Svarīga lasāmviela gaidību laikā
Piesakies konsultācijaiZobu ārstēšana grūtniecības laikā ir apvīta ar dažādiem mītiem. Un mēs mēģināsim viņus kliedēt, jo grūtniecība ir unikāls periods, kura laikā notiek dažādas fizioloģiskas pārmaiņas sievietes ķermenī, kas palīdz veidoties jaunai dzīvībai.
1. Vai ir droši doties pie zobārsta grūtniecības laikā?
Pilnīgi noteikti! Zobārsta apmeklēšana grūtniecības laikā ir gan svarīga, gan droša procedūra jūsu veselībai. Mutes dobuma veselības stāvoklis ir tiešā veidā atkarīgs no vispārējā organisma veselības stāvokļa, un attiecīgi arī bērna veselība atkarīga no mātes mutes dobuma veselības stāvokļa. Tādēļ vajadzības gadījumā veiciet zobu plombēšanu, ja ir radies caurums zobā. Atcerieties, ka baktērijas var tikt nodotas tālāk mazulim pēc piedzimšanas. (1)(2)
2. Vai grūtniecība ietekmē vispārējo mutes dobuma veselības stāvokli?
Jā. Lielais daudzums hormonu, ko organisms izstrādā grūtniecības laikā, izraisa būtiskas izmaiņas topošās mātes organismā, un mutes dobums nav izņēmums. (3)
3. Kādas izmaiņas notiek mutes dobumā?
Visbiežāk sastopamā problēma, ar ko saskaras grūtnieces, ir gingivīts un smaganu iekaisums. Smaganas kļūst pietūkušas un jutīgas. Tāpat viņas var arī asiņot, kad tiek lietota zobu birste vai diegs. Bez pienācīgas ārstēšanas, gingivīts var izraisīt nopietnākas smaganu slimības. Tomēr galvenais gingivīta rašanās iemesls ir zoba aplikums nevis hormoni. Bez gingivīta, grūtniecēm reizēm tiek novērta arī pigmentācijas palielināšanās uz sejas, kā arī siekalu daudzuma samazināšanās vai palielināšanās. (3)(1)(4)(5)
4. Vai zobu stāvoklis pasliktinās grūtniecības laikā un vai ir iespējams zaudēt zobus?
Valda uzskats, ka katra māmiņa grūtniecības laikā zaudē vienu zobu bērna dēļ. Bet šim apgalvojumam nav medicīniska pamatojuma. Visdrīzāk zoba zaudēšana ir sekas tam, ka pirms grūtniecības nav identificētas un novērstas mutes dobuma problēmas. (6)
5. Vai var veikt vietējo anestēziju, ārstējot zobus?
Ja esat grūtniece un jums ir nepieciešama stomatoloģiskā ārstēšanā (kariesa likvidēšana, zobu kanālu tīrīšana), jūs varat neuztraukties par to, vai vietējā anestēzija ir droša. Izpēte, kas tika veikta augusta izlaidumā "American Dental Association" žurnālā 2015. gadā parādīja, ka lokālā anestēzija neietekmē augļa veselības stāvokli un spontānos abortus. Jūsu zobārsts parūpēsies par pareizu zāļu izvēli, iepriekš konsultējoties ar jūsu ārstējošo ārstu vai ģimenes ārstu. Nav pamata baidīties uzdot ārstam sev interesējošos jautājumus.(7)
6. Vai grūtniecēm drīkst veikt rentgenu?
Pirms grūtniecības plānošanas ir ieteicams apmeklēt higiēnistu un zobārstu, lai likvidētu nevēlamās problēmas. Rentgenu grūtniecēm veic atkarībā no indikācijas. Mūsdienu rentgenstaru iedarbību zobārstniecības iestādēs lieto un uzrauga ārsts. Turklāt jūsu zobārsts uzvilks īpašu svina apģērbu, kas samazinās staru iedarbību uz citām ķermeņa daļām. Citiem vārdiem sakot, tas ir pilnīgi droši. (8)(7)
Mēs iesakām veikt šādas vienkāršas darbības:
1. Rūpīgi tīriet zobus un izmantojiet zobu diegu vismaz divas reizes dienā: no rīta un vakarā.
2. Regulāri apmeklējiet zobārstu - daudz vieglāk ir novērst problēmu, nevis risināt sekas.
3. Ēdiet mazāk ogļhidrātu, lai samazinātu zobu kariesa rašanās iespējamību.
4. Sekojiet līdzi smaganu stāvoklim - nepieciešamības gadījumā lietojiet pastas, kuras paredzētas smaganām (pirms tam konsultējieties ar savu ārstu).
5. Lietojiet pietiekami daudz kalcija. Kalcijs ir nepieciešams jaundzimušā kaulu un zobu pareizai attīstībai.
6. Smaidiet :) jo tas ir skaistākais periods sievietes dzīvē.