Zobi

Vai pīrsings mutē var ietekmēt veselību?

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Mūsdienās pīrsings kļuvis par dumpinieciskās paaudzes neatkarības simbolu un palēnām ieguvis plašākas sabiedrības atzinību, cilvēkiem, kuri meklējuši veidu, kā izpaust savu individualitāti. 70. gados pīrsingu izvēlējās jauniešu popkultūras pārstāvji, taču tas neguva sabiedrības akceptu. Šodien ķermeņa pīrsings nu jau ir kļuvis par modes aksesuāru gan popkultūrā, Holivudas zvaigznēm, gan visu sociālo slāņu pusaudžiem. Tas vairs nav nekas jauns un šokējošs. Ķermeņa pīrsings, tāpat kā senos laikos, vēl joprojām tiek lietots kā pašizpausmes līdzeklis, atšķirības zīme un moderns aksesuārs. 

Pīrsinga pirmsākumi meklējami Senajā Ēģiptē. Pīrsings bija faraonu mīļākā privilēģija, taču ļoti ātri duršanās mākslu apguva arī vergi. Pīrsingam jau ir apmēram 5000 gadu. Vecāko mumificēto ķermeni, kurā konstatēts pīrsings, 1991. gadā atklāja Austrālijā. Testi liecina, ka tas ir vairāk nekā 5000 gadu vecs. Tam bija caurdurta auss, caurumiņa diametrs bija 7—11 mm. Acteku un maiju senajos tempļos šamaņi un priesteri caurdūra mēles, tā bija rituāla daļa, lai nonāktu kontaktā ar dieviem.*

Šobrīd mēles pīrsings aizvien ir populārs gan vīriešiem, gan sievietēm, jo dažiem tas šķiet seksuāli rosinošs, uzbudinoša ķermeņa rota. 

Mēles caurduršana nav sāpīga, jo mēle ir muskulis un adata tai cauri izslīd ļoti viegli. Visbiežāk pēc caurduršanas mēle piepampst un kļūst jūtīga. Pēc desmit dienām uztūkums mazinās. Izplatītākās mutes pīrsinga vietas rotaslietu ievietošanai ir mēle, lūpas, vaigi, mēles saitīte. Bez pīrsingiem iespējamas arī citas rotas mutes apvidū, piemēram, mēles riņķi.

Taču jautājums, vai šāda veida rotas, pīrsings - kaut kādā ziņā ietekmē veselību? 

No kļūmēm var izvairīties, apzinoties iespējamo riskus, kā arī konsultējoties pie akupunktūras speciālista, savukārt caurduršanas procedūru uzticēt profesionālam pīrsinga speciālistam. Diemžēl speciālistu vidū ir izveidojusies pretrunīga situācija, jo pīrsingu meistari apgalvo, ka pīrsingu var durt gandrīz jebkurā vietā, un tas netraucē un neiespaido veselību. Taču daļa ārstu apgalvo pretējo un uzskata, ka tie šos punktus ietekmē. Piemēram,  no akupunktūras viedokļa, ļoti būtiski ir pārliecināties par pīrsinga caurduršanas vietu. Akupunktūra ir Ķīnas tautas medicīnas metode, kuras pamatā ir noteiktu aktīvo punktu un refleksogēno zonu kairināšana ar tam piemērotām, speciālām adatām. Akupunktūrā viss organisms tiek skatīts kopumā, kā viens vesels. Katrā ķermeņa vietā, kur mūsdienās tiek veikts pīrsings, atrodas dzīvībai ļoti svarīgi punkti. Caurdurot kādu no tiem, organisma dabiskais līdzsvars tiek izjaukts un ar laiku var rasties veselības problēmas. Taču, ja precīzi noteikts attiecīgais punkts, var veikt ārstnieciskas manipulācijas. Virs augšlūpas izvietojušies punkti, kas attiecas uz garšas un nervu sistēmu. Gan augšlūpā, gan apakšlūpā ir kuņģa akupunktūras kanāli. Mēles pašā centrā atrodas sirds punkts, tā caurduršana var izraisīt sirds slimības. Mēles galiņā ir plaušu akupunktūras, sānu virsmā — aizkuņģa dziedzera kanāls. Mēlē beidzas visu dzīvībai svarīgo iekšējo orgānu atzarojumi. Pīrsings mēlē var izraisīt tās paralīzi, nejutību. *

Pīrsings un riski

Lai gan pīrsinga salonos gandrīz visur strādā ar steriliem instrumentiem, bet cilvēka anatomijas zināšanas ne vienmēr ir labas, tāpat kā higiēnas apstākļi. Visbiežākās komplikācijas ir infekcijas. Daļai jauniešu šķiet pilnīgi normāli, ka pīrsingu var iegūt jebkurā salonā pie pīrsinga “ne profesionāļiem” vai caurduršanu veikt pašam mājās. 

Atgādinām, ka nekādā gadījumā pīrsingu nedrīkst durt pašrocīgi, jo tas draud ar nopietnām veselības komplikācijām. Vispareizāk un drošāk, ja pīrsingu veic ārsts vai izglītots un sertificēts pīrsinga speciālists. 

Nereti ķirurgi konstatē traumas, kuru iemesls ir tieši nepareiza caurduršanas tehnika. Ja caurduršanu veic, nedezinficējot ādu, rotu un arī adatu, bieži vien pēc procedūras var rasties komplikācijas, kurām bīstamākās ir inficēšanās ar HIV vai B un C hepatītu. Balstoties uz statistiskiem datiem, ko apkopojuši britu zinātnieki, tieši pīrsings ir iemesls 10% vīrusa hepatīta gadījumu. Dažkārt ķermenis pats pretojas arī tad, ja pat caurduršana veikta profesionāli. **

Kāpēc lūpu, vaigu un sevišķi mēles pīrsingu neieska zobārsti? 

Atbilde ir pavisam vienkārša - pirmkāt, tāpēc, ka pīrsings būtībā ir atvērta brūce, kas pakļauta baktēriju iekļūšanai asinīs. Baktērijas var izraisīt iekaisumu. Iekaisuma pazīmes var būt kā pietūcis kakls un mute. Var sastrutot mēle, tajā veidoties iekaisums, var rasties zobu smaganu bojājumi un izveidoties pastiprināta siekalošanās. Otrkārt, mutes pīrsingu tuvumā laika gaitā var rasties zobu emaljas defekti. Tiek arī traucēta ēdiena sakošana un rīšana. Pīrsingu dēļ uz zobiem arī var sakrāties aplikums, veidojoties zobu kariesam. Cilvēki, kuriem ir pīrsings mutē, mēlē, var izveidoties runas un dikcijas traucējumi. Ir iespējami elpas traucējumi un pastāv aizrīšanās risks. ***

Sarežģījumi, kas var rasties pēc pīrsinga procedūras

Sarežģījumi var rasties ne tikai mutes pīrsinga veikšanas procedūras laikā, bet arī jebkurā brīdī pēc tam. Ir jāatceras, ka pīrsingi apdraud zobu un smaganu veselību.

Daži ieteikumi pirms pīrsinga rotas iegādes un caurduršanas procedūras veikšanas

Ja esat izlēmis par labu pīrsingam, tad aicinām ņemt vērā dažus vērtīgus padomus, kas var noderēt pirms pīrsinga iegādes un caurduršanas procedūras veikšanas:

Piesakies konsultācijai

Citi raksti