Gribu veselus un skaistus zobus! Ko darīt?
Piesakies konsultācijaiPamēģinot kaut vienu no mūsu padomiem, jūs būsiet spēruši mazu, bet ļoti būtisku soli, lai savos ikdienas paradumos sekmīgi iekļautu rūpes par savu smaidu. Pozitīvos rezultātus redzēsiet gan spogulī, gan izjutīsiet kā ietaupījumu budžetā, jo nebūs jātērē lielas naudas summas zobārstniecībai.
1. Tīrīt ne tikai zobus, bet arī mēli
Zobu tīrīšana divreiz dienā ir pats zobu kopšanas minimums, par kuru zina visi. Gribam aicināt jūs savai zobu tīrīšanas rutīnai pievienot arī paradumu kārtīgi notīrīt mēli. Kāpēc? Jo uz tās paliek neskaitāmi daudz baktēriju un ēdiena atlieku. Netīra mēle palielina iespēju saslimt ar dažādām smaganu slimībām, kā arī kļūst par galveno iemeslu, kāpēc ir slikta elpa. Mēles tīrīšanai var izmantot dažādus rīkus un metodes. Var izmantot birstīti, kurai otra puse ir rievota, var izmantot speciālus mēles tīrītājus, kas atgādina skrāpīšus. Regulāri tīrot mēli, mutes dobuma veselība ievērojami uzlabosies, elpa kļūs daudz patīkamāka.
2. Katru dienu lieto zobu diegu
Cik bieži jūs izmantojat zobu diegu?! It kā pavisam vienkāršs paradums, taču, godīgi atbildot sev - ne vienmēr diegojam zobus. Attīstot šo paviam vienkāršo paradumu, varam ievērojami uzlabot zobu un smaganu veselību. Daļa pacientu bieži vien izdomā dažādas atrunas un mītiskus faktus, piemēram, zobu diegs kaitē plombēm, tas aizņem daudz laika utt., kas protams nav taisnība un ir atrunas. Patiesībā zobu diegošana ir ļoti būtiska, lai saglabātu zobus veselus. Zobu birstīte nevar pilnībā iztīrīt zobu starpas, it īpaši, ja zobi ir cieši viens pie otra. Zobu diegs sekmīgi izņem ēdiena paliekas no grūti pieejamām vietām. Zobu diegošanas rutīnas ieviešana rīta un vakara rituālā ievērojami uzlabos jūsu mutes higiēnu un galvenais - atmaksāsies ilgtermiņā! Nekautrējieties jautāt savam zobārstam vai zobu higiēnistam kā pareizi lietot zobu diegu - nekad nav pa vēlu iemācīties kaut ko jaunu!
3. Katrā gadalaikā nomaini zobu birsti
Būtiski izveidot sev paradumu, ka zobu birste tiek regulāri nomainīta pret jaunu, jo tieši birstītes īpašības un spēja notīrīt zobu virsmu ir svarīga, lai zobu kopšana būtu sekmīga. Zobu birste, kas jau kļuvusi pārāk mīksta un tās zari ir katrs uz savu pusi, noteikti nespēj labi paveikt savu darbu, kā arī tā ir kļuvusi nehigiēniska. Dažkārt ir vērts sevi palutināt ar jaunu birsti, lai zobu tīrīšanas ikdienas rituāls kļūtu baudāms un tiešām efektīgs. Ieradums pavisam vienkārš - katrā gadalaikā - jauna birstīte. Zobu birsti ieteicams nomainīt arī tad, ja esat pārslimojis kādu nopietnu augšējo elpošanas ceļu infekciju, mutes iekaisumu utml. Atceries ik pēc 3 mēnešiem sevi iepriecināt ar jaunu birsti, tas pats attiecināms uz elektriskās zobu birstes uzgaļu maiņu. Sariņi nolietojas un vairs netīra efektīvi
4. Katru gadu apmeklē zobu higiēnistu
Zobu higiēna ir ļoti būtiska, lai novērstu zobu bojāšanos un arī uzlabotu mutes veselību kopumā, jo higiēnists ar speciāliem instrumentiem noņem gan cieto, gan mīksto aplikumu, nopulē zobus un rūpīgi iztīra grūti pieejamās vietas.
Zobu higiēnists ikvienam būtu jāapmeklē vismaz vienu reizi gadā, bet ideālā gadījumā - divas reizes.
Tā būs profilakse, kurā ieguldītie līdzekļi noteikti atmaksāsies. Zobu higiēnu jāsāk veikt jau pirmsskolas vecuma bērniem, lai novērstu piena zobu bojāšanos un pieradinātu bērnus pie zobu kopšanas.
5. Profilakse vienmēr ir labākā ārstēšana
Skaidrs, ka doma par to, ka jāapmeklē zobārsts, ne vienmēr ir patīkama, it sevišķi, ja to atliec un dari, tikai tad, lai novērstu jau radušos problēmu. Kāpēc gan tur doties, ja nekas nesāp un nav sūdzību? Patiesībā zobārstniecība būtu jāapmeklē tieši tad, kad sūdzību vēl nav, jo tas ļaus zobārstam veikt profilaktisko darbu - pārbaudīt zobus un vajadzības gadījumā likvidēt nelielus bojājumus to sākotnējā stadijā, kad tie vēl nav radījuši nepatīkamus simptomus. Profilakse vienmēr ir labākā ārstēšana. Tas var jums ietaupīt pamatīgus izdevumus, kas būtu par akūtas situācijas risināšanu. Ja meklējat profesionālu, iejūtīgu un labu, speciālistu, iesakām ielūkoties mūsu ekspertu sadaļā un pieteikties uz vizīti jau TAGAD.
6. Atteikties no gāzētiem saldinātajiem dzērieniem
Gāzēti un saldinātie dzērieni ir viens no lielākajiem zobārstu biediem. It īpaši, ja tos lielā apjomā lieto ne tikai pieaugušie, bet arī bērni. Tajos ir ļoti daudz cukura un skābes, ka rada īpaši nelabvēlīgu vidi zobiem. Vēlams pēc iespējas samazināt šādu dzērienu lietošanas biežumu un daudzumu. Ja tomēr tos dzer, tad labāk izmantot salmiņu, kas ļaus dzērienu uzreiz novadīt tālāk mutē, mazinot zobu virsmas saskari ar šķidrumu.
7. Nē - našķiem starp ēdienreizēm
Neveselīgas uzkodas starp ēdienreizēm ievērojami palielina zobu bojājumu risku, tāpēc būtu vēlams atturēties no tām. Bulciņas, konfektes, cepumiņi un citi našķi mums garšo, bet to ietekme uz zobiem ir nevēlama. Vislabāk ievērot principu, ka ir trīs pamata ēdienreizes un divas veselīgas uzkodu reizes. Ja ir iespēja, arī pēc šīm maltītēm zobus var iztīrīt vai vismaz izskalot muti, izmantot košļājamo gumiju.
8. Atmet smēķēšanu tagad!
Smēķēšana ir viens no tiem kaitīgajiem ieradumiem, kura atmešana sniegs jums patiesi lielus ieguvumus un mutes veselības uzlabošanos. Smēķētājiem ir problēmas gan ar zobu iekrāsošanos, gan sliktas elpas rašanos, kā arī paaugstinātu zobu bojāšanās risku. Tāpat ir paaugstināta iespēja saslimt ar smaganu slimībām un mutes vēzi. Atmetot smēķēšanu, iespējams visus šos riskus novērst vai ievērojami samazināt. Tādā veidā arī sev ievērojami samazināsiet izdevumus - gan par cigaretēm, gan zobu balināšanu, gan labošanu. Laba motivācija, lai atmestu smēķēšanu ir ne tikai finansiāls ietaupījums, bet sākums veselīgam dzīvesveidam!
Avoti:
Piesakies konsultācijai