Zobi

Iedzimtība un tās ietekme uz mūsu zobiem

Raksta titulbilde Piesakies konsultācijai

Ģenētika (no grieķu val. genno – dot dzīvību) ir zinātne par gēniem, iedzimtību un organismu dažādību. Mūsdienu pētījumos ģenētika strauji attīstās un nodarbojas ar specifisku gēnu funkciju izpēti, gēnu mijiedarbības analīzi. Organismos ģenētiskā informācija tiek pārnēsāta hromosomās, kur tā ir iekļauta DNS molekulu ķīmiskajā struktūrā. Gēni kodē informāciju, kas nosaka organisma uzbūvi un izskatu.

Ģenētika ir gana sarežģīta zinātne. Katrs cilvēks ir mūsu senču gēnu kombinācija - mūsu matu, acu krāsa, ķermeņa uzbūve, kā arī zobi, to forma -  ir mūsu vecāku un vecvecāku gēnu informācijas mantojums.

Vai pastāv saikne starp mūsu zobu veselību un iedzimtību? Apskatīsim šo jautājumu plašāk!

Zobu un mutes dobuma veselību ietekmē daudzi mūsu dzīvesveida faktori: uztura paradumi, pārtikas izvēle, zobu higiēna - zobu tīrīšanas biežums, pareizas tīrīšanas tehnikas izvēle, medikamentu lietošana u.c., kas atšķirās ne tikai individuāli, bet arī ievērojami mainās dažādās paaudzēs, mainoties mūsu ieradumiem, dzīvestilam.

Ja uzturā lieto daudz saldumu, bieži smēķē un pavirši tīri zobus, neizmanto zobu diegu, tad nevajadzētu vainot savus gēnus, bet gan savus kaitīgos ieradumus.

Saikne starp mutes dobuma veselību un iedzimtību tomēr pastāv un ir faktori, kas var veicināt noteiktu slimību attīstību, taču ir jāsaprot, ka pārsvarā mutes dobuma problēmas netiek pārmantotas no paaudzes paaudzē ģenētikas dēļ. Piemēram, zobu kariesu nevarat pārmantot no savas mātes vai tēva!  Ir tikai daži aspekti, kuri var daļēji ietekmēt zobu un mutes dobuma veselību.(1)

1. Kāre pēc saldumiem

Pitsburgas universitātes Zobārstniecības medicīnas skolas, sejas un zobu ģenētikas centra (Center for Craniofacial and Dental Genetics at the University of Pittsburgh School of Dental Medicine) zinātnieki ir atklājuši, ka pastāv gēnu variācijas, kas noska mūsu vēlmi pēc saldumiem. Vienkārši runājot, - mūsu bērni vai mēs paši, varam pārmantot atkarību no saldumiem vairakās paaudzēs. Un, jo vairāk našķojamies ar saldumiem, jo lielāka iespēja kariesa attīstībai. Cik labi, ka ir zobu birste un zobu pasta!(2)

2. Stipra zobu emalja

Mūsu gēniem ir svarīga loma zobu emaljas struktūras attīstībā. Mums katram ir atšķirīgs zobu emaljas biezums un tās stiprība. Ja ir nepietiekama zobu higiēna un ģenētiski ir plāna zobu emalja - kariesa risks ir daudz lielāks.(3)

3. Siekalas

Siekalas ir galvenais dabīgais līdzeklis mūsu organismā, lai uzturētu mutes dobuma veselību. Siekalas palīdz norīt un sagremot pārtiku, neitralizē baktērijas un skābes mutē, kas rodas pēc ēšanas. Ģenētiski siekalu dziedzeri nosaka to daudzuma izdalīšanos.(4,5,6)  Zema, pasīva siekalu izdalīšanās var izraisīt mutes dobuma sausumu, kas savukārt tālāk var novest pie kariesa riska vai smaganu iekaisuma. Būtiski ievērot regulāru un rūpīgas zobu higiēnu.

4. Izskats

Žokļa formu un apjomu nosaka mūsu gēni, arī zobu veidošanos, to augšanu. Tieši žokļa kauli noska sejas formu, ietekmē mūsu ārējo izskatu. Arī spraugas starp zobiem, sakodienu, zobu rindas izskatu - šība vai taisna  - tas viss ir ģenētikas rezultāts!

Mūsdienu medicīna piedāvā arī sejas un žokļa ķirurģiju, lai samazināt žokļa kaula apjomu, labotu sejas formu, kā arī lai būtiski uzlabotu sakodienu.  Ļoti populāra ir zobu korekcija ar breketēm, lai iztaisnotu zobu rindu un iegūtu skaistu smaidu. Tieši ortodonts ir tas zobārstniecības speciālists, kas koriģē sakodienu un iztaisno zobus, novērš pārleiku lielas spraugas starp zobiem.(7)

5. Mutes vēzis

Tiek uzskatīts, ka vēža risks galvenokārt ir  atkarīgs no ģenētikas. Pierādījumi liecina, ka cilvēkiem ar noteiktiem ģenētiskiem marķieriem ir lielāks risks saslimt ar mutes vēzi, bet šajā konkrētajā gadījumā ģenētika nav vienīgais faktors saslimšanas riskam. Jāņem vēra arī dzīvesveida izvēle, piemēram, smēķēšana un alkohola lietošana.

Neatkarīgi no riska grupas, vienmēr  ir iespējas pārbaudīt savu veselības stāvokli, ievērot profilakstiskās pārbaudes un speciālistu ieteikumus, lai priekšlaicīgi novērstu jebkādas mutes dobuma saslimšanas.  Visa pamatā ir jūsu rūpes par veselību - regulāra, rūpīga higiēna, regulāras vizītes pie zobārsta un higiēnista var pasargāt jūs no liekām problēmām, kas saistītas ar mutes dobumu.  Neaizmirstiet parūpēties par sevi - būt veseliem!(8)

Piesakies konsultācijai

Citi raksti