Zobi

Viss, kas tev jāzina par ogli saturošu zobu pastu

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Ogli saturošie zobu kopšanas līdzekļi šobrīd ir top trends. Gandrīz tikpat populāri kā CBD eļļa - pilnīgi viss ir ar ogli  - gan košļājamā gumija, gan zobu pastas, gan zobu balinošās plāksnītes. Arī TV zvaigzne un modele Kendala Džennere ir izveidojusi savu zobu higiēnas produktu līniju ar aktīvo ogli - Moon, ko viņa popularizē savā Instagram kontā.

Ir daudz dažādu kosmētikas līdzekļu, kuru sastāvā ir aktīvā ogle - sejas maskas, uztura bagātinātāji, mutes atsvaidzinātāji un pat zobu balinātāji.

Šajā rakstā apskatīsim tieši “melnās” zobu pastas ar aktīvo ogli. Vai tiešām “melns” var kļūt “balts” – ja runa ir par zobiem?

Kas ir aktīvā ogle?

Aktīvā ogle visbiežāk pazīstama kā tabletes pret vēdergraizēm - “oglīte”. Arī ūdens filtros bieži sastopamā aktivētā ogle būtībā ir oglekļa forma, kas apstrādāta tā, lai daļiņu virsma būtu poraina. Visi šie mazie poru konteineri darbojas kā magnēti, kas absorbē citas daļiņas (piemēram, netīrumus un eļļu, dažādus traipus un toksīnus), ļaujot attīrīties konkrētajai videi.

Kā skaidro zobārsts Pīters Austers: "Aktīvās ogles zobu pastas ir seno medicīnas metožu atdzimšana. Teorētiski tās iedarbojas attīrot un uzsūcot traipus, netīrumus - attīra visu lieko, tajā skaitā arī mutes dobuma mikrofloru, zobu virsmu, palīdz samazināt zobakmeni, baktērijas, vīrusus, iespējams arī mutes gļotādu un pat mandeles.”  Aktīvā ogle ir tik spēcīga, ka to parasti izmanto slimnīcās un neatliekamās palīdzības telpās, lai ārstētu pacientus, kuri cieš no smagas vispārējās saindēšanās.”

Vai zobu pasta ar ogli ir droša?

Britu zobārstniecības žurnāls 2019. gada sākumā rakstīja, ka ogle nodrošina nelielu aizsardzību pret zobu bojāšanos - kariesu, taču  ir maz zinātnisku pierādījumu, kas pamatotu citas “veselīguma” norādes. Faktiski, pievienojot aktīvās ogles pulveri zobu pastā, tas var attīrīt arī “labās” baktērijas mutes dobumā. Tāpat Džozefs Grīnvalds-Koens, Mančestras Universitātes Zobārstniecības universitātes pētījuma līdzautors ir minējis, ka "aktīvās ogles mikrodaļiņas var arī nokļūt zem smaganas un tās kairināt, radot smaganu jutību vai veidot tumšāku pigmentāciju uz zobiem."

Viedokļi ir ļoti pretrunīgi viedokļi par ogles abrazīvumu, kas, pēc dažu speciālistu uzskatiem, regulāri un ilgstoši lietojot, var ietekmēt arī zobu emalju. Citi speciālisti apgalvo, ka ogle nav īpaši kaitīga zobiem, taču ilgtermiņā nav efektīva, jo aktīvā viela pietiekami ilgi nav saskarē ar zobu virsmu, lai iegūtu pamanāmu balinošo efektu.

Kam būtu jāpievērš uzmanība?

Skaistam smaidam ir daudz noslēpumu, viens no veidiem ir pareiza zobupastas izvēle. Uzmanība jāpievērš tieši zobu pastas abrazivitātes rādītāji ir galvenais nosacījums, cik droša pasta ir zobu emaljai, smaganām un vai ilgtermiņā būs labvēlīga tavam smaidam. Kā par šo pārliecināties? Pavisam vienkārši  - zobu pastas sastāvā jābūt minētam RDA rādītājam. Abrazīvas pastas nav ieteicamas lietot pacientiem ar zobu vai smaganu jutību, tās var lietot viena kursa veidā, taču ne ilgtermiņā. Ar augstāku RDA rādījumu pastas izmanto pārsvarā profesionāli – zobu higiēnists to lieto profesionālās zobu higiēnas laikā, zobārsta kabinetā, tās nav paredzētas lietot mājas apstākļos.

RDA jeb abrazivitātes rādītāji

0-70 - zema abrazivitāte
71-100 - vidēja abrazivitāte
101 - 150 - augsta abrazivitāte
151-250 - ļoti augsta abrazivitāte, kas var būt arī kaitīga zobu emaljai un smaganām.

Zobu pastas sastāvs

Galvenais, lai pastas ražotājs līdzekli ir pārbaudījis, testējis un balstījis uz zinātniskiem pētījumiem par tā iedarbību un ietekmi uz zobiem, zobu emalju un mutes dobuma veselību. Daudz trendīgo produktu nevar pamatot savu produktu īpašības vai izmantoto sastāvu - parasti to atspoguļo arī produktu pieejamība (tos visbiežāk var iegadāties tikai internetā, nevis uzticamos tirdzniecības tīklos vai aptiekās). No ļoti lielā “melno” zobu pastu klāsta tikai dažas ir pārbaudītas, klīniski testētas un zobārstu atzītas. Piemēram, Pro Teeth Whitening produkti ir zinātniski testēti, ieguvuši vadošo pasaules zobārstu ieteikumus, kā arī to sastāvs ir 100% dabīgs, veidots no dabīgām, arī vegāniem draudzīgam sastāvdaļām, kā arī pasta nav abrazīva.

Kāpēc izvelēties ogli saturošus mutes kopšanas līdzekļus?

Popularitāti ieguvušie līdzekļi ar aktīvo ogli (atsaucoties tikai uz zinātniski testētiem produktiem) galvenokārt darbojas tā, ka tie aktivizē ogles mikrodaļiņas, kas kopā ar citiem mikroelementiem zobu pastas sastāvā absorbē kaitīgās baktērijas zobu aplikumā.

Šādas zobu pastas ar aktīvo ogli palīdz noņemt pigmentācijas traipus uz zobiem, ko atstāj un ietekmē mūsu dzīves stils un ēšanas paradumi (smēķēšana, medikamenti, kafija, tēja utml.), tādēļ tīrot zobus ar šāda veida pastām, zobi kļūs mazliet baltāki. Tām ir zobus baltinošas īpašības, nevis balinošas.

Svarīgi pievērst uzmanību - vai pastas sastāvā ir dabīgas sastāvdaļas - nav kaitīgu ķīmisku savienojumu, sintētisku sastāvdaļu. Lietojot šādus produktus kursa veidā, kas nav abrazīvi (zems RDA rādītājs), zobi kļūs tīrāki, mazliet baltāki.

Aktīvās ogles zobu pastām ir detox īpašības, kas palīdz neitralizēt sliktās baktērijas un toksīnus mutes dobumā.

Taču, lai nekļūtu par interneta trenda upuri, lūgums pārliecināties, vai jūs ilgtermiņā lietojat labu zobu pastu un nenodarāt kaitējumu zobiem, smaganām, mutes “labajai” mikroflorai - ieteicams konsultēties ar zobu higiēnistu vai savu zobārstu! Būtiski ir pārbaudīt zobu pastas sastāvu, pievērst uzmanību RDA abrazivitātes rādītājam. Ja zobu pastā nav fluorīdu tad ieteicams 1x dienā lietot saudzīgi baltinošu zobu pastu un 1x papildus lietot zobu pastu, kas bagātina zobu emalju ar tik nepieciešamajiem fluorīdiem.

Neesi pārliecināts par savu zobu pastas sastāvu? Sen neesi apmeklējis zobu higiēnistu/zobārstu? Atrodi savu smaida ekspertu šeit un smaidi pārliecinoši.



Piesakies konsultācijai

Citi raksti