanai, bet, piemēram, augļu tējas, kafija vai sarkanvīns pārmērīgos daudzumos veicina zobu zobu emaljas dilšanu un zobu kakliņu atsegšanos, radot jutīgumu un diskomfortu. 

Kopā ar sertificētu zobu protēzisti Ilzi Indriksoni (Rīgas Stradiņa Universitātes Stomatoloģijas Institūta Implantoloģijas klīnika) un sertificētu zobārsti Ivetu Plešu-Rutuli (zobārstniecības klīnika “JK Dent”) esam apkopojuši dažus ieteikumus, kas Tev palīdzēs efektīvi rūpēties par mutes dobuma higiēnu un novērst kariesa un citu problēmu rašanos ne tikai Covid-19 laikā.

#1. Lieto pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu, kas satur visus veseliem zobiem nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas.

Dod priekšroku augu valsts produktiem – sezonālajiem dārzeņiem, augļiem un graudaugiem un kā piedevas izvēlies olbaltumvielām bagātus produktus: pienu, gaļu, zivis, riekstus, sēklas, jūras veltes, olas vai pākšaugus. Olbaltumvielas saturoši produkti jo īpaši ir nepieciešami mutes dobumam, jo neitralizē skābes siekalās.

#2. Izvairies no pārmērīgas neveselīgo ogļhidrātu uzņemšanas ne tikai ēdienreizēs, bet arī starp tām.

Piparkūkas, šokolādes konfektes un līdzīgi našķi iederas Ziemassvētku gaidīšanas laikā un ne tikai sniedz patīkamas sajūtas garšu kārpiņām, bet arī uzlabo garastāvokli, tomēr labāk ar tiem neaizrauties. Izvēlies veselīgākus kārumus, piemēram, sēklu batoniņus vai melno šokolādi ar zemāku cukura saturu. 

#3. Starp maltītēm dzer daudz ūdens.

Ūdens palīdz neitralizēt skābo pH līmeni mutes dobumā un veidot siekalas, kas mutē uztur veselīgu vidi. Lai gan dienas laikā iesaka uzņemt 1,5⎼2 l ūdens, mums ne vienmēr tas izdodas. Pamēģini nēsāt sev līdzi pudeli ar ūdeni, lai tas vienmēr būtu pieejams, kā arī novieto pa ūdens pudelei vietās, kur dienas laikā uzturies visvairāk. 

Dr. Ilze Indriksone: “Ja dod priekšroku ūdenim ar citronu, iesakām to dzert ar salmiņu, lai  nodrošinātu mazāku zobu emaljas saskari ar citronskābi.”

#4. Samazini ikdienā izdzerto kafijas un tējas daudzumu.

Šie dzērieni satur tanīnus, kas izraisa zobu iekrāsošanos, turklāt kafijā esošās skābes maina pH līmeni mutes dobumā un bojā zobu emalju. Kafijas kaitīgo ietekmi uz zobiem vari mazināt, baudot to kopā ar pienu.

#5. Uzmanīgi ar vīnu!

Sarkanvīnam mēdz piedēvēt pozitīvu ietekmi uz sirds un asinsvadu sistēmas darbību un cilvēka mūža ilgumu. Pavisam droši gan zināms vien tas, ka sarkanvīnā, tāpat kā kafijā un tējā, ir zobu iekrāsošanos veicinošie tanīni, kā arī skābes, kas veicina skābas vides veidošanos mutes dobumā. Starp citu, tanīnus satur arī sausais baltvīns. 

Dr. Ilze Indriksone atgādina: “Pēc pēdējās vīna glāzes izdzeršanas ieteicams vismaz 30 minūtes netīrīt zobus, lai mutes dobumā atgrieztos normāls pH līmenis un zobu emaljas virsma nebūtu demineralizēta.”

#6. Atmet smēķēšanu!

Smēķēšanas rezultātā rodas slikta elpa, mainās zobu krāsa un veidojas zobakmens, kā arī palielinās risks iegūt smaganu slimības, kas ir viens no galvenajiem cēloņiem zobu zaudēšanai, un mutes vēzi. 

#7. Nodrošini regulāru mutes dobuma higiēnu mājās:

Dr. Ivetas Plešas-Rutules papildu ieteikumi mutes dobuma veselības uzturēšanai un veicināšanai:

“Tīrot zobus, neaizmirsti notīrīt mēli, jo arī uz tās veidojas aplikums. Mēli var tīrīt ar zobu birsti vai speciāliem mēles tīrītājiem ⎼ karotītēm, skrāpjiem u. tml.

Mutē mīt daudz baktēriju, arī labās, kas piedalās imunitātes veidošanā. Pārmērīgi skalojot muti ar hlorheksadīnu saturošiem ķīmiskiem skalojamiem līdzekļiem, var nokrāsoties zobi, mainīties garšas sajūtas un samazināties labo baktēriju daudzums mutē. Lieto tos pēc zobārsta ieteikumiem, bet ikdienas skalošanai labāk izmēģini dabīgākus līdzekļus, piemēram, ziedūdeņus jeb hidrolātus. Tie palīdzēs uzlabot smaganu stāvokli un stiprināt kopējo mutes dobuma veselību.

Ņem vērā ⎼ ja organismā ir par maz D vitamīna, ilgtermiņā noteikti cietīs zobu veselība! Zobi var sākt sairt, jo pie zema D vitamīna līmeņa organismā neuzsūcas tiem tik nepieciešamais kalcijs. Optimāls D vitamīna līmenis ir 45⎼55 nanogrami uz mililitru, bet minimālais ⎼ 30. Īpaši ieteicami ir D vitamīnu saturoši spreji, jo tie uzsūcas un sāk darboties turpat mutē, toties kapsulas un tabletes uzsūcas lēnāk, ne vienmēr sniedzot gaidāmo efektu.

Mutes dobuma veselības uzlabošanai vari izmēģināt arī smaganu irigatoru, kas domāts zobu spraugu un smaganu skalošanai ar ūdens strūklu. Aparāts īpaši labi palīdz iztīrīt smaganas zem kronīšiem tiltiņiem un implantiem, kur zobu birste un diegs nespēj piekļūt.”

Un atceries ⎼ lai cik apzinīgi Tu rūpētos par mutes dobuma higiēnu mājās, tikai zobu higiēnistam būs pa spēkam noņemt pilnīgi visu zobu aplikumu un novērst citas problēmas, ar kurām ikdienas tīrīšanas līdzekļi netiek galā. Tāpēc neatliec speciālista apmeklējumu arī Covid-19 laikā, protams, ievērojot valstī noteiktos epidemioloģiskos pasākumus Covid-19 infekcijas ierobežošanai.

Atrodi savu smaida ekspertu: https://www.smaidaeksperti.lv/eksperti

Piesakies konsultācijai

Citi raksti