Diagnostikas iespējas mūsdienu zobārtsniecībā
Piesakies konsultācijaiLīdzīgi kā auto, arī cilvēkam reizi gadā būtu ieteicams “iziet” savas veselības “tehnisko apskati”, lai būtu informēts par savu veselības stāvokli. Protams, tas attiecināms arī uz zobārstniecību. Ikgadējā vizīte pie zobu higiēnista un zobārsta, dod jums iespējamu būt informētam, kā jūsu ikdienas paradumi, dzīvestils ir vai nav ietekmējuši mutes dobuma veselību, vai veidojas izmaiņas zobu emaljā, ir kāds jauns caurums, jāmaina nokalpojusi plombe utml. Ikgadējā zobu veselības pārbaude, profilaktiskie pasākumi aiztaupīs liekus izdevumus nākotnē un ļaus izvairīties no lieka diskomforta vai ārstēšanas.
Zobārtsniecības izmeklējumi, tāpat kā citās medicīnas jomās, strauji progresē, kas nodrošina pēc iespējas komfortablāku, saudzīgāku ārstēšanas procesu un pacienta apmierinātību ar rezultātu. Izmantojot diagnostikas iespējas, ir iespējams nekavējoties veikt digitālus rtg attēlus, kas sekmē un paātrina kopīgo zobārstniecības ārstēšanas procesu.
Nav noslēpums, ka digitālu izmeklējumu rezultātu iegūšana ļauj zobārstam pilnīgi diagnosticēt un plānot ārstēšanu ne tikai divās, bet arī visās 3 dimensijās, kas dot iespēju paredzēt rezultātu vēl pirms ārstēšanas sākuma, ļauj izvairīties no liekām manipulācijām un ir saudzīgāka pacientam.
Mūsdienu tehnoloģijas piedāvā uzņemt izcilas kvalitātes attēlus, kas arī ir saudzīgāki un savā ziņā drošāki, jo pacientam individuāli (pēc viņa ķermeņa masas u.c. parametriem) tiek noteikts starojums, atkarībā pēc indikācijas.
Salīdzinājumā ar parastajām rentgena uzņemšanas metodēm, šodien tiek izmantotas digitālās tehnoloģijas, kas ievērojami samazina apstarojumu devu. Digitālā rentgena uzņēmuma iegūšanai ir nepieciešama tikai 1/10 daļa no parastās starojuma devas, un radiācija ir samazināta par 90%. Tā ir arī videi draudzīga tehnoloģija, jo filmiņas attīstīšanai vairs nav nepieciešamas ķīmikālijas, kas nonāk apkārtējā vidē. Rentgena filmiņas vietā tagad tiek izmantots īpaši jūtīgs sensors. Rentgena stari ar ciparu tehnoloģijas palīdzību un datorprogrammas starpniecību tiek pārveidoti attēlā. Rentgena uzņēmums ir apskatāms uz monitora ekrāna - attēls ir lielāks kā ieraksts, to iespējams palielināt, tas ir pārskatāmāks ārstam un pacientam.
Visi zobi 1 bildē - panorāmas rentgens
Mēs rekomendējam veikt zobu veselības pārbudi pie zobārsta, kurš apskata zobus ne tikai vizuāli, pārbaudot katru zobu ar rokas instrumentu palīdzību, bet nepieciešamības gadījumā, it sevišķi, ja neesat kādu laiku apmeklējis speciālistu, iesaka veikt arī OPG jeb zobu panorāmas rentgenu.
Panorāmas rentgens sniedz plašu pārskatu par vispārējo mutes stāvokli - vienā uzņēmumā, divās dimensijās (2D) - frontāli. Šis rentgens sniedz informāciju par zobu, augšžokļa, apakšžokļa un galvas, kakla cieto un mīksto audu stāvokli. Viena no panorāmas rentgena priekšrocībām ir tā ērtums. Atšķirībā no pārējiem rentgeniem, kur pacienta mutē tiek ievietota filmiņa, panorāmas rentgena filmiņa ir ievietota rentgena aparātā, kas virzās ap pacienta galvu. Panorāmas rentgenam ir daudz reizes mazāks apstarojums salīdzinājumā ar tradicionālajiem rtg. Vislabāk, ja panorāmas rentgens tiek veikts reizi trijos gados. Vēlāk šie rentgena uzņēmumi var palīdzēt ārstam atklāt izmaiņas un noteikt, vai tās ir normas robežās vai tomēr nē.
Kāpēc nepieciešams veikt šādu izmeklējumu?
Plānojot protezēšanu, ļoti svarīgi pārliecināties vai blakus esošie zobi ir veseli, nav nepieciešama sakņu kanālu ārstēšana, noteikt mīksto audu - smaganu veselības stāvokli, cieto audu stāvokli (žokļu kaula apjoms). Bieži apakšžokļa nervs nav redzams tradicionālā rentgena uzņēmumā. Apakšžokļa nerva paralizēšana var radīt iespējamas komplikācijas zobu implantu ķirurģijā, tādēļ ir ļoti svarīgi veikt panorāmas rentgena uzņēmumu pirms plānotām ķirurģiskām manipulācijām.
Parasti ārsts izvērtē, kāda veida izmeklējumu viekt un vai tas tiešām ir nepieciešams.
Parasti šādu izmeklējumu veic, ja ir nepieciešama:
- vispārēja mutes dobuma izmkelēšana
- nepieciešama edodontiska izmeklēšana (zobu sakņu kanālu ārstēšana)
- plānota zobu/sakodiena korekcija (ortodontiska ārstēšana)
- mīksto audu - smaganu un periodonta stāvokļa diagnostika
- tiek plānota protezēšana (jauni zobu kroņi, estēstiksas restaurācijas - porcelāna plāksnītes, zaudētu zobu aizvietošana ar klasiskajām protēzēm vai zobu implantiem)
3D rentgens - datortomogrāfija
3D digitāls rentgens jeb koniskā stara datortomogrāfija (KSDT) tiek plaši pielietota gan Eiropas, gan pasaules klīnikās. Jāpiebilst gan, ka Latvijā šo izmeklējumu piedāvā tikai lielās zobārstniecības klīnikas. Rezultātā tiek iegūts digitāls attēls visās 3 dimensijās - kuru var apskatīt, pētīt un grozīt visās 3 dimensijās speciālā programmā - datorā.
Izmantojot koniskā stara datortomogrāfiju pacienta rentgenoloģiskai izmeklēšanai, ir iespējams iegūt anatomiski precīzus attēlus, tādejādi dodot iespēju ortodontiem, mutes, sejas un žokļu ķirurgiem un zobu protēzistiem vispusīgi izvērtēt pacienta sejas žokļu klīnisko ainu, jo iegūtie attēli atspoguļo:
- visus cietos audus sejas žokļu rajonā;
- pirmā līdz piektā mugurkaula kakla daļas skriemeļus;
- pastarpināti ir iespējams novērtēt arī mīkstos audus, kas atrodas cietajos audos vai pieguļ tiem.
Šāda izmeklējuma rezultātā tiek iegūti anatomiski precīzi attēli, kurus izmanto dažādās zobārstniecības specialitātēs, mutes, sejas un žokļu ķirurģijā un ortodontijā gan sejas žokļu struktūru diagnostikai, gan modelēšanai, gan operāciju plānošanai un vispusīgai pacienta sejas žokļu klīniskās ainas izvērtēšanai.
Kāpēc ir svarīgi veikt šādu izmeklējumu?
Parasti šādu izmkelējumu nepieciešams veikt, ja plānojat atjaunot smaidu ar zobu implantiem, nepieciešama mutes dobuma ķirurģija. Šāds uzņēmums zobārstam ļauj digitālā vidē precīzi noteikt diagnozi, plānot ārstēšanas gaitu, paredzēt iespējamos riskus, izvairīties no sarežģījumiem, dod iespēju prognozēt ārstēšanas gaitu un rezultātus.
Parasti šo izmeklējumu veic, lai:
- novērtētu retinētu zobu attiecību pret citiem zobiem un to stāvokli kaulā;
- novērtētu endodontiski ārstētu zobu stāvokli (arī ārstēšanas gaitā);
- noteiktu anatomisku veidojumu (piem., mandibulārā kanāla) lokalizāciju;
- novērtētu kaula kvalitāti un kvantitāti pirms implantu ievietošanas;
- novērtētu augšžokļa blakusdobumus;
- novērtētu patoloģiskus veidojumus kaulos;
- diagnosticētu traumatiskus kaulu bojājumus;
- plānotu sejas kaulu rekonstrukcijas operācijas un veikt to novērtēšanu.