Iesakām

7 "zero waste" ieteikumi, kā tīrīt zobus, nekaitējot videi

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Ar vien vairāk medijos parādās informācija, kas atspoguļo klimata izmaiņas, dabas katastrofas, globālās sasilšanas problēmas, dažāda mēroga piesārņojumu. Ar vien lielāku atbalstu gūst zero waste princips, kas vairs nav tikai dzīves stila trends, bet reāla, atbildīga dzīves veida kustība. Tavā ziņā ir izvēles un Tava gatavība izkāpt no savas komforta zonas mainot it kā pavisam vienkāršus ikdienas ieradumus kā iepirkuma maisiņš vai produktu iepakojums.

Zero waste princips ir samazināt atkritumu piesārņojumu, pagarinot produktu dzīves ciklu, samazinot neatjaunojamo dabas resursu izmantošanu un iepakojuma materiālu nokļūšanu izgāztuvēs un dabā.

Daudzi saka:  "Tā taču ir tikai viena zobu birste! Taču, ja šādi domā un rīkojas 8 miljoni pasaules iedzīvotāju, tad nav grūti iedomāties, cik daudz plastmasas zobu birstes nonāk dabā un izgāztuvēs."

Kas notiek ar veco zobu birsti, pēc tam, kad to izmet miskastē?Statistika ir diezgan nežēlīga - katru gadu vairāk nekā 1 miljards zobu birstīšu tiek izmestas atkritumos, nonāk atklātās izgāztuvēs - dabā. Tas ir pietiekoši, lai vismaz 4x apietu apkārt zemes lodei. Tie ir vairāk kā 2600kg, kas tiek uzkrāti atkritumu izgāztuvē! Pēdējā laikā konstatēti ļoti daudz gadījumu, kad savvaļas dzīvnieki un putni aizrijas ar dabā nonākušajām zobu birstēm, un tas maksā viņiem dzīvību. Tieši tas ir iemesls, kādēļ tiek apdraudētas daudzas dzīvnieku un putu sugas.

Vai zināji, ka plastmasa zobu birstes sariņi visbiežāk tiek ražoti no plastmasas - polipropilēna un neilona, kā iegūšanai tiek izmantoti neatjaunojamās enerģijas avoti- piemēram, akmeņogles. Lai iegūtu neilonu, tiek saražots slāpekļa oksīds, kas ir 300x kaitīgāks par oglekļa dioksīdu. Palielināta oglekļa dioksīda koncentrācija izraisa “siltumnīcas efektu” un tas ietekmē klimata izmaiņas.

Taču kāds ir risinājums, lai zobus tīrītu un par zobu higiēnu rūpētos dabai draudzīgā, atbildīgā veidā?

1. Izvēlaties zobu birsti no dabīgiem materiāliem

Zobu birste no bambusa ir aizvien populārākā alternatīva - jo ir dabai draudzīgāka. Bambuss ir visātrāk augošā koksne. Bambusi ir arī ļoti ātraudzīgi, dažas sugas spēj izaugt pat par 5cm stundas laikā.

2. Dodiet otro iespēju plastmasas birstītei

Ja esat nolēmis iegādāties videi draudzīgu zobu birsti - veco birstīti neizmetiet atkritumos, bet nododiet 2x pārstrādei kopā ar citiem plastmasas izstrādājumiem. Jūs varat paildzināt plastmasas zobu birstes mūžu - izmantojiet to mājsaimniecībā - tīrot apavus, flīžu starpas vai spodrinot juvelierizstrādājumus!

3. Dodiet priekšroku inovācijām


Ja meklējat jaunu zobu birsti, iesakām priekšroku “jaunās paaudzes” materiāliem, kasnonākot saskarē ar jūras/okeāna ūdeni sadalās unnoārdās bez toksiska piesārņojuma 1 gada laikā, piemēram, silikons, bio-plastmasa. Tāpat sekojiet līdzi, vai zobu birstes sariņi ir bez BPA.

No higiēnas un medicīnas viedokļa neilona sariņi bez BPA ir labāka izvēle, nekā dabīgie sariņi. Dabīgie sariņi visbiežāk tiek veidoti no dzīvnieku sariem, un kā jau dabīgs materiāls, tie ir uzņēmīgāki pret mikrobiem, kas uzkrājas tīrot zobus, it sevišķi, ja ir smaganu problēmas, mutē ir kāda infekcija vai zobu kariess.

Kas ir BPA?

BPA ir saīsinājums bisfenolam A – cilvēka radītai ķimikālijai, kuru galvenokārt izmanto plastmasas ražotāji. Ar bisfenola A palīdzību plastmasa top cietāka un caurspīdīgāka, lai vairāk atgādinātu stiklu. BPA draudzība ar plastmasu nav gana cieša, proti, tas mēdz izdalīties un nonāk mūsu ēdienā vai dzērienā, īpaši, augstā temperatūrā (pat 55 reizes ātrāk): karsējot, sterilizējot vai ielejot karstu dzērienu.

Šķietami tik noderīgais bisfenols A spēj atdarināt cilvēka dabisko hormonu estrogēnu un, nonākot organismā, iejaukties mūsu hormonālajā sistēmā. Bet tas ir ārkārtīgi smalks mehānisms, no kura pareizas un netraucētas darbības ir atkarīgi praktiski visi procesi mūsu ķermenī. Pētījumi, pagaidām lielākoties uz grauzējiem, rāda, ka bisfenolam A ir garš un draudīgs slikto darbu saraksts: tas var veicināt uzvedības traucējumus, piemēram, hiperaktivitāti, diabētu, aptaukošanos, izraisīt krūts un prostatas vēzi, pāragru pubertāti vai gluži pretēji ģenitāliju attīstības traucējumus u.c.

4. Elektriskā zobu birste un irigators

Nosacīti alternatīva ir elektriskā zobu birste un elektrisks zobu starpu tīrītājs - irigators - kas kalpos Jums vairākus gadus, un nevis kā parastā birste būs jāmaina katrus 3 mēnešus. Šādai birstei būs jānomaina tikai mazā birstes galviņas daļa. Savukārt elektriskais zobu starpu tīrītājs ir alternatīva zobu diegam – tā būs ekonomija ilgtermiņā, jo zobu starpas tiek tīrītas ar ūdens spiediena palīdzību. Tādā veidā jūs samazināsiet savu ietekmi uz piesārņojumu vairākkārtīgi!

5. Dabīgu šķiedru zobu diegs bez plastmasas konteinera

Tā ir pavisam jauna alternatīva, kas piedāvā dabai draudzīgu risinājumu – zobu diegu iespējams nopirkt atsevišķi bez plastmasas konteinera, taču lai ērti lietotu to var ievietotstikla pudelītē, kas agrāk kalpojusi mājsaimniecībā.

6. DIY zobu pasta un mutes skalojamais līdzeklis

Arvien vairāk pieejama informācija par DIY risinājumiem, kā mājas apstākļos var pagatavot zobu pastu un mutes skalojamo līdzekli. Ir speciālas tabletes, ko var izšķīdināt ūdens pudelē un izmantot mutes skalošanai. 

7. Izvēlaties zobu pastu, kas ir iepakota 2x pārstrādes tūbiņā vai metāliskā tūbiņā

Videi draudzīgā dzīves stila veikalos atradīsiet šādus produktus. Būtiski ir pievērst uzmanību ne tikai iepakojumam, bet arī zobu pastas sastāvam – lai tas saturētu fluorīdus un citus nepieciešamos mikroelementus, kas nepieciešami zobu kopšanai.

Jautājiet savam zobārstam un zobu higiēnistam par dabai draudzīgiem mutes un zobu kopšanas līdzekļiem. Uzdod savu jautājumu ŠEIT.

Piesakies konsultācijai

Citi raksti