Zobi

Cik smēķēšanas ietekme uz mutes veselību ir patiesībā kaitīga?

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

1. Zobu aplikums un zobakmens

Pētījumi ir pierādījuši, ka smēķētājiem daudz vairāk kā nesmēķētājiem rodas lielāks apjoms zoba aplikums, kas nepietiekamas higiēnas rezultātā var kļūt par zobakmens veidošanos. Kā rezultātā var samazināties siekalu daudzums mutē. (1)

2. Asins apgādes traucējumi

Interesants fakts, bet parasti smēķētāji necieš no asiņojošām smaganām. Tas ir saistīts ar faktu, ka smēķēšanas laikā mutes dobuma asinsvadi sašaurinās, kas izraisa smaganu asins piegādes pārtraukšanu. Kā rezultātā pieaug smaganu slimību  attīstības risks. Piemēram, gingivīts. (2,3)

3. Zobu zaudēšana

Smēķēšana var attīstīt periodontītu. Periodonts ir saistaudi, kas apklāj zoba sakni un notur zobu kaulā. Savukārt, periodontīts izveidojas, ja zoba saknē vai apkārtējos audos ir nokļuvuši mikroorganismi. Kas savukārt var novest pie kaulu audu iznīcināšanas un zoba zaudēšanas. (4)

4. Vēža slimības

Smēķēšana izraisa ne tikai plaušu vēzi, bet arī mutes vēzi. 75% cilvēku, kas cieš no mutes vēža, ir smēķētāji. Visbiežāk vēzis var attīstīties uz mēles un uz apakšējās aukslējas. Mutes vēža ārstēšana ietver ķirurģisku iejaukšanos, staru terapiju, kā arī zobu izņemšanu. (2)

5. Nepatīkama elpa no mutes

Smēķēšana var izraisīt halitozi - nepatīkamu elpu mutē. Nepatīkama smaka rodas no tā, ka nikotīns un citas vielas uzkrājas smēķētāja mutes zobos un mīkstajos audos (smaganās, vaigu audos, uz mēles). Nepatīkamās elpas cēlonis ir tabakas dūmu uzkrāšana un izelpošana mutes dobumā. (5)

6.  Zobu implantācijas iespējamības mazināšanās

Kā jau minēts iepriekš, nikotīns palīdz sašaurināt asinsvadus, kā rezultātā palēninās asinsrite. Asinsrite ir nepieciešama pēcoperācijas brūču dziedināšanas procesam. Tāpēc pēc implantu ievietošanas var būt problēmas ar sadzīšanu. Tāpat arī palielinās infekciju risks. (1;5)

7. Garšas un smaržas jutības samazināšanās

Laika gaitā smēķētājiem samazinās jutība pret smaržu un garšu -
mēle ir pārklāta ar biezu gļotu, kas apgrūtina pārtikas saskari ar nervu galiem, kas ir atbildīgi par dažādu garšu uztveri. Tāpēc smēķētāji visbiežāk pārāk daudz lieto sāli un piparus, kā arī pievieno daudz citas garšvielas. (5)

8. Estētiskuma zaudēšana

Piekritīsi, ka tikko uzlikti zoba kroņi, tilti un implanti izskatās skaisti un estētiski. Bet smēķētājiem viņi bieži zaudē savu izskatu un krāsu, tabakas dūmu un citu vielu iedarbības rezultātā. (1)

9. Mutes dobuma atūdeņošanās

Smēķēšana nelabvēlīgi ietekmē siekalu sastāvu, izjaucot pH līmeni. Tāpat smēķēšana arī veicina iekšējo audu dehidratāciju. Tā rezultātā samazinās siekalu mitrinošā un dezinficējošā iedarbība. (5)

10. Smaganu atrofija

Smaganu atrofija izraisa zobu kakliņu atsegšanos, kā arī palielina kariesa risku. Kā rezultātā smaganas nevar pilnībā izpildīt zobu turēšanas funkciju. Zobi kļūst kustīgi, kas var novest pie adentes. (6)

Piesakies konsultācijai

Citi raksti