Zobi

Kas ir bruksisms, un ko ar to iesākt?

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Ir situācijas, par kurām mēs domājam ‒ nē, ar mani gan tā nenotiks ‒, un tomēr noteiktā dzīves mirklī attopamies, kādu no tām piedzīvojot. Viena no šādām situācijām ir bruksisms. Izklausās sarežģīti, bet patiesībā tā ir visnotaļ vienkārša un izplatīta parādība ‒ stingra zobu sakošana un griešana, kas visbiežāk notiek miegā. Daži zinātnieki lēš, ka bruksisms piemīt vismaz 8‒10% cilvēces, bet citi min pat pusi pasaules iedzīvotāju. Lai nu kā, ir gana daudz cilvēku, kuri, iespējams, pat nenojauš, ka viņiem piemīt bruksisms.

Kā ar Tevi? Kamēr prāto, aicinām Tevi izlasīt, ko par bruksismu atklāj mūsu smaida eksperts un sertificēts zobu protēzists Dr. Kārlis Ozoliņš (Rīgas Stomatoloģijas institūta Zobu protezēšanas klīnika). 


Kā rodas bruksisms

Bruksisma cēlonis vēl aizvien nav 100% skaidrs, tomēr stress un saspringts dzīvesveids tiek minēti kā galvenie iemesli šīs parādības izcelsmei. Jāņem vērā arī tas, ka jutīgāki cilvēki ir vairāk tendēti griezt zobus emocionālas spriedzes brīžos, piemēram, dusmojoties, koncentrējoties vai jūtot satraukumu. Nereti pie bruksisma cēloņiem piemin arī tādu vielu lietošanu, kas paaugstina uzbudināmību un rada miega traucējumus, piemēram, alkohols, kofeīns, antidepresanti. 

Bruksismu var iedalīt: 

Kas liecina par bruksismu

Kāpēc bruksismu nevar atstāt bez ievērības

Lai gan paaugstināts zobu jutīgums un sāpoši žokļu muskuļi pirmajā mirklī šķiet niecīgas neērtības, patiesībā bruksismam ilgtermiņā var būt daudz nopietnākas sekas.

  1. Regulāras stipas sakošanas un griešanas dēļ zobiem ir papildu slodze un rodas estētiskas problēmas: zobi zaudē savu izskatu un formu, bet smaids ‒ pievilcību.
  2. Dilstot zobiem, samazinās sakodiena augstums, un tas atbalsojas paša cilvēka izskatā ‒ samazināts sakodiena augstums saistās ar lielāku vecumu, līdz ar to cilvēks gluži vienkārši vairs neizskatās atbilstoši savam vecumam.
  3. Zobu restaurāciju bojājumi – plombas, kroņi un tilti dilst un lūst ātrāk, nekā tas notiktu bez šīs parafunkcijas, bet venīri neturas uz zobiem, un atsevišķos gadījumos iespējama pat zobu implantu izkrišana. Līdz ar to pirms nopietnām ortodontiskām procedūrām vai protezēšanas ieteicams noskaidrot, vai pacientam piemīt bruksisms, lai kopā ar zobārstu rastu labāko risinājumu tā ietekmes mazināšanai.

Kā pasargāt zobus bruksisma gadījumā

Dr. Kārlis Ozoliņš:

“Lai aizsargātu zobus un restaurācijas, es noteikti rekomendēju nakts kapi. Tā šo zobu un žokļu sistēmas radīto spēku novada elastīgā plastikāta kapē, kura ar laiku tiek sabojāta, toties zobi un restaurācijas paliek veseli.  Par citām zobu aizsargāšanas un atjaunošanas iespējām ieteicams konsultēties ar zobārstu, jo katrai situācijai var būt cits risinājums. Protams, labi būtu piefiksēt, kad parādījies bruksisms, un, ja iespējams, retrospektīvi atskatoties, saprast, vai tam ir kāds skaidri redzams iemesls. Pie ilgstoša un neskaidra stresa būtu vēlama arī vizīte pie psihoterapeita, kurš varētu palīdzēt sakārtot iekšējo pasauli un prātu. Vienkāršs piemērs no dzīves  – studenti! Sesiju laikā viņi izjūt pastiprinātu stresu un izrāda visas zobu griešanai tipiskās pazīmes.” 

Nakts kape tiek izgatavota individuāli zobu tehniskajā laboratorijā pēc Tava žokļa nospieduma. Kape cieši piegulst zobiem un palīdz vienmērīgi sadalīt slodzi. Atkarībā no zobu griešanas intensitātes zobu kape var būt mīksta vai cieta. Lai gan sākumā kapes nēsāšana bieži izraisa diskomfortu,  parasti pie tās var pierast diezgan ātri. Kapi ievieto mutē vakarā pēc zobu tīrīšanas un izņem no rīta. 

Atceries ‒ kape neārstē bruksismu, bet tikai mazina tā radītās sekas, tāpēc tā nav panaceja zobu griešanas gadījumā! Bruksisma gadījumā Tev nepieciešama plašāka pieeja, piemēram, relaksācija, meditācija, psiholoģijā vai osteopātijā balstīta terapija. 


img_1029_31.jpg

Dr. Kārlis Ozoliņš, sertificēts zobu protēzists (Stomatoloģijas institūts)

Par osteopātijas lomu bruksisma novēršanā vairāk uzzināsi mūsu nākamajā rakstā, kas tiks publicēts jau jūnijā.

Tikmēr, ja prāto par to, vai Tev piemīt zobu griešana, dodies pie zobārsta kliedēt vai apstiprināt savas šaubas. Savu ārstu vari izvēlēties arī starp mūsu zinošajiem smaida ekspertiem! 

www.smaidaeksperti.lv/eksperti

Piesakies konsultācijai

Citi raksti