Mīti

Mīti par zobu sakņu kanālu ārstēšanu

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Doma par zobu sakņu kanālu ārstēšanu jeb endodontiju nezinātājam var radīt satraukumu. Kas tad ir endodontija? Šīs procedūras laikā zoba kanāli tiek attīrīti no iekaisušiem audiem, baktērijām un citiem iekaisuma izraisītājiem. Mūsdienās to var veikt jebkurš zobārsts, bet sarežģītākos gadījumos palīdzība jāmeklē pie endodontista, kas manipulāciju veic mikroskopa kontrolē. Jebkurā gadījumā tiks izmantota anestēzija, nodrošinot precīzu, nesāpīgu ārstēšanu un veiksmīgu rezultātu. 

Kā jau daudzas zobārstniecības procedūras, arī endodontiju apvij mīti, kuriem noticot bažas ir 100% garantētas! Lai tās kliedētu un dāvātu Tev sirdsmieru, kopā ar Dr. Dāvi Rozīti (“Vidzemes zobārstniecības centrs” Alūksnē un “Gulbenes zobārstniecība”) aplūkosim un atspēkosim biežākos mītus, kas saistīti ar zobu sakņu kanālu ārstēšanu!

#1. Zoba sakņu kanālu ārstēšana parasti ir sāpīga.

Domājot par zoba sakņu kanālu ārstēšanu, pirmā lieta, kas daudziem nāk prātā, ir sāpes. Veltīgi! Agrāk šī procedūra tiešām varēja sagādāt daudz nepatīkamu sajūtu, bet mūsdienās, pateicoties tehnoloģiju un medicīnas sasniegumiem, sāpes pieder pagātnei. Parasti endodontiskās procedūras tiek veiktas vietējā anestēzijā, pilnībā novēršot sāpes, ko rada bojātie zoba audi. Tikai ļoti retos gadījumos, kad zobs sāpējis jau ilgstoši un spēcīgi, vietējā anestēzija neiedarbojas pilnībā, tādēļ ir svarīgi laikus apmeklēt zobārstu. Pēc nepieciešamības var izmantot arī sedāciju vai vispārējo anestēziju. 

#2. Zobam ir izņemts nervs, tāpēc zobs vairs nesāpēs.

Daudzi pacienti uzskata, ka pēc sakņu kanālu ārstēšanas viņi vairs nejutīs sāpes ārstētajā zobā. Tā īsti nav – zobs nereaģēs uz karstu vai aukstu pārtiku vai dzērieniem, bet to joprojām varēs sajust ar blakus esošajiem audiem. Jāatceras arī, ka zona ap ārstēto zobu vairākas dienas pēc procedūras var būt jutīga – šajā gadījumā zobārsts izrakstīs diskomfortu mazinošus līdzekļus, lai atveseļošanās notiktu bez nepatīkamām sajūtām.

#3.  Sakņu kanālu ārstēšana izraisa slimības.

Šis mīts balstīts novecojušā pētījumā, kas tapa 20. gadsimta 20. gados – ilgi pirms medicīna izprata daudzu slimību cēloņus. Tajā tika apgalvots, ka sakņu kanālu ārstēšana padara cilvēkus slimus, izraisot, piemēram, artrītu vai pat krūšu vēzi sievietēm. No kanālu ārstēšanas tika ieteikts izvairīties un bojātos zobus vienkārši izraut. Vēlāk šis pētījums tika apšaubīts un galu galā pilnībā atspēkots, jo neeksistēja ticami zinātniski pierādījumi, kas saistītu zoba sakņu kanālu ārstēšanu ar slimībām citās organisma daļās.

#4. Kāpēc ārstēt zoba sakņu kanālus, ja zobs tāpat būs jāizrauj?

Zobārsti ir vienisprātis – dabīgā zoba saglabāšana vienmēr ir labākā izvēle. Lielākā daļa sakņu kanālu ārstēšanas procedūru ir veiksmīgas, un to rezultātā inficētais zobs ne vien tiek saglabāts, bet var arī nodzīvot ilgu mūžu. Izrautu zobu nāksies aizvietot, kas prasīs vairāk laika nekā kanālu ārstēšana un, visticamāk, nepieciešamību pēc atkārtotām procedūrām, kā arī lielus finansiālus izdevumus.

Jo ilgāk atliksi kanālu ārstēšanu, jo lielāks būs risks tomēr zaudēt zobu, tāpēc nevelc garumā un dodies pie zobārsta līdz ar pirmajām aizdomām.



#5. Man nesāp, tātad zoba sakņu kanālu ārstēšana nav nepieciešama.

Tici vai ne, bet diezgan bieži zobi, kam nepieciešama kanālu ārstēšana, nesāp. Tomēr sāpju neesamība nenozīmē, ka zobam viss kārtībā. To, vai ārstēšana nepieciešama, noteiks zobārsts un endodontists, veicot pilnīgu izmeklēšanu, – ja tas ir traumēts vai inficēts, ārstēšana būs nepieciešama pat tad, ja zobs nesāp. 

Ja smaganās pie bojāta zoba pamani ko līdzīgu pūtītei, nekavējoties dodies pie zobārsta. Šī pūtīte jeb fistula ir audu tunelis, kas izvada strutas no infekcijas vietas, neradot spiedienu audos un attiecīgi – sāpes. 

Dr. Dāvis Rozītis: 

“Radusies infekcija noteikti jāārstē, lai novērstu nevēlamas blaknes visā ķermenī. Piemēram, iekaisuši zobi palielina sirds slimību risku.”

#6. Zoba sakņu kanālu ārstēšanas rezultātā man jāšķiras no zoba saknēm vai visa zoba.

Procedūras galvenais mērķis ir glābt zobu, nevis to zaudēt. Ārstēšanas laikā kanāli tiek iztīrīti un veidoti tikai no iekšpuses, bet nervu un mīkstie audi – noņemti kopā ar nelielu daļu saknes, lai nodrošinātu visu baktēriju likvidēšanu. 

#7. Pēc zoba sakņu kanālu ārstēšanas pie zobārsta tik drīz nebūs jāiet.

Ne gluži! Pēc kanālu ārstēšanas zobārsts ievieto pulpā pagaidu pildījumu saknes aizsargāšanai no infekcijas. Tas paredzēts īsam brīdim un ir jāmaina pret pastāvīgu pildījumu, lai nodrošinātu, ka baktērijas vairs neiekļūst kanālos. Tātad pie zobārsta būs jāatgriežas vēl vairākas reizes, līdz zobs būs izārstēts pilnībā.



Kādas pazīmes liecina par zobu sakņu kanālu iekaisumu?

Ievērojot šīs pazīmes, nevilcinies un pēc iespējas ātrāk meklē palīdzību – tā Tu neļausi infekcijai izplatīties tālāk un izglābsi savu zobu. 

Dr. Dāvis Rozītis veic endodontiju un citas zobārstniecības procedūras savā privātklīnikā “Vidzemes zobārstniecības centrs” Alūksnē, kā arī klīnikā “Gulbenes zobārstniecība”. 



www.smaidaeksperti.lv atradīsi arī citus lieliskus speciālistus, kas Tev palīdzēs atrisināt jebkādas mutes dobuma problēmas! Izvēlies un piesakies uz konsultāciju!

Piesakies konsultācijai

Citi raksti