Zobi

Kādēļ ir svarīgi, lai smaganas ir veselas?

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Laba smaganu veselība ir būtisks faktors, ja vēlaties veikt kādu estētiskas procedūru zobārsta kabinetā - piemēram, profesionālo zobu balināšanu, uzlikt porcelāna plāksnītes vai aizstāt zaudētu zobu ar implantu, vai atjaunot zoba kroni.

Veselas smaganas izskatās rozā un tīras, cieši piekļaujas zobam – tās neasiņo, nav pietūkušas un stingri aptver zobu, neveidojot smaganu "kabatas".

Diemžēl, smaganu veselība var tikt apdraudēta, ja:

266.png
Avots: http://www.periodontologija.lv/

Veselas smaganas var darīt jūsu dzīvi labāku:

155.png
Avots: http://www.periodontologija.lv/

Speciālisti rekomendē regulāri pārbaudīt savu smaganu veselību, jautājot savam zobārstam vai periodontologam veikt tieši smaganu izmeklēšanu.

Savlaicīga profilakse palīdz novērst un atklāt vai kontrolēt virkni nopietnu sistēmisku saslimšanu.

Veselas smaganas = skaists smaids

Kā pamanīt smaganu saslimšanas?

Periodontīts parasti norit bez sāpēm un bez īpašām jums pamanāmām pazīmēm, tādēļ ikvienam no jums nepieciešama regulāra profesionāla mutes dobuma, tai skaitā smaganu pārbaude 2 reizes gadā. It sevišķi, ja smēķējat – var nebūt nekādu sūdzību!

Parasti pacienti pievērš uzmanību, kad smaganu saslimšanas ir akūtā fāzē – smaganas asiņo zobu tīrīšanas laikā, kļūst pietūkušas, zobi kļūst kustīgi.

Kas ir smaganu jeb periodonta saslimšana?

sss.png
Avots: http://www.periodontologija.lv/

Starp jūsu zobu un smaganu  ir neliels padziļinājums jeb smaganu rieva. Tā ir 1–3 mm dziļa un to veido veseli smaganu audi. Pareiza zobu tīrīšana ar zobu birsti un zobu diegu divas reizes dienā palīdz saglabāt šo vietu tīru un veselu. Smaganu rievā atrodas īpašs siekalām līdzīgs šķidrums, kas plūst ārā no šīs rievas. To sauc par smaganu rievas šķidrumu un jūsu organisms to nepārtraukti veido, lai dabīgā ceļā uzturētu šo vietu tīru un veselu.
Ja ēdiens, zobu aplikums vai zobakmens sakrājas pie smaganu rievas, smaganas tiek inficētas un iekaist, kas veicina dažādas smaganu slimības.

Smaganas kļūst pietūkušas, apsārtušas, asiņo, kad tām pieskaras. Šo sākotnējo iekaisumu sauc par GINGIVĪTU. Neārstēts tas var progresēt PERIODONTĪTĀ.

Avots: parodont.ch
Avots: https://www.parodont.ch/

PERIODONTĪTS ir daudz smagāka saslimšana – smaganu iekaisuma rezultātā smaganu rieva kļūst dziļāka un tajā atrodas ļoti liels daudzums baktēriju. Tad to sauc par periodontālo kabatu.  

lv.png

Šo baktēriju darbības rezultātā jūsu zobus aptverošā kaula daudzums samazinās, zobi kļūst kustīgi vai pārvietojas un jūs tos varat zaudēt.

Dotieties pie mutes higiēnista vai sava zobārsta un lūdziet, lai veic pilnīgu mutes dobuma izmeklēšanu, kas ietver smaganu rievas dziļuma noteikšanu pie katra zoba, kā arī rentgenoloģisku izmeklēšanu, jo tikai tā iespējams noteikt kaula līmeni pie zobiem. Ja  jūsu zobārsts vai higiēnists jums atklāj smaganu saslimšanas pazīmes, nekavējoties uzmeklējiet profesionālu periodontologu.

PERIODONTOLOGS ir zobārsts, kurš  profesionāli sagatavots tieši smaganu smaganu saslimšanu ārstēšanai.

Pareizas ārstēšanas rezultātā GINGIVĪTS ir atgriezenisks. Ārstēšana ir samērā vienkārša – vispirms sāciet ar rūpīgu un regulāru sava mutes dobuma kopšanu, jo tikai tas turpmāk nodrošinās jūsu smaganu veselību. Meklējiet profesionāļu palīdzību, jo ilgākā laikā uzkrājies zobu aplikums un zobakmens nav noņemams ar tikai ar zobu birsti.

Gingivītu veiksmīgi var ārstēt mutes higiēnists vai vispārējās prakses zobārsts, kā arī periodontologs. Periodontīta ārstēšana ir sarežģītāka un tā jāuztic periodontologam. Nekautrējieties un lūdziet speciālistiem padomu mutes dobuma kopšanas jautājumos, jo tikai jūs varat būt atbildīgs par sava mutes dobuma veselību.

Materiāls tapis sadarbībā ar Eiropas periodontologu asociāciju (European Federation of Periodontology) unLatvijas Periodontologu asociāciju.

Piesakies konsultācijai

Citi raksti