Lietas, ko vēl nezināji par zobārstiem
Piesakies konsultācijaiAizveriet acis un iztēlojieties zobārstu. Visticamāk jūs iztēlojaties viņu baltā halātā ar sejas aizsargmasku un urbi rokās. Varbūt tas ir tavs ārsts ierastajā kabinetā, uz kuru tu dodies veikt pārbaudes. Un tev ir taisnība, lielākā daļa cilvēku tieši šādi arī iztēlojas zobārstus. Bet ne pie katra zobārsta var doties ar jebkuru problēmu. Galu galā, ja mums sāp vēders, mēs neiesim pie traumatologa. Tāpat ir ar zobārstiem - ir zobārstu specialitātes, katra no tām ārstē konkrētas saslimšanas un novērš problēmas mutes dobumā. Apskatīsim plašāk:
1. Zobārsts - visbiežāk sastopamā un plašāk pazīstamā zobārstu specializācija. Pareizi būtu saukt to par vispārējo zobārstu. Tieši pie šī speciālista mēs dodamies, lai veiktu profilaktiskās apskates. Zobārsts parasti plombē un atjauno zobus. Visbiežāk tieši šis ir tas speciālists pie kura dodamies, ja mums ir radušās jebkādas mutes dobuma problēmas, un kas tālāk var nosūtīt pie konkrēta speciālista. (1;2)
2. Endodonts nodarbojas ar diagnostiku un zobu sakņu kanālu ārstēšanu. (3;4)
3. Protēzists - zobārsts, kas nodarbojas ar zaudēto zobu atjaunošanu ar kroņu, tiltu un zobu protēžu palīdzību. Pēc zobu implanta ievietošanas kaulā, notiek zobu kroņa izveidošanas process. Šo procedūru sauc par zobu protezēšanu uz implanta, un to parasti veic protēzists sadarbībā ar zobu tehnisko laboratoriju. Zobu implantu žokļa kaulā ievieto žokļu ķirurgs vai zobārsts, kurš ir ieguvis atbilstošu pieredzi. Daži zobārsti arī praktizē protezēšanu. Bet viss ir atkarīgs no procedūras sarežģītības. (4;1)
4. Ortodonts - ja redzat personu ar breketēm, zini, viņš ir apmeklējis ortodontu - ārstu, kurš veic zobu un sakodiena korekciju. Tieši ortodonti uzliek uz zobiem breketes un citas konstrukcijas, ar kuru palīdzību koriģē zobus un sakodienu. (4;2)
5. Periodontologs - izklausās grūti, bet patiesībā viss ir daudz vienkāršāk. Šis ārsts specializējas smaganu slimību diagnostikā un ārstēšanā. Tieši viņš palīdzēs izārstēt dažādas smaganu saslimšanas, palīdzēs novērst iekaisumu, asiņojošas smaganas un uzvarēt cīņu pret nepatīkamu elpu. (3;2)
6. Mutes, sejas un žokļu ķirurgs ir visīstākais ķirurgs! Jo viņš var veikt dažādas ķirurģiskas manipulācijas. Viņš novērš un ārstē mutes, sejas un žokļu saslimšanas un traumas, ja tādas ir radušās, kā arī specializējas cistu, audzēju un zobu ekstrakcijā. Turklāt tieši mutes, sejas un žokļu ķirurgs veic zobu implantu ievietošanu. Lai kļūtu par mutes, sejas un žokļu ķirurgu, ir nepieciešams iegūt gan zobārsta, gan ķirurga diplomu. Vai vari iztēloties, cik daudz jāmācās, lai iegūtu šo specializāciju? (3;4)
7. Zobu patoloģijas speciālisti - mutes, sejas un žokļu ķirurgs ar specializāciju mutes dobuma patoloģijās. Viņus varētu dēvēt par mutes dobuma detektīviem. Viņi diagnosticē mutes dobuma slimības ar dažādiem laboratorijas izmeklējumiem, piemēram, veicot biopsiju. (3;4)
8. Bērnu zobārsts - šeit viss ir vienkārši. Bērnu zobārsts specializējas bērnu un pusaudžu mutes dobuma ārstēšanā. :) (1)
Tagad Tu tiešām varēsi atšķirt ortodontu no endodonta.
Piesakies konsultācijai