Kā sagatavot bērnu pirmajam zobārsta apmeklējumam
Piesakies konsultācijaiĻoti bieži vecāki par pirmo zobārsta apmeklējumu ir ne mazāk satraukti kā viņu atvases. Kā vislabāk sagatavot mazuli un padarīt zobārsta vizīti maksimāli komfortablu? Atklāsim Tev to kopā ar Dr. Zani Lazdu, “SIROWA Rīga” zobārstniecības klīnikas bērnu zobārsti!
Kad ieteicams pirmo reizi doties pie zobārsta
Dr. Zane Lazda: “Pats pirmais zobārsta apmeklējums būtu jāieplāno jau bērna pirmajā dzīves gadā – pēc pirmā zoba izšķilšanās, kas vairumam bērnu notiek 6 mēnešu vecumā. Šī ir galvenokārt vecākiem domāta vizīte, kuras laikā zobārsts izstāsta, kā pareizi kopt zīdaiņa mutes dobumu, informē par uztura nozīmi zobu un mutes dobuma veselībā, sniedz padomus par kariesa profilaksi, kā arī pastāsta, kādi kaitīgi ieradumi var veidoties agrīnā vecumā (piemēram, īkšķa sūkāšana) un kā no tiem izvairīties. Tomēr arī bērns būs ieguvējs, savlaicīgi iepazīstot zobārstu un viņa kabinetā notiekošo, mācoties uzticēties ārstam un uztvert šos apmeklējumus kā kaut ko pašsaprotamu.”
Sagatavošanās pirmajai vizītei
Kā rīkoties, kad pienācis laiks doties pie zobārsta:
- izstāsti bērnam, ka ir plānots zobārsta apmeklējums. Dari to vienu vai divas dienas iepriekš un pēc iespējas ikdienišķāk;
- pastāsti bērnam, kas notiks zobārsta kabinetā: būs jāapsēžas zobārsta krēslā; būs plati jāatver mute; zobārsts ar nelielu spogulīti apskatīs un saskaitīs cik zobi ir bērnam;
- vari kopā ar bērnu izpētīt kādu informatīvu materiālu par zobiem un to kopšanu, piemēram, animācijas filmu “Man ir tīri zobi” un iepazīt zobgrauzi Urķi, no kura labāk izvairīties;
- ja nepieciešams, varat izvēlēties kādu mīļmantiņu, ko bērnam paņemt līdzi papildu drošības sajūtai;
- izvēlies vislabāk piemēroto laiku zobārsta apmeklējumam, piemēram, kad bērns ir izgulējies un paēdis, pretējā gadījumā viņš var niķoties, un sadarboties būs grūtāk.
Ko NEDARĪT pirms pirmās zobārsta vizītes
Daudzi no mums savulaik ir guvuši nepatīkamu pieredzi zobārsta krēslā un, iespējams, paši joprojām baidās no zobārsta. Šīs nepatīkamās izjūtas nekādā gadījumā nevajag nodot bērnam, gluži otrādi – vecākiem jānodrošina atbalsts, lai bērna pirmā un arī nākamās vizītes pie zobārsta raisītu vien pozitīvas emocijas.
Dr. Zane Lazda:
-
pirms gaidāmā pirmā zobārsta apmeklējuma bērnam nevajag teikt: “Tev neko nedarīs.” Noteikti darīs – zobārsts iespēju robežās apskatīs un saskaitīs zobus;
-
ieteicams atturēties no tādām frāzēm kā “Tas nebūs nekas traks”, “Tikai nebaidies”, “Tev nesāpēs” u. tml. Šādi izteikumi paši par sevi rada bērnā trauksmi;
-
ja esi bērnam iepriekš solījis, ka zobārsts tikai apskatīs zobus, bet apskates laikā ārsts konstatē, ka kādu zobu nepieciešams labot, tad ārstēšanu jāieplāno nākamā apmeklējuma reizē. Pretējā gadījumā norunas neievērošana ne tikai radīs bērnā trauksmi, bet arī mazinās uzticību vecākiem un zobārstam, kas var nākotnē apgrūtināt veiksmīgu ārstēšanu.
Kā rīkoties, ja pirmā zobārsta apmeklējuma iemesls ir zobu sāpes
Pirmo apmeklējumu pie zobārsta vislabāk ieplānot, pirms parādījušās zobu sāpes vai kādas citas ar mutes dobumu saistītas problēmas, tomēr dzīvē mēdz gadīties visādi. Ja tomēr zobārsta palīdzība bērnam nepieciešama zobu sāpju dēļ, tad bērnu zobārsts Dr. Zane Lazda pirms vizītes iesaka rīkoties sekojoši:
- bērns jāinformē par ārsta apmeklējumu, un viņam jāpastāsta, ja sāp zobs,tad zobārsts izārstēs slimo zobiņu;
- vēlams atturēties no sīkākiem paskaidrojumiem par to, kas notiks zobārsta kabinetā. Noteikti nevajag bērnam teikt, ka būs maza špricīte vai ārsts nedaudz paurbs ar mazu urbīti, – bērniem ir ļoti dzīva iztēle, un šos vārdus viņi var iztulkot pavisam citādi, nekā to būs domājuši vecāki;
- nevajadzētu pieminēt bitīti, odiņu vai kādu citu kukaini un tā dzēlienu, jo ir bērni, kam tie rada ne pārāk patīkamas asociācijas. Ārstēšanas procesa izskaidrošanu vislabāk uzticēt profesionāļiem, kam ir attiecīgas zināšanas un pieredze;
- ieteicams atturēties arī no salīdzinājumiem ar agrākiem laikiem, piemēram, pieminēt bailes iedvesošo kājminamo zobu urbjmašīnu vai savu personīgo nepatīkamo pieredzi, jo bērniem, it sevišķi pirmsskolas un sākumskolas vecumā, pagātnes un tagadnes jēdzieni vēl nav līdz galam saprotami – viņiem ir tikai viņu pašu pieredze. Šādi var būtiski ietekmēt gan bērna attieksmi pret zobārstu, gan pašsajūtu, radot lieku trauksmi vai bailes.
Ņem vērā!
- Par piena zobiem jārūpējas tikpat cītīgi kā par īstajiem zobiem, jo veseli piena zobi veicina pareizu pastāvīgā sakodiena attīstību un veido runu.
- Bērna zobu veselība un zobu higiēna ir vecāku atbildība, nevis bērna, tāpēc vecākiem būtu ieteicams pārtīrīt bērnu zobus līdz 10 gadu vecumam, lai būtu tīri zobi un arī tad, ja bērns ir šķietami apguvis zobu tīrīšanas prasmi.
- Vedot bērnu uz zobu apskatēm jau no agrīna vecuma, Tu palīdzēsi viņam saglabāt zobu veselību un pozitīvu attieksmi pret zobārstu.
Mēs ticam, ka ar atbilstošu zobu aprūpi mājās un regulāriem zobārsta un zobu higiēnista apmeklējumiem Tavam bērnam nebūs bojāti zobi, bet tie būs veseli un skaisti. Novēlam Tev atrast īsto zobārstu, kuram ar prieku un paļāvību uzticēt savas atvases zobu un mutes dobuma veselību daudzu gadu garumā!
Piesakies konsultācijai