Zobi

Kas zobus padara dzeltenus?

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Veseli, balti, skaisti zobi un smaids spēj ietekmēt mūsu pārliecību. Piekritīsiet, ka tas, kā izskatāmies, ietekmē arī to, kā jūtamies. Pateicoties mūsdienu zobārstniecībai un tās iespējām ar profesionālo zobu higiēnu, mutes dobuma kopšanas līdzekļiem, kā arī zobu baltināšanas un estētiskās zobārstniecības risinājumiem, mēs varam uzlabot savu izskatu, gan pārliecību runājot un smaidot. Zobi ar laiku zaudē savu dabiski balto toni, taču šo problēmu iespējams risināt ne tikai ar balinošiem līdzekļiem, bet arī uzturu, ikdienas ieradumiem un regulārām rūpēm par zobu veselību un higiēnu.

Katram cilvēkam ir atšķirīgs zobu baltais tonis - ir tik daudz dažādu nokrāsu. Zobārstniecībā šos toņus definē pēc VitaPan skalas. Jau no dzimšanas mūsu zobu dabīgais tonis nav sniegbalts! Cilvēkam novecojot, zobi maina toni - pakāpeniski kļūst dzeltenāki, pelēcīgāki vai bēšīgāki, neskatoties uz to, cik perfekta ir mutes dobuma higiēna ikdienā. Ar laiku zobu emalja kļūst plānāka, parādās zobakmens un nodiluma pēdas, kas zobus padara tumšākus.

Kādi ir iemesli zobu toņa maiņai?

Novecošana - Zobu nokrāsas maiņa ir neatņemama daļa no novecošanās procesa. Līdz ar gadiem gaišais un biezais emaljas slānis nodilst, kļūst plānāks. Pigmentācija no pārtikas produktiem, dzērieniem, kā arī regulāri zobu higiēnista apmeklējumi ir būtiski faktori, kas nosaka, cik balti ir jūsu zobi.(3)

Ģenētika - Nevar noliegt, ka zobu tonis atkarīgs arī no gēniem. Ja kādam no taviem vecākiem, neskatoties uz ļoti rūpīgu mutes dobuma higiēnu un veselīgu dzīvesveidu, ir dzelteni zobi, tas, visticamāk, ietekmēs arī tavu pēcteču zobu dabisko toni. Kopumā pastāv četras zobu nokrāsas - sarkanīgi brūna, sarkanīgi dzeltena, pelēka un sarkanīgi pelēka. Tie uz zobiem sastopami vairākos krāsu spektros, variējot no gaišākiem uz tumšākiem toņiem.

Medikamentu lietošana bērnībā - dažādi medikamenti, piemēram, antibiotikas var ietekmēt zobu toni. It īpaši, ja medikamentus lieto bērni, kas jaunāki par 8 gadiem. Daži antihistamīna līdzekļi, kurus lieto cilvēki ar augstu asinsspiedienu, var ietekmēt un mainīt zobu toni arī pieaugušajiem medikamentu lietošanas laikā. Tāpēc pirms medikamentu izrakstīšanas noteikti pakonsultējies ar ārstu par visām iespējamajām blakusparādībām.(5)

Zobu griešana jeb bruksisms - Zobu griešana ir neapzināts ieradums, kas raksturīgs daudziem cilvēkiem, it īpaši miega laikā. Bruksisms laika gaitā var ietekmēt arī zobu emalju un, kad tā kļuvusi plānāka, parādās redzamas izmaiņas zobu tonim.

Ēdieni, dzērieni - Jebkurš ēdiens vai dzēriens, kurš ir grūti iztīrāms no apģērba, līdzīgā veidā ietekmē arī zobus. Tieši tāpēc dažādi pārtikas produkti - šokolāde, mērces, atsevišķi augļi un dārzeņi - ar tumšiem pigmentiem var radīt plankumus uz zobiem. Arī sarkanvīnā un baltvīnā atrodas pigmenti, kas iekrāso zobu emalju.(7)

Lielāko daļu no šiem faktoriem diemžēl mēs paši nevaram ietekmēt, jo zobu “dzeltēšana” bieži ir atkarīga no cilvēka fizioloģiskajiem procesiem. Tomēr tu vari savu smaidu padarīt baltāku, izmēģinot profesionālu zobu higiēnu un zobu balināšanu speciālista uzraudzībā. Vairāk par balināšanas metodēm lasi šeit.

Piesakies konsultācijai

Citi raksti