Kā atteikšanās no dzīvnieku izcelsmes produktiem ietekmē zobu veselību?
Piesakies konsultācijaiDaudz ir runāts par to, ko vajadzētu un ko nevajadzētu ēst, lai saglabātu veselus zobus. Ir ļoti labi zināms, ka saldumi un gāzētie dzērieni nenāk par labu ne zobu, ne smaganu veselībai. Taču ir arī tik daudz pārtikas produktu, kas zobus padara stiprākus un baltākus, kas ir bagāti ar vitamīniem, piemēram, kalciju, D vitamīnu un fosforu. Veģetārismam un vegānismam kļūstot arvien populārākam sabiedrībā, rodas jautājums – vai veģetārs / vegānisks uzturs ietekmē mutes dobuma un zobu veselību? (1)
Pavisam īsi, – jā, ietekmē! Taču satraukumam nav pamata, ja runājam par līdzsvaru un sabalansētu uzturu. Ja nesekojat līdzi, cik uzturvielām piesātināts, vitamīniem bagāts vai daudzveidīgs ir veģetārs/vegāns ēdiens, tad variet saskarties arī problēmām mutes dobumā. Katra pārtikas grupa, no kuras jūs atsakāties, jums jāaizvieto ar kaut ko citu, tā lai organisms būtu līdzsvarots. (2)
Mēs centīsimies izskaidrot, kā veģetārs/vegāns uzturs var ietekmēt jūsu mutes dobuma veselību un ar ko aizstāt pārtikas grupas, saglabājot stiprus un veselus zobus.
Vegāniem un veģetāriešiem jāpievērš uzmanība tam, kādu produktu aizstāšanu viņi veic. Galvenais, kas vegāniem un veģetāriešiem ir jāatceras, kā pareizi sabalansēt uzturu tā, lai tas būtu pilnvērtīgs ar uzturvielām. Tā, kā šāda veida uzturs izslēdz dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielas (gaļa, zivis, olas, piena produkti), tad visbiežāk tās tiek aizstātas ar augu izcelsmes olbaltumvielām. Mutes un zobu veselības problēmas var parādīties tad, ja veģetārā vai vegānisksā uzturā ir kādu uzturvielu vai vitamīnu iztrūkums, pastiprināti tiek lietoti graudaugu produkti (ogļhidrāti), dominē cukuru saturoši produkti. (1)
Bieži vien gan vegāni, gan veģetārieši atklāj, ka viņiem it kā pēkšņi uzkrājas vairāk zobu aplikuma, parādās zobu erozija un smaganu saslimšanas. Šādas problēmas var rasties arī novitamīnu un uzturvielu vielu trūkuma. (1)
Piemēram, zobu erozija un bojāšanās vegāniem var būt pastiprināta saistībā ar skābo pārtikas produktu, dažādu saldinātāju, “slēpto” cukuru dēļ. Vegāni un veģetārieši lieto vairāk augļu uzturā, kuros ir daudz dabiskā cukura – kā rezultātā palielinās zobu bojāšanās risks. (1)
Turklāt daudzi, kas lieto tikai augu uzturu, biežāk mēdz ēst uzkodas starp ēdienreizēm, un tas var veicināt lielāku aplikumu. Tādēļ vegāniem un veģetāriešiem jāuztur labazobu higiēna – regulāri jātīra un jādiego zobi, lai novērstu šos riskus. (1)
- Kalcijs – kalcija deficīts var veicināt smaganu slimības un zobu bojāšanos. Kaut arī lielākā daļa pārtikas, kas satur kalciju, ir piena produkti, ir dažas vegāniem piemērotas alternatīvas. Iegūstiet nedaudz kalcija savā uzturā ar dzērieniem, kas bagātināti ar kalciju, piemēram, apelsīnu sulu, sojas pienu vai mandeļu pienu. Tāpat tofu, pupiņas (īpaši, edamame) un lapu zaļumi, piemēram, kāposti, spināti un pakčoja salāti. Lai pēc iespējas vairāk uzņemtu kalciju papildus ieteicams lietot arī taukos šķīstošos A, D un K vitamīnus. (1, 3, 4)
- A vitamīns – A vitamīns ir viens no vienkāršākajiem vitamīniem, ko var iegūt veģetārieši un vegāni, jo tas ir atrodams tik daudzos augļos un dārzeņos. Tam ir divas formas – retinoīdi un karotinoīdi –, un viens ir vegāns, bet otrs nav. Retinoīdi, arī retinols, ir atrodami dzīvnieku izcelsmes produktos. Karotinoīdi, piemēram, beta karotīns, atrodami augos, un tie ir A vitamīna avoti, uz kuriem vegāniem jātiecas katru dienu. Organisms beta karotīnu pārvērš A vitamīnā, un tas ir atrodams tādos pārtikas produktos kā burkāni, žāvētas aprikozes, paprika, ķirbis, spināti, saldais kartupelis un ūdenskreses. Beta karotīns ir arī vērtīgs antioksidants. (3)
- Fosfors – viens no galvenajiem minerāliem, kas nepieciešams organismam, jo tas balsta kalciju. Lai arī fosfors atrodams galvenokārt jūras veltēs, gaļā un sierā, alternatīvas vegāniem ir sojas pupiņas, rieksti un riekstu sviesti, graudi, lēcas un ķirbju sēklas. (1)
- B12 vitamīns – vēl viens vitamīns, kura vegāniem un veģetāriešiem parasti trūkst. B12 vitamīns ir būtisks organisma vispārējai veselībai, un, ja tā trūkst, tas var kaitēt ne tikai zobiem. B12 vitamīna deficīts var mutes dobumā izraisīt smaganu saslimšanas un pat zobu zaudēšanu. Daži no B12 avotiem, kas piemēroti vegāniem: spināti, mandeles un makaroni. Citas iespējas – pastiprināta piena alternatīvu un atsevišķa B12 vitamīna lietošana. (1)
- Dzelzs – kad pacientiem ir mēles iekaisums vai čūlas mutē, viņi bieži nāk pie zobārsta, lai noteiktu šīs problēmas cēloni, un parasti šos simptomus izraisa dzelzs deficīts. Augu uzturā ir mazāk dzelzs nekā dzīvnieku izcelsmes produktos, bet ir ļoti svarīgi šo vitamīnu uzņemt. Produkti, kurus iekļaut ēdienreizēs, lai iegūtu vairāk dzelzs: tumši lapu zaļumi, spināti, zirņi, rieksti un sēklas, kā arī daži žāvēti augļi un graudaugi. (1)
- D vitamīns – būtisks, lai palīdzētu organismam absorbēt kalciju, un galvenais elements kaulu un zobu stiprināšanai. Organisms pats ražo D vitamīnu saules gaismas ietekmē, taču to vēlams uzņemt papildus, īpaši ziemas laikā. Grūtākais ir tas, ka pārtikas produkti, kas ir bagāti ar D vitamīnu, parasti ir piens vai piena produkti, kā arī sēnes. Un pārtika, kas stiprināta ar D vitamīnu, piemēram, stiprināts tofu, sojas vai mandeļu piens un augu bāzes piedevas. Alternatīva – lietot aptiekās nopērkamo D vitamīnu. Pētījumi liecina, ka šis vitamīns var palīdzēt noārdīt kaitīgās baktērijas, stiprināt zobu emalju un dažos gadījumos pat samazina zobu bojāšanos, tāpēc D vitamīns ir ļoti svarīgs zobu veselībai. (1, 3, 4)
- K vitamīns – noderīgs, palīdzot absorbēt kalciju, tāpēc tā ir vēl viena uzturviela, kam patiešām jāpievērš uzmanība, ja vēlas saglabāt zobus veselus un stiprus. Veģetārieši K vitamīnu var uzņemt ar piena produktiem, bet vegāni – no spinātiem, kāpostiem un brokoļiem. (3)
Ir grūti atrast līdzsvaru starp uzturā nepieciešamajiem vitamīniem un uzturvielām, bet nepadodieties! Iespējams ievērot veģetāru un vegānu diētu, vienlaikus rūpējoties gan par zobiem, gan vispārējo organisma veselību.
Ievērojot uz augiem balstītu diētu, ir svarīgi ēst sabalansētu uzturu ar visiem vitamīniem un uzturvielām, kas nepieciešami jūsu ķermenim. Izvairieties no skābiem un cukurotiem ēdieniem (pat ja tie ir piemēroti veģetāriešiem un vegāniem) un tīriet zobus regulāri, diegojiet tos, regulāri mainiet zobu birstīti. Apmeklējiet gan zobārstu, gan zobu higiēnistu, lai veiktu regulāras profilaktiskas pārbaudes. (1)
Ja izvēlaties ievērot jebkādu diētu vai kardināli mainīt līdzšinējos uztura paradumus, ieteicams konsultēties ar savu ģimenes ārstu vai uztura speciālistu, tāpat informēt zobu higiēnistu vai zobārstu, kas ļauj uzsākt pārmaiņas, nenodarot pāri savai veselībai.
Tā jūs varat pārliecināties, ka uzņemat pietiekami daudz kalcija, D vitamīna un fosfora, neēdot gaļu, zivis, olas vai piena produktus. (4)
Kas attiecināms uz zobārstu, tad tieši profilaktiskās apskates laikā vai zobu higiēnista apmeklējuma laikā, speciālists var novērtēt jūsu zobus, smaganas, profesionāli izvērtēt, vai ilgākā laika posmā uztura paradumi neatstāj sekas. Ieteikt risinājumus individuāli jums, kā arī rekomendēt mutes kopšanas līdzekļus, kas bagātinās zobu emalju ar nepieciešamajiem mikroelementiem un fluoru.
Tā kā uz augu bāzes balstīta diēta var potenciāli radīt risku jūsu zobu veselībai, vegāniem jābūt īpaši piesardzīgiem, ievērojot labu mutes dobuma higiēnu. Kā vienmēr, jūsu zobārsts ir labākais eksperts, kurš palīdzēs, ja jums ir kādi jautājumi par to, kā jūs varat veicināt savu mutes dobuma un zobu veselību. (1)
Avoti:
1. https://newgenerationdentistry.com/can-a-vegan-diet-affect-your-oral-health/
2. https://www.dentistoakville.com/blog/oral-health/can-vegetarian-diet-affect-oral-health/
3. https://happyhappyvegan.com/vegan-dental-health/
4. https://hawaiifamilydental.com/does-being-a-vegetarian-affect-my-teeths-health/
Piesakies konsultācijai