13 kaitīgi ieradumi, kas bojā zobus
Piesakies konsultācijai (un arī labie, kas palīdzēs rūpēties par zobiem)Katru reizi, kad našķējamies ar iecienītākajām uzkodām vai sarunājamies ar draugiem, mēs parādām savu smaidu. Šādās un līdzīgās situācijās pavisam grūti būs noslēpt, ja mutē ir kāds defekts. Zobiem ir svarīga loma mūsu vispārējā veselībā un organisma funkcijās. Tie palīdz mums pareizi sakošļāt ēdienu, tāpat pilda artikulācijas funkciju - iespēju pareizi izrunāt vārdus, nosaka dikciju, tāpat būtiski ietekmē sejas un žokļa kontūras. Ja cilvēkam ilgāku laiku trūkst vairāki zobi, rodas sakodiena problēmas un arī vizuāli mainās cilvēka sejas aprises.
Lai arī cik cītīgi mēs tīrām zobus, tomēr mums katram ir kaut viens kaitīgs ieradums, kas ietekmē arī zobus.
Kopīgi ar zobārsti Dr. Gitu Zommerfeldi (zobu protēziste, implantoloģe, DDS, MSc, (Dent Imp), zobārstniecības klīnika “AWhite”) apkopojām dažus no kaitīgajiem ieradumiem!
#1 Zobu griešana
Dr. Gita Zommerfelde: “Stress ir biežākais cēlonis, kas izraisa zobu griešanu naktī (bruksismu) un stipru zobu sakošanu, kas var izraisīt zobu plaisāšanu un šķelšanos, zobu nodilumu, kā arī sejas muskuļu vai žokļa locītavu sāpes. Simptomi var būt tādi, kā, piemēram, liekas, ka nevarat plaši atvērt muti vai košļāšana sagādā sāpes.
Risinājums stipras sakošanas gadījumā būtu apzinātas uzmanības trenēšana. Jums ir “jānoķer” tas mirklis, kurā stipri sakožat zobus un apzināti jāpārtrauc šī darbība. Nepieciešams veikt relaksācijas vingrinājumus.
Zobu griešanas gadījumā, bez sāpju simptomātikas, palīdzēs nakts kapes izgatavošana, zobu aizsardzībai pret cieto audu bojājumiem.
Zobu griešanas gadījumā, ar sāpju simptomātiku, palīdzēs muskuļu relaksācijas kapes izgatavošana. Jums būs mazāk zobu bojājumu, mazāk sāpju un labāks miegs.”
Daudzi cilvēki nemaz nezin, ka griež zobus, jo parasti tas notiek miegā. Zobu griešanu jeb bruksismu parasti izraisa stress, saspringts dzīves ritms, miega traucējumi, elpošanas traucējumi miegā. Laika gaitā šis ieradums var izraisīt sāpes žoklī, galvassāpes, priekšlaicīgu zobu nodilumu un nepareizu sakodienu. Bez tam, zobu griešana var novest pie būtiskām problēmām mutes dobumā - defektiem, šķeltiem, nolūzušiem zobiem, kuriem nepieciešami jauni zobu kroņi vai pat zobu implanti. Ja šo ignorē, tad tas var izraisīt žokļa locītavu, muskuļu disfunkciju un hroniskas sejas sāpes. Risinājums zobu griešanai ir pavisam vienkāršs - doties pie zobārsta un pasūtīt nakts kapi, ko lietot miegā, lai atvieglotu spriedzi žoklī un pasargātu zobus. Īpaši svarīgi šis ir ja Jums mutē ir mākslīgi zobi - zobu kronīši, zobu implanti. [1]
#2 “Skābu” produktu lietošana
Dr.Gita Zommerfelde: “Skābu produktu lietošana, piemēram, visi saldie, cukuru saturošie dzērieni, sporta dzērieni, Coca-Cola, gāzēti dzērieni, sulas, kafija, vīns, kā arī skābie produkti: citrusaugļi, āboli, ogas, marinējumi utt. var izraisīt zobu eroziju - zoba cieto audu zudumu skābju ietekmē, tiek izskalotas minerālvielas no zoba audiem.
Risinājums: Pēc skābi saturošu ēdienu un dzērienu lietošanas izskalojiet muti ar tīru ūdeni, tas samazinās skābju koncentrāciju mutē. Nekādā gadījumā netīriet zobus vismaz vēl pusstundu, jo tas var pastiprināti provocēt zobu cieto audu papildus zudumu. Tā vietā labāk pēc ēšanas lietot košļājamo gumiju, kas nesatur cukuru, lai veicinātu siekalu izdali. Siekalas satur minerālvielas, kas stiprinās zoba emalju. Slāpju remdēšanai lietojiet nevis sulas, vai dzērienus, bet tīru ūdeni.
Ja tomēr dzerat skābus dzērienus, tad izmantojat salmiņu, tā skābe mazākā daudzumā nokļūs uz zobiem. Zobus tīriet ar mīkstu zobu birsti un remineralizējošu zobu pastu.”
#3 Nagu graušana
Dr.Gita Zommerfelde: “Šis nervozais ieradums var radīt mikroplaisas zobos un ietekmēt jūsu žokļa locītavu. Ja ilgu laiku žoklis tiek novietots izvirzītā stāvoklī, tad tas var radīt negatīvu spiedienu, kas var izraisīt žokļa locītavas disfunkciju.
Risinājums: var palīdzēt rūgtas garšas nagu lakas, stresa mazināšana. Ja zināt, kādas situācijas rodas šis ieradums, kas to izraisa, tad turiet kaut ko rokās, lai pirksti būtu aizņemti.”
Tāpat atgādinām, ka ir vēl citi kaitīgi ieradumi, kurus apkopojām zemāk!
#4 Zobi nav palīginstruments!
Mums katram ir bijusi situācija, kad ar zobiem atveram kādu iepakojumu, iespējams, pat dzērienu pudeles! Tas var būt stilīgi kādā trakā ballītē, bet tā nav laba ideja. Šis ieradums var izraisīt SOS situāciju, piemēram, varat nolauzt zobu vai kādā saplombētā zobā var rasties plaisa vai neatgriezenisks bojājums, kas var prasīt sarežģītu ārstēšanu, pat zoba ekstrakciju, kurai seko zoba implantācija un protezēšana. Nākamreiz, kad iedomājaties, ka nav ar ko atvērt dzērienu vai kādu iepakojumu - izmantojiet šķēres, nazi vai pudeļu attaisāmo!
#5 Smēķēšana
Cigaretes un citi tabakas izstrādājumi (ieskaitot visa veida elektroniskās cigaretes) kaitē ne tikai vispārējai veselībai, bet arī būtiski ietekmē zobu, smaganu un mutes dobuma veselību kopumā. Smēķēšana iekrāso zobus, rada pigmentāciju, var izraisīt smaganu slimības, kā rezultātā varat priekšlaicīgi zaudēt zobus. Smēķēšana samazina siekalu daudzumu mutē, līdz ar to būtiski ietekmē elpu (slikta elpa, ko izraisa kaitīgas baktērijas un pārtikas sadalīšanās) un sekmē zobu bojāšanās risku. Tabakas izstrādājumi ir galvenais mutes vēža cēlonis.
#6 Pārmērīga kafijas dzeršana
Tāpat kā cigaretes, e-cigaretes, tabaka, arī kafija iekrāso zobus un padara tos pelēcīgus, brūnus un pleķainus. Cik tasītes Jūs dienā izderat? Vienu, divas vai trīs… ? Droši vien pievienojat vēl cukuru, kādu sīrupu izteiktākai garšai vai kādu no piena produktiem? Šis dzēriens rada skābu vidi mutē un būtiski ietekmē Jūsu smaganu veselību un zobus, rada labvēlīgu vidi kariesa attīstībai.
#7 Pārmērīga zobu tīrīšana
Vai zināji, ka zobi ir jātīra pareizi? Pārāk spēcīga zobu tīrīšana ar cietu zobu birsti vai nepareiza tīrīšanas tehnika var radīt smaganu kairinājumu, smaganu defektus smaganu zonā - kas arī vizuāli var radīt estētiskus defektus. Smaganas atkāpjas un atsedz zobu kakliņus. Šāda agresīva, pārlieku enerģiska zobu tīrīšana var radīt arī zobu emaljas eroziju, kas vēlāk var prasīt estētiskās protezēšanas risinājumus – zobu kronīši, zobu venīri jeb porcelāna plāksnītes. Mūsu ieteikums - tīrīt zobus pie spoguļa ar rotējošām, slaukošām maigām kustībām un maigu zobu birstīti. Ja pēc zobu tīrīšanas jūtat, ka smaganas ir jutīgas - tad tas nozīmē, ka ir laiks doties pie sava zobārsta vai zobu higiēnista pēc pareizas tīrīšanas tehnikas un padoma!
#8 Nepietiekama ūdens dzeršana
Regulāra ūdens dzeršana ir ne tikai labas veselības pamats, bet ietekmē arī zobu veselību. Ūdens palīdz neitralizēt skābo pH līmeni mutes dobumā, palīdz veidot siekalas, kas uztur veselīgu vidi mutē. Ja smēķējat, dzerat kafiju, vai našķējaties ar saldumiem - iedzeriet glāzi ūdens, vai izskalojiet muti ar ūdeni - tas palīdzēs uzturēt veselus zobu un smaganas, pasargās zobus no pigmentācijas veidošanās. Tāpat kā jūsu ķermenis, arī jūsu zobi var kļūt dehidrēti nepietiekama ūdens daudzuma dēļ!
#9 Ledus graušana
Ledus graušana, košļāšana gardā dzērienā var sabojāt zobu emalju, saasināt zobu jutību vai radīt mikroplaisu jau bojātā zobā, laika gaitā zobs var sašķelties. Iesakām atteikties no šī ieraduma.
#10 Pildspalvu un zīmuļu košļāšana
Ir vairāki iemesli, kāpēc šis ieradums būtu jāatmet – tas ne tikai bojā zobus, bet atcerieties, ka tas nav higiēniski - iespējamās ķīmiskās vielas un baktēriju / netīrumu uzkrāšanās uz pildspalvām un zīmuļiem ir tikai daļa no problēmām. Varbūt ir cits, veselīgāks veids, kā samazināt stresu? Košļājamā gumija varētu būt laba un veselīga alternatīva!
#11 Sports bez aizsargkapes
Bieži vien sportā gūtās traumas ir saistītas ar zobiem. Tāpēc, ja aktīvi spēlē kādu komandu sporta veidu, nodarbojies ar cīņas sportu vai kādu ekstrēmāku sporta nodarbi - parūpējies par savu skaisto smaidu un palūdz savam zobārstam Tev izgatavot zobu aizsargkapi. Ļoti būtiski tas ir bērniem, agrīnā vecumā zaudēts zobs traumas dēļ ir patiess izaicinājums zobārstam un vecākiem. Bērnam atšķirībā no pieaugušā nav iespējas ievietot zoba implantu, lai aizpildītu tukšo vietu zobu rindā, jo žoklis vēl tikai aug un attīstās, tāpēc tas ir izaicinājumu pilns process gan vecākiem, gan speciālistiem.
Individuāli izgatavota zobu aizsargkape noteikti ir pavisam minimāla investīcija, lai sportotu droši un smaidā netrūktu zobu.
#12 Mēles pīrsings
Kādam tā ir alternatīva rota, taču metāls, kas pastāvīgi atrodas mutē, ir augsne baktērijām, tādējādi palielinot infekciju un čūlu risku mutē. Bieži vien pīrsings mutē vairāk kaitē zobiem, nekā rotā smaidu. Metāls ilgstoši berzējoties gar zobiem mutē rada dažādus zobu defektus, veido spraugas starp zobiem, ilgtermiņā rodas zobu emaljas defekti un saasinās zobu jutība.
#13 Īkšķu sūkāšana
Daudzi mazuļi zobu šķilšanās periodā sūkā īkšķi, tas ir normāli. Taču, ja bērnam šis ieradums turpinās 3-5 gadu vecumā, tad gan ir jāpievērš uzmanība vecākiem, lai šis ieradums nav regulārs, jo tas var ietekmēt pastāvīgo zobu augšanu, zobiņi savēršas mutē, veido sakodiena problēmas un vēlāk var prasīt zobu korekciju - ortodontisku ārstēšanu. [1]
Dr. Gitas Zommerfeldes (zobārstniecības klīnika “AWhite”) ieteikumi, lai veicinātu arī zobiem draudzīgus, veselīgus ieradumus:
“Divas minūtes, divas reizes dienā - zobu tīrīšana ar zobu birsti ir viens no labākajiem ieradumiem, kuru Jūs varat praktizēt. Pārliecinieties, ka nepārcenšaties! Tīrīšana ar cietu zobu birsti vai pārāk spēcīga tīrīšana var sabojāt zobus un kairināt smaganas.
Mans ieteikums - izmantojiet mīkstu zobu birsti ar atbilstošu spiedienu. Varat iegādāties elektrisko zobu birsti ar mīkstiem sariņiem, kura ir aprīkota ar spiediena kontroles mehānismu, ja spiediens būs par stipru, zobu birste to signalizēs ar gaismas signālu.”
Labie ieradumi, kas uzturēs jūsu zobus veselus:
- Tīriet zobus regulāri, nevis steigā, ātri un agresīvi - zobu tīrīšana divas reizes dienā noņem aplikumu un uztur zobus tīrus. Ļoti svarīgi ir ievērot tieši pareizu zobu tīrīšanas tehniku, regulāri mainīt zobu birsti, izmantot zobu birsti ar mīkstiem sariņiem.
- Izvairieties no pārāk stipras zobu tīrīšanas, pārtīrīšanas un pārberzēšanas, lai novērstu zobu emaljas un smaganu bojājumus, kā arī izraisīt zobu jutību.
- Atmetiet smēķēšanu - cigaretes ietekmē organisma spēju dziedēt audus, kaitējot imūnsistēmai. Arī smēķēšana var būt nozīmīgs smaganu slimību un sliktas elpas riska faktors.
- Ēd veselīgu, sabalansētu pārtiku - pārtikas produktiem, kurus mēs ēdam, ir būtisks faktors gan mūsu vispārējā, gan mutes dobuma veselībā. Pārliecinieties, ka uzturā ir iekļauti veselīgi pārtikas produkti, piemēram, rieksti, siers, augļi, dārzeņi. Atceries - dzert pietiekami daudz ūdeni![1]
Dariet visu iespējamo, lai jūsu zobi būtu veseli, un reizi gadā atcerieties apmeklēt zobārstu, lai uzzinātu savu zobu veselības stāvokli un laicīgi novērstu problēmas un padomātu par profilaksi.
Vai zināji, ka šie ieradumi var kaitēt zobiem? Dalies komentārā, kā Tev ir izdevies atbrīvoties no šiem kaitīgajiem ieradumiem!
[1] Avots: https://www.lambtonfamilydental.com/blog/10-bad-habits-damage-teeth/
Piesakies konsultācijai