15 slaveni un valdzinoši smaidi pasaules glezniecībā
Piesakies konsultācijaiJa kādreiz esi interesējies par glezniecību, tad būsi dzirdējis, ka smaidoši cilvēki gleznās ir redzami ļoti reti. Kā gan tas būtu - piecas, sešas stundas pozēt māksliniekam ar smaidu uz lūpām? Radīt šādus portretus pat profesionālim ir ļoti sarežģīti, reizēm neiespējami. Bet vēsturē ir mākslinieki, kuru mākslas darbi pārsteidz ar pievilcīgiem smaidiem.
1. Nezināmā vīrieša portrets (Antonello da Messina)
Antonello da Messina, kura eļļas gleznas Itālijā guva plašu atpazīstamību, izveidojis skaistu portretu, kurā kāds kungs mirdzošām acīm un pussmaidošām lūpām vēro skatītāju caur spektru. Daudzi uzskata, ka vīrietis, kurš pozēja gleznai, bijis pirāts no Sicīlijas salas. (1) Mākslinieks bija slavens ar vīriešu portretiem, un šis tika uzskatīts par veiksmīgāko no tiem.
2. Smejošais kavalieris (Frans Hals)
Smejošais kavalieris ir Nīderlandes mākslinieka Fransa Halsa darbs. Tas tiek aprakstīts kā viens no spožākajiem baroka laika portretiem. 1870. gadā, kad glezna tika nogādāta uz Lielbritānijas muzeju, tā uzreiz kļuva par pazīstamāko mākslas darbu valstī. Varētu teikt, ka nezināmais kavalieris pat īsti nesmaida, tomēr noslēpums viņa mīmikā noteikti ir saskatāms. Interesants fakts, ka šo portretu mūsdienās kā savu logo izmanto alus kompānija McEwan's. Tas gan ir nedaudz pārveidots un uz pudeles redzams smaidošs kavalieris ar alus kausu rokā. Tagad tu zināsi, kā radās ideja!
3. Lasītāja (The Reader, Pjērs Ogists Renuārs)
Pilnībā iegremdējusies savā grāmatā, šī jaunā lasītāja acis tur puspavērtas, savukārt lūpas izstaro noslēpumainu smaidu. Mākslinieka darbs izceļas ar maksimālu krāsu precizitāti un spilgtu koptēlu. (2)
4. Džennas Samārijas portrets (Pjērs Ogists Renuārs)
Dženna Samārija (1857.-1890.) bija franču aktrise un modele. Viņa bija sieviete ar spēcīgu muzikālo un teatrālo pamatu, kā arī priekštečiem - tēvs bija čellists, bet tantes un vecmāmiņa bija aktrises. 1877. gadā gleznotājs Pjērs Ogists Renuārs izveidoja skaistu mākslinieces portretu. Jautrs un tajā pat laikā ļoti pārdomāts darbs, parādot modeles labākās īpašības vienā gleznā, tai skaitā starojošu smaidu. (3)
5. Marijas Lopuhinas portrets (Vladimirs Borovikovskis)
Vladimira Lukiča Borovikovska glezna atklāj cilvēka un dabas pārsteidzošo mijiedarbību. Šķiet, ka daba ir daļa no sievietes dvēseles, bet viņa - daļa no dabas. Izplūdušo ziedu attēls tiek interpretēts ar sievišķo daili, kā arī īslaicīgas dzīves simbolu. Lopuhinas gadījumā šis simbols bija acīmredzams. Ar šo darbu Vladimirs sāka jaunu portretu ēru Krievijā. Kāda sena krievu māņticība vēstīja, ka, ja kāda jauna meitene šo attēlu vēro pārāk tuvu, drīz viņu piemeklēs nāve. Pēc daudzu cilvēku domām, šis attēls piesaistījis jau aptuveni desmit jaunu sieviešu nāvi. Tomēr līdz pat šai dienai tas nav pierādīts, tāpēc runas tiek uzskatītas tikai par baumām. (4)
6. Doras Māras portrets (Pablo Pikaso)
Henrietta Markovica gleznotāja dzīvē ienāca 1936. gadā. Viņas portretā, kurš uzgleznots 1937. gadā, atainota majestātiska attieksme un viegls, koķets smaids. Ļoti daudziem šī “deformācijas” māksla saistās tieši ar Pikaso, kurš ir arī mākslas darba autors. Tomēr, neskatoties uz mākslinieciskajiem izkropļojumiem, gleznotājs iekaroja pārsteidzošu atzinību. (5)
7. Maikls Džeksons (Endijs Vorhols)
Nav noslēpums, ka Maiklam Džeksonam pieder viens no ikoniskākajiem smaidiem popmūzikas vēsturē. Šis portrets tapis 1984. gadā kā pasūtījums dziedātāja albumam “Thriller”. Izsolē mākslas darbs tika pārdots par vairāk nekā miljons ASV dolāru, kas to padara ne tikai par slavenu, bet arī ļoti dārgu smaidu mākslā. (6)
8. Baltās lēdijas portrets (Gustavs Klimts)
Klimta mākslas darbu primārie objekti vienmēr bijuši sieviešu ķermeņi, maiga, bet skopa seksualitāte un erotika. Runā, ka baltā dāma māksliniekam bijusi gluži kā mūza, jo viņa krātuvē atrodami vairāki portreti ar šo sievieti baltajā tērpā. (7)
9. Jānis Kristītājs (Leonardo da Vinči)
Darbā attēlots Svētais Jānis Kristītājs vienatnē. Izmantojot īpašu tehniku, tēls šķietami parādās no ēnaina fona. Darbu bieži citēja un tā elementus savā mākslā izmantoja arī citi gleznotāji, it īpaši mācekļi. Viņa rokas žests vēsturiski palielināja reliģijas klātbūtni un nozīmi mākslā. (8)
10. Čigānu meitene (Franss Halss)
Tumšmataino meiteni 1628. gadā uzgleznoja holandiešu mākslinieks Franss Halss. Smaidošā čigānu dāma ir novērsusies no mākslinieka, atklājot maigu un patīkamu sejas mīmiku. Šāds ģērbšanās stils vēsturiski nebija ļoti populārs, tomēr gleznotājs uzdrošinājās viņu gleznot tieši šādā ietērpā.
11. Turku verdzene (Parmigianino)
Šīs gleznas nosaukums izriet no nepareizi interpretētās galvas segas. Vēsturiski tā ir tipiska sieviešu itāļu galvassega, ko dēvē par balzo. To nēsāja kā stilīgu aksesuāru no 1530. līdz aptuveni 1537. gadam. Portreta personāžs ir jauna sieviete ar brūniem matiem un acīm, sārtiem vaigiem un kautrīgu smaidu. Tomēr smalkais apģērbs, elegantās rokas un cēlais koptēls liecina par inteliģenci un vilinošu šarmu.
12. Suzannas Lundenas portrets (Pīters Pauls Rubenss)
Sieviete, kura pozēja māksliniekam, ir viņa sievas māsa. Daudzos muzeju aprakstos minēts, ka aiz smalkās sejas un kautrīgajām acīm slēpjas vēlme noģērbt masīvās apģērba kārtas. Tomēr, par spīti tam, viņa bez iebildumiem vairākas stundas pozējusi gleznotājam. Daudzi mēģina atrisināt mīklu - vai viņa tiešām bijusi tikai gleznotāja sievas māsa? Domājams, ka atbilde slēpjas apmulsušajā smaidā.
13. Comtesse d'Haussonville (Žans Ogists Dominiks Engrs)
Divus gadus mākslinieks tikai veidoja gleznas skici, visu laiku to pārveidojot un uzlabojot, jo stāsts viņam šķitis garlaicīgs. No visiem slēpts, portrets saglabājās ģimenes privātajā īpašumā 80 gadus, tikai pēc tam to pamazām sāka izstādīt īpašās un privātās izstādēs citiem mākslas cienītājiem. Šī portreta galvenās varones smaids ir ļoti mierīgs, taču pārliecinošs.
14. Galminieces (Djego Velaskess)
Gleznai ir īpatnēja kompozīcija - tās centrā atrodas kroņprincese Margarita ar savām galma dāmām, savukārt aiz princeses un viņas pavadonēm redzams pats mākslinieks. Galvenā uzmanība, protams, tiek veltīta princesei, kura, būdama ļoti jauna, izceļas ar pārliecinošu un pat nobriedušu smaidu. Glezna tika pabeigta 1656. gadā, un to augsti novērtējusi pat Spānijas karaliskā ģimene.
15. Mona Liza (Leonardo da Vinči)
Monas Lizas eļļas glezna ir pasaulslavenā gleznotāja un skulptora Leonardo da Vinči darbs. Šim mākslas darbam pieder ne tikai lielākā pasaules slava kā gleznai, bet arī populārākais smaids mākslā. Mona Liza tapa Florencē, kur toreiz dzīvoja pats da Vinči. Šobrīd to ir iespējams apskatīt Parīzē, Luvrā. Sēdošās sievietes noslēpumainais smaids liek gleznu vērot ar nezūdošu aizrautību. (9)
Piesakies konsultācijai