Zobi

Kā pasargāt zobus sportojot?

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Dažiem profesionāliem sportistiem, piemēram, hokejistiem zaudēt zobu spēles laikā nav nekas īpašs, lai arī tas ir nepatīkami, taču bieži vien likumsakarīgi šajā sporta veidā. Neatkarīgi no tā, cik profesionāls sportists esat, traumas rezultātā zaudēts zobs nav nekas pašsaprotams. 

shutterstock_162886907-1.jpg

Tas ir nepatīkams brīdis, kas visbiežāk saistās ar stresu un neplānotām zobārstniecības izmkasām.

Atcerieties, ka zaudēta zoba aizvietošanas izmaksas ir aptuveni 10 reizes lielākas nekā pēc pasūtījuma izgatavotas zobu aizsargkapes! Kā liecina statistika, tad traumas, kas iegūtas aktīvajā sportā, lietojot aizsargkapes noteik mazāk gadījumos, nekā bez tām*. Ikviens, kurš aktīvi nodarbojas ar kādu sporta veidu agrāk vai vēlāk saskaras ar dažādām traumām un bieži vien tās nav saistītas tieši ar jūsu pašu darbībām sportojot — kāds cits spēlētājs Jums var netīšam iesist, aizskart utml.

1. Zobu aizsargkapes

Šis pavisam vienkāršais risinājums spēj pasargāt zobus, it sevišķi, ja aktīvisportojat vai spēlējat futbolu, hokeju, regbiju.

2. Ķivere

Ne tikai aizsargkape, bet arī ķivere ir būtiska, jo tā pasargā sportista galvu, žokļus. Atsevišķos sporta veidos ir speciālas ķiveres ar sejas sargu, kas papildu aizsargā seju no trieciena vai kontakta ar nūju, ripu vai bumbu. Atcerieties, katram sporta veidam ir sava veida ķivere — tā, kas Jums ir mājās un paredzēta riteņbraukšanai nederēs spēlējot hokeju vai regbiju.

shutterstock_1243509133.jpg

3. Individuālais sports

Arī tad ja braucat ar velo, slēpojat vai slidojat, ieteicams rūpīgi apsvērt, vai kritiena brīdī tiešām pasargājat savu galvu, seju un, jā, arī — savu smaidu. Protams, ir labi lietot speciālus aizsargus un ķiveri, taču ķivere tikai daļēji pasargā jūsu seju.

Kuras ir riska grupas aktīvajā sportā?

Iespēja gūt sejas, žokļa vai zobu traumas pastāv gūt gandrīz ikvienā sporta veidā, taču ar traumām biežāk saskaras tieši jaunieši, kas nodarbojas ar ekstrēmajiem sporta veidiem — BMX,  skrituļslidošanu, skeitbordu, tāpat spēlējot bumbu, hokeju vai braucot ar sniega dēli. Diemžēl par aizsardzību domājam tikai pēc traumām, kas ietekmē cilvēka izskatu, pašsajūtu un veselību.

Visbiežāk nākas palīdzēt pacientiem, kas zaudējuši zobu vai tā daļu sporta traumas vai sitiena rezultātā. Traumas rada vizuāli redzamus defektus — nolauzti zobi, izsisti priekšzobi. Piemēram, ASV pētījumi rāda, ka katru gadu vairāk kā 5 miljoni zobu tiek zaudēti sporta aktivitātēs**.

ASV zobārstniecības asociācija iesaka lietot mutes aizsargkapes treniņu laikā vai sacensību norises laikā šādos sporta veidos: akrobātika, basketbols, bokss, lauka hokejs, futbols, vingrošana, rokasbumba, hokejs, lakross, cīņas māksla, regbijs, šaušana , skeitbords, slēpošana, izpletņlēkšana, futbols, skvošs, sērfings, volejbols, ūdens polo un svarcelšana**.

shutterstock_1205990347.jpg

Kas jādara, lai pasargātu zobus aktīvajos sportos?!

Ja Jums patīk slēpošana, snovbords, varbūt Jūsu bērns braukā ar skrituļdēli, vai arī nodarbojas ar kādu citu sporta veidu, kas zināmam riskam pakļauj viņa zobus, tad ieteiktu padomāt ne tikai par atbilstošu ietērpu, aizsargiem, bet arī lietot zobu aizsargkapes.

Vecāku pienākums ir optimāli pasargāt savus bērnus sporta un spēļu laikā! Arī pieaugušie, kuri nodarbojas ar riskantiem sporta veidiem, kas saistīti ar sitieniem, krišanu, spēs novērtēt aizsargkapes priekšrocības. Aizsargkapes izmantošana aktīvajās spēlēs un arī atpūtā taču ir labāka, nekā saskarties ar ilgstošu ārstēšanu pēc traumas. Par laimi, mēs dzīvojam laikā, kad pieejamas mūsdienīgas iespējas iztrūkstoša zoba aizvietošanai — zobu implanti vai alternatīva estētiskā zobu protezēšanas metode.

shutterstock_1299327112.jpg

Kas jāzina par zobu aizsargkapēm?

Ir trīs veidu aizsargkapes, kuras variet izmantot, lai pasargātu savus zobus:

Gatava mutes aizsargkape ir vislētākais variants, lai pasargātu zobus. Šāda veida kape izmaksā vien 4–10 eiro un parasti ir 3 standarta izmēros S, M, L. Tās ir veidotas pēc principa — “viens izmērs der visiem”, tāpēc šīs kapes nav ērtas, nepielāgojas sakodienam, zobu rindai. Arī zobārsti neiesaka šo risinājumu, jo tās vairāk traucēs, nekā pildīs funkciju aizsragāt zobus, taču ja esat izvēles priekšā - riskēt satrumēt zobus vai nelietot kapi vispār, tad šis ir īstermiņa risinājums, kas noteikti ir labāks par nevajadzīgu risku treniņa laikā palikt bez priekšzoba.

Otrs veids — termoplastiskās  aizsrgkapes. Tās ir paredzētas ielikt karstā ūdenī un pēc tam mutē jāpielāgo savam sakodienam, zobu rindai. Tas ir nedaudz dārgākas ap 20–50 EUR, taču ērtākas, komfortablākas savas funkcijas ziņā.

Abu veidu kapes ir pieejamas sporta preču veikalos un aptiekās.

Trešais variants — individuāli izgatavota aizsargkape — to izgatavo zobārsts sadarbībā ar zobu tehnikso laboratoriju, kas nodrošina vispabāko aizsardzību un komfortu. Izmaksas šādai kapei ir ap 100 eiro.

Ja Jums vai jusu bērnam ir zobu breketes, zobu protēzes vai implanti — noteikti konsultējaties ar savu zobārstu, kā pasargāt savus zobus! Tieši zobārsts varēs novērtēt un ieteikt Jums labāko risinājumu, lai tās pasargātu Jūsu zobus, nevis radītu jums diskomfortu.

Kapei jābūt izturīgai, elastīgai un komfortablai, pilnībā jāpiekļaujas zobiem, tā nedrīkst ierobežot elpošanu. Visbiežāk aizsargkape domāta augšžoklim. Kapes tiek izgatavotas zobu  tehniskajā laboratorijā pēc individuāla nospieduma, tāpēc precīzi pieguļ zobiem, nešūpojas un ir komfortablas lietošanā. Noteikti komfortablāka par rūpnieciski ražotajiem zobu aizsargiem, kas pieejami sporta preču veikalos.

Aizsargkapi izgatavo no mīksta, elastīga materiāla, ko pielāgo tieši Jūsu zobiem, lai nodrošinātu maksimālu aizsardzību! Iespējams izgatavot dažādās krāsās (no spilgti neona līdz caurspīdīgai), Jūsu komandas formas krāsai utt., tāpēc bērni un jaunieši labprāt piekrīt lietot aizsargkapes.

shutterstock_1358831363.jpg

Kā kopt zobu aizsargkapi?

Par zobu aizsargkapi jārūpējas tāpat kā par zobiem — pēc treniņa vai sporta spēlēs tās izskalojiet ar ūdeni un mājās tās notīriet ar zobu pastu un birsti, ļaujiet tām izžūt dabīgā veidā, neatstājiet tās karstumā (uz radiatoriem, vai tiešos saules staros), jo kapes var deformēties. Jūsu zobārsts vislabāk ieteiks, kā kopt aizsargkapes, lai tās kalpotu pēc iespējas ilgāk!

Kad ir laiks nomainīt kapes?

Ja redzāt, ka iepriekšējās gludās kapes virsmā parādās nodilums, vai plaisas — tie ir rādītāji, jaunas kapes izgatavošanai. Plaisas un citi virsmas defekti var radīt vietu, kur var uzkrāties baktērijas, tāpēc labāk tās novērst jautājot zobārstam vai kapi var izslīpēt un atjaunot vai ir laiks no tās atvadīties.

Rūpējieties ne tikai par savu sportisko formu un veselību, bet arī par savu drošību, tādējādi izvairoties no nevajadzīgām traumām un izdevumiem.

Piesakies konsultācijai

Citi raksti