10 ieteikumi, kā sagatavoties darba intervijai
Piesakies konsultācijai1. Pirms intervijas mēģini uzzināt kaut ko vairāk par uzņēmumu.
Gan jau varēsi atsaukt atmiņā situāciju, kad sarunā ar draugu vai paziņu, viņš izteica piezīmi par kādu īpaši tev raksturīgu vai svarīgu tēmu. Piemēram, “kā tev gāja eksāmenā?” vai arī “kā iet tavam kaķim?”. Tās ir šķietami ikdienišķas frāzes, taču noteikti atceries to sajūtu - pēkšņi šī cilvēka klātbūtnē jūties ērtāk, pārņem sajūta, ka jūsu attiecības ir siltākas un draudzīgākas. Cilvēks ir sociāla būtne - mums patīk, ka cilvēki par mums kaut ko zina un interesējas, tas padara attiecības tuvākas. Līdzīgi arī darba intervijā - ja intervijas laikā runāsi ne tikai par savām prasmēm, bet arī spēsi sarunā tās savienot ar uzņēmuma vērtībām un kultūru, intervētājs redzēs tevi kā atbilstošāku kandidātu - kā kādu, kurš šajā darba vietā jau ir kā “savējais”!
2. Pasmaidi!
Smaids instinktu līmenī mazina uztraukumu, līdz ar to padara mūs pievilcīgākus un labvēlīgākus. Smaids arī radīs emocionāli siltāku un sociālāku iespaidu par tevi, kas liks intervētājam saprast, ka spēj labi strādāt komandā.
3. Ģērbies ne vien pieklājīgi, bet arī atbilstoši.
Tas noteikti jau ir visiem zināms - intervijai vislabāk atbilst lietišķais stils. Taču, ja vēlies paveikt ko vairāk, mēģini savu apģērbu pielāgot darba vietai - ja būsi izpildījis 1. punktu šajā sarakstā, jau zināsi ko vairāk par darba vietā pieņemto kultūru, ikdienas stilu un atmosfēru. Centies tai pielāgoties, taču centies tik un tā atstāt nopietnu un lietišķu iespaidu.
4. Pievērs uzmanību savai ķermeņa valodai!
Īpaša uzmanība jāpievērš savu roku kustībām - mēģini tās turēt atvērtā pozā, nesakrusto tās uz krūtīm, kā arī plaukstas turi atvērtas. Tas radīs intervētājā iespaidu par atvērtību.
5. Mēģini atrast kaut ko kopīgu ar savu intervētāju.
Šis varētu nesanākt jebkurā intervijā, jo reti kad tās notiek brīvā atmosfērā. Taču, ja tā ir, izmanto iespēju - atrodi kaut ko kopīgu ar intervētāju. Mūžsenais teiciens par to, ka “pretpoli pievelkas” nemaz nav tuvu patiesībai, tieši otrādi - mēs izveidojam labākas attiecības ar tiem, ar kuriem mums ir daudz kā kopīga. Intervētājam tas radīs draudzīgāku un labvēlīgāku iespaidu.
6. Esi godīgs par savām neveiksmēm.
Mēs visi pieļaujam kļūdas, arī tavs intervētājs to zina, tādēļ nav vērts melot. Kļūdas intervijā varētu kļūt arī par panākumu atslēgu - tādā veidā tu varēsi pastāstīt par to, kā ar šīm neveiksmēm tiki galā, kas parādīs tavu spēju pielāgoties situācijai.
7. Izveido acu kontaktu ar intervētāju pirmajā brīdī!
Satiekot intervijas vadītāju, pēc iespējas ātrāk vajadzētu izveidot ar viņu acu kontaktu - vislabāk, sasveicināšanās brīdī. Bostonas Ziemeļaustrumu universitātē veiktajā pētījumā tika atklāts, ka intervētājs jūtas ne vien drošāk, runājot ar cilvēku, kurš skatās viņiem acīs, bet arī vērtē augstāk viņu intelektu.
8. Parūpējies par svaigu elpu.
Intervijā panākumus gūt palīdzēs ne vien draudzīgs smaids, bet arī svaiga elpa. Elpas svaigums gluži nebūs tas, ko pamanīs intervētājs, taču tas noteikti būs uzkrītoši, ja elpa nebūs svaiga.
9. Izmanto aktīvās klausīšanās metodes.
Tas izklausās pēc diezgan sarežģīta termina, taču tā nebūt nav - iespējams, tu šīs metodes jau dabiski pielieto savā ikdienā! Šīs metodes ietver parafrāzēšanu - intervētāja teiktā atkārtošana citiem vārdiem, kas liks viņam pamanīt, ka esi klausījies un sapratis izteikto domu. Ķermeņa valoda - noteikti palīdzēs pareizos mirkļos galvas pamāšana, piekrītošas frāzes, kā, piemēram, “aha”, “jā”, “mhm”, “piekrītu”. Aktīvā klausīšanās palīdzēs ne vien radīt labu iespaidu, bet arī ļaus tev virzīt intervijas gaitu sev vēlamā virzienā.
10. Esi pārliecināts par sevi!
Un šis ir svarīgi arī reizēs, kad tā nemaz nejūties. Pārvarēt kautrīgumu un uztraukumu palīdzēs intervijas “izmēģinājums” - pamēģini pirms tam runāt pie spoguļa, palūdz draugam tevi nointervēt, kā arī vislabākajā gadījumā - nofilmē sevi intervijas izmēģinājumā! Tas sākumā var šķist neveikli, taču ļaus tev sevi novērtēt no malas, saprast, pie kā jāpiestrādā, kā arī to, kas ir tavas stiprās puses, kuras jāizceļ.
Piesakies konsultācijai