Non-prep venīri – saudzīgs un efektīvs veids skaista smaida iegūšanai
Piesakies konsultācijaiKurš gan nesapņo par skaistu un sniegbaltu smaidu! Kā zināms, ne visiem tas ir dabas dots, tomēr, izmantojot estētiskās zobārstniecības sasniegumus un ievērojot labu mutes dobuma higiēnu, mūsdienās tādu iegūt ir pavisam vienkārši.
Šajā rakstā uzzināsi vairāk par non-prep* venīriem – lielisku un saudzīgu veidu zobu dabiskā izskata atjaunošanai un smaida estētikas uzlabošanai! Informācija apkopota sadarbībā ar mūsu smaida ekspertu – zobu protēzistu Albertu Mhitarjanu (Stomatoloģijas institūta Protezēšanas klīnika).
Zobu venīri ir viens no populārākajiem zobu atjaunošanas veidiem. Tās ir ļoti plānas (0,3–1,2 mm) keramikas plāksnītes, kuras ar cementu piestiprina pie zobu ārējām virsmām, lai koriģētu gan zobu vizuālo izskatu (krāsu, formu), gan funkciju. Ar venīriem iespējams pilnībā atjaunot zobu dabisko izskatu.
Iespējams, esi dzirdējis, ka pirms venīru uzlikšanas nepieciešams noslīpēt nelielu daļu zoba emaljas. Klasisko venīru gadījumā tā tik tiešām ir, tomēr mūsdienu tehnoloģijas un zobārstniecības tendences ļauj izgatavot tik plānu keramikas slāni, ka dabīgos zoba audus var saglabāt gandrīz pilnā apjomā vai pat pilnībā izvairīties no slīpēšanas.
Iepazīsties – non-prep venīri!
Non-prep jeb bezpreparācijas venīri ir restaurācijas, kuru uzstādīšanas procesā maksimāli izvairās no invazīvām metodēm – neslīpē zobu emalju vai arī tas tiek darīts pavisam minimāli. Tie izskatās ļoti dabīgi un estētiski, un īsāka sagatavošanas posma dēļ to uzstādīšanas process aizņem mazāk laika nekā klasiskajiem venīriem. Tieši tāpēc non-prep venīri ir ērts, saudzīgs un ātrs veids, kā padarīt zobus baltākus (atkarībā no tā, cik biezā slānī tos var izgatavot), mainīt zobu formu vai novērst citus nelielus defektus, piemēram, nošķēlumus. Non-prep venīri ir izturīgi pret zobu aplikumu un nemaina savu krāsu.
Pie non-prep venīriem pieder arī luminīri - īpaši plānas restaurācijas zobu atjaunošanai, kas paredzētas pavisam sīku defektu novēršanai. To biezums ir no 0,3 mm.
Kad izvēlēties non-prep venīrus, un kam tie nebūs piemēroti?
Non-prep venīri ieteicami situācijās, kad zobiem ir:
- nelieli atšķēlumi vai defekti,
- lielas zobstarpas (trēmas un diastēmas),
- nepareizs novietojums zobu rindā,
- īlenveida forma (mikrodontija);
- kā arī nelielu plombu aizvietošanai.
Non-prep venīri nebūs labākā izvēle tad, ja:
- pacientam ir lieli dabīgie zobi vai starp zobiem ir nelielas spraugas ‒ non-prep venīri padarīs zobus vēl masīvākus un izskatīsies nedabīgi;
- zobiem emaljas krāsa ir krietni mainījusies. Tā kā non-prep venīri ir plānāki nekā klasiskie venīri, tumšus zobus tie nespēs nomaskēt ‒ mainīt to krāsu uz vēlamo;
- zobiem ir daudz un apjomīgas plombas;
- ir kāda smaganu slimība;
- zobiem ir nepietiekami daudz emaljas;
- piemīt bruksisms vai ir nepareizs sakodiens, kad tie vienkārši neturēsies pie zobiem.
Kā notiek non-prep venīru uzstādīšana
Dr. Alberts Mhitarjans: “Pirms procedūras jānovērš esošās zobu problēmas un jāapmeklē zobu higiēnists. Non-prep venīru uzlikšanai nepieciešami vismaz 3 apmeklējumi.
- Pirmajā konsultācijā ārsts iepazīstas ar pacientu, izrunā vēlmes un estētiskās prasības, kā arī ievāc maksimāli daudz informācijas par pacientu (piemēram, veic intraorālo skenēšanu, fotoprotokolus), lai varētu digitāli izplānot rezultātu. Mūsdienu tehnoloģijas ļauj digitāli modelēt jaunās zobu formas un savienot tās ar pacienta seju, radot aptuvenu priekšstatu par rezultātu. Pēc plānoto izmaiņu digitālas modelēšanas pacientam nosūta bildes akceptēšanai ‒ šajā procesā komunikācija ar pacientu ir īpaši svarīga.
- Otrajā vizītē zobi tiek sagatavoti (nepieciešamības gadījumā pieslīpē zobus vai noslīpē plombas), tiem noņem nospiedumus (gan konvencionāli, gan digitāli) un uzmodelē un piecementē pagaidu venīrus (izvēloties non-prep venīrus, tie ne vienmēr ir nepieciešami).
- Nākamajā posmā zobu tehniskajā laboratorijā izgatavo keramikas plāksnītes, kuras zobārsts noslēdzošajā apmeklējumā piestiprina pacienta zobiem ar speciālu zobārstniecības cementu.”
Zobu aprūpe pēc procedūras
Kas Tev jāņem vērā, rūpējoties par zobiem pēc non-prep venīru uzlikšanas:
- zobu aprūpe jāveic tāpat kā iepriekš ‒ tie rūpīgi un regulāri jātīra un jādiego ar zobu diegu;
- zobi kādu laiku var būt jutīgi pret karstu un aukstu pārtiku un dzērieniem;
- vidējais non-prep venīru kalpošanas ilgums ir 10 gadu. Ja tie apmierina estētiski un funkcionāli nav nekādu problēmu (spraugas, sekundārs kariess, plaisas), tad tie var kalpot arī ilgāk. Ja ne, tad non-prep venīrus noslīpē un zobus atjauno ar jaunām restaurācijām;
- jālieto aizsargājoša zobu kape. Kā zināms, gandrīz visi cilvēki kādā dzīves brīdī griež zobus. Tas gan biežāk notiek naktī, bet var notikt arī dienas laikā. Tāpēc, lai maksimāli saudzētu un paildzinātu venīru kalpošanas laiku, aizsargājoša kape ir obligāta.
Dr. Alberts Mhitarjans uzsver:
“Ja par lietām rūpējas, tās kalpo ilgāk. Non-prep venīri nereti ir tehniski sarežģīti izgatavojamas un piecementējamas restaurācijas, kas bieži vien ir ļoti plānas, līdz ar to mazāk izturīgas pret lielu slodzi. Jo vairāk cilvēks piedomās par to saudzīgu lietošanu, jo mazāk komplikāciju varēs sagaidīt. Rezultāts attaisno pūles!”
Ja neesi pārliecināts, ka non-prep venīri ir Tev visvairāk piemērotais risinājums, vai vēlies uzzināt par alternatīvām skaista smaida atjaunošanai, TE iegūsi informāciju arī par citiem risinājumiem! Pirms lēmuma pieņemšanas noteikti konsultējies ar zobārstu!
Mūsu smaida eksperti ir Tavā rīcībā. Atrodi savējo www.smaidaeksperti.lv!
*Non-prep: no angļu val. non prepartion; tas nozīmē, ka pirms šo venīru uzlikšanas nav nepieciešama zoba virsmas preparācija jeb slīpēšana.
Piesakies konsultācijai